labioplasti
Labioplasti
genital bölgede bulunan, vajina girişinde yer alan labia minör yani iç dudak bölgesinin düzeltilmesini hedefleyen bir ameliyattır. Halk arasında iç dudak estetiği olarak da bilinir. İç dudakların simetrik, daha küçük ve daha estetik bir görünüm kazanması amacıyla yapılır. Bu genital estetik girişime dair merak edilen tüm soruları yanıtlıyoruz.

ABD ve Avrupa ülkelerinde sıkça uygulanan bu estetik operasyon ülkemizde de uzman doktorların girişimleri ile sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Bizimde kliniğimizde sunduğumuz bu uygulama sayesinde genital bölgedeki şekil bozuklukları kalıcı olarak düzeltilebilir.

Labioplasti Nedir?


Labioplasti ameliyatı, kadınların genital bölgesinde bulunan ve labia minor adı verilen dokunun şekil bozukluğunu gidermek içindir. Labia minor, iç dudak olarak da bildiğimiz bir doku olup aynı zamanda vajinanın kısımlarından biridir. Bu dokuda hem doğuştan hem de ergenlik sebebiyle bazı şekil bozukluklarının oluşması durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda genital estetik alanında uygulanan labioplasti tekniğine başvurulması gerekir.

Labiaların gereğinden fazla uzun ya da büyük olması, hatta labial asimetri durumunun oluşması halinde kişinin hayat kalitesi düşebilir. Bu tür tedaviler yalnızca kozmetik kaygılar nedeniyle değil aynı zamanda işlev kaybı nedeniyle de yapılmaktadır. Labia minor kısmındaki şekil bozuklukları da cinsel ilişki esnasında sorun yaratabilir. Bunun yanı sıra bazı giysilerde de şekil bozukluklarının belli olması gibi durumlar söz konusu olabilir.

İç dudak kısmının şekil bozukluklarının giderilmesinde rol oynayan labioplasti, cerrahi bir müdahale gerektirmektedir. Dolayısıyla bu tür genital estetik müdahalelerinin mutlaka uzman cerrahlar tarafından yapılması beklenir.

Labioplasti Ne Demek? – Labioplasti’nin Kelime Anlamı Nedir?

İç dudak estetiği olarak da bilinen bu tedavi, ismini “labium” adı verilen vajinal bölgelerden almaktadır. İç dudak kısmına uygulanan cerrahi müdahaleleri içeren bu teknikte amaç dudakların daha estetik bir görüntü yakalamasıdır.

“Labium” kelimesi, bu estetik müdahaleye adını veren bir kelimedir. Latince kökenli bir kelime olan labium kelimesinin Türkçe karşılığı da “dudak” demektir. Labium kelimesinin Latince’deki çoğul versiyonu da “labia” şeklinde yazılıp telaffuz edilir.

“-plasti” olarak cerrahi uygulamaların isimlerinin ardına eklenen bu ek de aslında tahmin edeceğiniz üzere “plastik cerrahi” anlamına gelir. Yani “labioplasti” kelimesi de aslında “dudak estetiği” şeklinde doğrudan Türkçe’ye tercüme edilebilir. Vajina bölgesindeki labia bölgesi de adeta bir dudağı andırdığından dolayı estetik uygulamaya da bu isim verilmiştir.

Bu cerrahi uygulamanın diğer isimleri ise tıp literatüründe şu şekilde geçmektedir:

●    labia minoraplasti

●    labia minora estetiği

●    labia minora redüksiyonu

Yukarıdaki terimler, hem Türkçe hem de tıp dilinde, bahsetmiş olduğumuz estetik müdahaleye denk gelen diğer terimlerdir.

Labioplasti Neden Yapılır?

Kişiye göre labioplasti nedenleri değişmekle birlikte bazı örnekler verebiliriz.

 • Bikini, tayt gibi dar kıyafetler giyildiğinde iç dudakların kabarık bir görüntü oluşturması
 • Bölgenin nemli kalması nedeniyle sıklıkla mantar enfeksiyonu olması
 • Cinsel ilişkide partnerden utanma, çıplaklık konusunda endişe duyma
 • İç dudakların kıyafetlere sürtmesi nedeniyle tahriş sorunu yaşanması

Labioplasti Nedenleri Nelerdir?

Neden labioplasti ameliyatına gerek duyulur sorusun yanıtlarını birkaç başlık altında inceleyelim.

Labial Hipertrofi

İç dudakların, dış dudakların altında görünecek kadar büyük ya da sarkık olması durumudur. Bu görünüm doğuştan olabildiği gibi hormonal unsurlardan ya da yaşın ilerlemesinden de kaynaklanabilir. Sık sık vajinal (normal) doğum yapmak da nedenler arasındadır.

Asimetri

İç dudaklar arasında belirgin bir ebat farkının olması problemidir. Asimetrik iç dudak görünümü çoğunlukla doğuştandır. Ancak kaza ya da travmalar nedeniyle de olabilir.

Kenar Düzensizliği

İç dudağın uçlarında koyu renk olması, kenarlarda pürüzlü bir görünüm ya da çıkıntıların olması durumudur.

Estetik Kaygılar

Kişinin iç dudak görünümünden rahatsızlık duyması da iç dudak estetiği nedenlerinden biridir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Öncelikle labioplasti operasyonunun genel ya da lokal anestezi altında yapılabildiğini belirtelim. Ameliyatın süresi her hastada farklı olabilmekle birlikte 40 – 60 dakika dolaylarındadır. Aynı ameliyatta farklı bir operasyonun da yapılması gerekiyorsa bu süre uzar. Anestezinin etkisini göstermesinin ardından fazla doku kesi ile çıkarılır. İç dudaklara istenen görünüm kazandırılır ve dikiş uygulamasına geçilir.

Ayrıca iç dudak estetiği kapsamında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılıyor. Bu nedenle hastanın dikiş aldırması gerekmiyor. Dikiş ipleri ne zaman erir sorusunun yanıtı da kişiye göre değişir. Çoğunlukla bu süre 10 gün civarındadır. Ameliyat sonrasında hafif ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaçla kontrol altına alınabilir.

Labioplasti (İç Dudak Ameliyatı) Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Genel olarak labioplasti ameliyatında pek çok farklı cerrahi tekniğin uygulandığını söyleyebiliriz. Hangi tekniğin uygulanacağına ise iç dudakların genel durumu ve hastanın talepleri dikkate alınarak hekim tarafından karar verilir. En sık uygulanan iç dudak estetiği teknikleri şöyledir:

 • V plasti
 • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon)
 • Wedge rezeksiyon
 • Lazer
 • Z plasti
 • Delaminasyon
 • Yıldız

Labia Minora Ameliyat Sonrası Süreci


Operasyondan sonra hastamızın ilk 24 – 48 saat arasında dinlenmesini salık veriyoruz. Ameliyatın ardından hangi teknik uygulanmış ise ona uygun şekilde bir bakım sürecini tavsiye ediyoruz. Bu tür cerrahi operasyonlarda her ne kadar kesi atılması söz konusu olsa da operasyondan sonra evde dinlenme mümkündür.

Elbette hastalarımızın normal gündelik hayatına dönebilmesi için en az 2 – 3 gün dinlenmesini de öneriyoruz. İş hayatına geri dönme sürecinin de genellikle ilk haftadan sonra olmasını tavsiye ediyoruz. Tüm bu süreçte kesi atılan bölgede kızarıklık, ödem ve enfeksiyon oluşumu da söz konusu olabiliyor. Bunun için de genital bölgenin tavsiye edildiği şekilde bakımının yapılmasını öneriyoruz.

Genital estetik operasyonlarından sonra en az dört ya da beş hafta cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Biz de bu konuda hastalarımıza gereken tüm uyarıları yapıyoruz.

Labioplasti Ameliyatı Bekarlara Uygulanabilir Mi?

Bekarlara ve bakire olanlara labioplasti ameliyatı uygulanabilir. Bu ameliyatta kızlık zarına bir müdahale yapılmaz. Dolayısıyla kızlık zarının ameliyatta zarar görmesi mümkün değildir.

Labioplasti Ameliyatı Kalıcı Mı?

Elbette labioplasti sonuçları kalıcıdır. Ameliyatta iç dudaklardaki fazla ve sarkık olan doku kesi ile çıkarılır, asimetrik görünüm varsa düzeltilir. Elde edilen sonuçlar ise kalıcıdır ancak tam sonucu görmek için en az 1,5 – 2 ay beklenmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Çünkü bu süre zarfında hafif de olsa şişlikler olabilir ve bu da sonucun net bir şekilde görünmesini engeller.

Labioplastinin Başlıca Riskleri Nelerdir?

İç ve dış dudak ameliyatlarında her cerrahi uygulamada olduğu gibi belli bir risk oranı mevcuttur. Söz konusu kesi atılmak suretiyle yapılan bir tedavi olduğunda her zaman enfeksiyon riski bulunmaktadır. Dolayısıyla ameliyattan sonra genital bakımın uzman hekimin önerdiği şekilde yapılması şarttır.

Bu tür cerrahi operasyonlarda hastalarımızın en sık sorduğu soruların başında dikiş izi kalıp kalmadığı sorusu gelir. Operasyon esnasında atılan cerrahi kesi, vücudun doğal kıvrımları ile uyum halinde olacaktır. Zaten ufak çaplı bir kesi atılması söz konusu olduğundan operasyondan aylar sonra iz kalmaması gibi bir durum da mümkündür.

Ameliyatın risksiz bir şekilde gerçekleşmesi için de kesinlikle güvenilir bir ortamda yapılması gerekir. Klinik ortamında uygulanan işlemde mutlaka bu alanda uzman olan cerrahların yer alması önemlidir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bu operasyonda dokuya kesi uygulandığından dikiş atılması da gerekir. Haliyle dikiş bölgesinin temiz ve kuru kalması, labioplasti sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken husustur. 4-6 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu süre zarfında ayakta duş alınması, küvette oturarak banyo yapılmaması önerilir. Genital bölgeyi zorlayıcı her türlü hareketten kaçınılmalıdır.

Dokudaki iyileşme tamamlanana kadar iç dudak estetiği sonrasında havuza, denize, saunaya ve hamama girilmemelidir. Ata binme ya da bisiklete binme gibi aktivitelere de kısa bir süreliğine ara verilmesi gerekir. İyileşme tamamlandığında tüm bu yasaklar da sona erer.

İç ve Dış Dudak Estetiği Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?


Labioplasti (dış ve i̇ç dudak estetiği ) operasyonu hakkında belki de en sık dillendirilen korkulardan biri operasyonun kızlık zarına zarar verme riskidir. Bu tür genital bölgenin dış kısmına uygulanan işlemlerde kızlık zarında bir yırtılma meydana gelmesi durumu söz konusu değildir. Yani operasyon bakire olan kadınlara da gönül rahatlığı ile uygulanabilir. İç ve dış dudak estetiği operasyonlarının aynı zamanda cinsel uyarılma ve haz üzerinde de olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Labioplastide Doğal Görünüm Yakalamak Mümkün Mü?

Ameliyat esnasında vajinaya şekil verme işlemi kişinin hatlarına ve fiziksel yapısına uygun bir şekilde yapılır. Cerrahlar, bu tür estetik operasyonlarda doğal görünüm yakalanması için incelikle çalışmaktadır. Zaten genital bölge estetiği operasyonlarında da hastalar tarafından mutlaka doğal bir görünüm elde edilmesi tercih edilir.

Söz konusu iç ve dış dudaklara uygulanan cerrahi operasyon olduğunda “Barbie vajina estetiği” adı verilen bir teknik de gündeme gelmektedir. Bu teknikte vajinanın daha düz ve ince bir görünüme kavuşturulması amaçlanır.

Barbie vajina estetiğinin yanı sıra “hibrid vajina” adı verilen bir teknik de uygulanmaktadır. Bu uygulamada daha doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Operasyonda küçük dudaklar dolgunlaştırılır ve iç dudaktaki sarkmış deri az miktarda çıkartılır.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Operasyondan sonra kısa bir süre klinik ortamda kalmak gerekir. Bunun nedeni labioplasti sonrası olası bir komplikasyon gelişmesi durumunda derhal müdahale edebilmektir. Sonrasında taburcu işlemleri yapılır ancak hastanın evde 3-4 gün dinlenmesi önerilir. Bu sürenin sonunda hastanın kendini iyi hissediyor olması halinde günlük yaşama dönülebilir. Ancak doktorun uyarı ve önerilerine dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı, hijyene dikkat etmeli ve rutin kontrollerinizi de aksatmamalısınız. Beklenmedik bir durumun gelişmesi halinde doktorunuza bilgi vermelisiniz. Evde pansumanların da düzenli şekilde yapılması ve kişisel temizliğe maksimum seviyede dikkat edilmesi önemlidir.

Barbie Estetiği Ameliyatı Nedir?

“Barbie doll vagina” kavramı labioplasti ameliyatlarında ilk kez ABD’de kullanıldı. Bu işlem, iç dudakların mümkün olduğunda kısaltılmasını içeriyor. Bacaklar kapalı konumdayken iç dudakların görünmemesi, bu tekniğin temel hedefidir. Büyük dudaklar, küçük dudakları kapatmalı ve bunu sağlamak için de iç dudak estetiği kapsamında yüksek oranda doku çıkarılmalıdır. ABD ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra ülkemizde de sık tercih edilen bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2024

labioplasti fiyatları

Ameliyat için ne kadar bütçe ayırmak gerekir sorusu da labioplasti ile ilgili sıklıkla gündeme gelen bir konudur. Ancak sizlere sabit bir fiyattan söz edemeyiz, her hasta için ameliyat fiyatları değişebiliyor. Uygulanan teknik, cerrahın deneyimi, kullanılan anestezi yöntemi, iç dudak estetiği ile birlikte farklı bir operasyonun da aynı seansta yapılıp yapılmayacağı gibi faktörler, ameliyat fiyatlarını belirler.

Labioplasti Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon, hemen her ameliyat sonrasında geçerli olan bir risktir ve labioplasti sonrasında enfeksiyonu önlemek için hijyene çok fazla dikkat edilmesi gerekir. Enfeksiyon belirtileri ise şöyledir:

 • Dikiş olan bölgede kızarıklık
 • Ağrı hissetme
 • Şişlikler ve bölgede lokal ısı artışı
 • Yüksek ateş
 • Dikiş kenarlarından sarı ya da yeşil renkte iltihaplı akıntı gelmesi
 • Bölgede aşırı düzeyde hassasiyet olması

Bu belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden doktorunuza bilgi vermelisiniz.

İç Dudak Sarkması Zevki Azaltır Mı?

İç dudaklarda ne oranda sarkma olduğuna bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişebilir. Çoğunlukla kadınların büyük ve sarkık iç dudaklar nedeniyle cinsel yaşamdan haz alamama sorununu yaşadığını söyleyebiliriz. Estetik kaygılar, özgüveni de etkiliyor. Bu da kadınların cinsel yaşamdan uzak durma, partnerden çekinme gibi sıkıntılar yaşamasını beraberinde getiriyor. Tüm bu problemlerden sadece tek bir operasyonla; labioplasti ile kurtulmak mümkündür.

Merak edenler için –> Klitoris estetiği

Labioplastiye İhtiyaç Durumunda Yaptırılmazsa Nelere Sebep Olur?

Elbette labioplasti zorunlu bir ameliyat değildir. Ancak kişinin iç dudak görünümünden rahatsız olması, iç dudak sarkması nedeniyle sıklıkla genital bölge problemleri yaşaması gibi durumlarda operasyonun tercih edilmesi önerilir. Çünkü tüm bu sorunlar kadınları psikolojik açıdan da etkiler. Cinsel yaşamdan zevk almama, cinsel isteksizlik, dar kıyafet giyememe, vajinal mantar sorununu sıklıkla yaşama, özgüven kaybı gibi problemler, günlük yaşam konforunu da olumsuz etkileyecektir.

Labioplasti Sonrası Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanır?

Kadınlar, labioplasti sonrasında en az 4 hafta cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Aksi halde dokularda enfeksiyon gelişebilir ve doku iyileşmesi henüz tamamlanmadığından dikişte açılma, dokuda deformasyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ameliyat sonrasında çoğunlukla 4-6 hafta cinsel ilişki yasağı olur. Ancak henüz doku iyileşmesi tamamlanmadıysa bu süre biraz daha uzatılabilir.

Bilgi sahibi olun –> Perineoplati estetiği

Ankara’da Labioplasti Ameliyatı İç ve Dış Dudak Estetiği

Genital estetik alanında; vajina estetiği, genital gençleştirme, büyük dudak yağ dolgusu, kızlık zarı dikimi, genital bölge beyazlatma, vajina daraltma ve benzeri uygulamalarla ilgili sitemizde detaylar bulabilirsiniz.

Ankara’da Labioplasti Ameliyatı Yapan Yerler Neresi?

Ankara, labioplasti operasyonunun sıklıkla gerçekleştirildiği bir kenttir. Böylece kadınlar, ameliyat sonrası dinlenme sürecini kendi evlerinin konforunda tamamlar. K

İlginizi çekebilir –> vajinoplasti