Telefon
WhatsApp
İnstagram
Youtube
Perinoplasti - Perine Estetiği

Perinoplasti - Perine Estetiği

Genital estetik uygulamalarından biri olan perinoplasti, perine yırtığı ve perine hasarı gibi vajinadaki şekil ve işlev bozukluklarını gidermek amacıyla yapılmaktadır. Tüm perine düzeltme işlemlerini de içerisinde barındırmaktadır. Özellikle vajinal normal doğum sonrası vajinası hasar almış ve vajina görünümü düzensizleşmiş hastalarımız, son yıllarda bu uygulamaya yoğun ilgi göstermektedir.

Kadınların cinsel ilişkide ağrı hissetmemeleri için, doğum gerçekleştikten sonra atılan dikişlerin düzeltilmesi önemlidir. Bu dikişlerin pürüzsüz bir hale getirilmeside perine estetiği ile mümkündür.

 

Perine Nedir ve Perine Bölgesi Neresidir?

Tıpta perine bölgesi; vajinayla anüs arasındaki bölgeye denilmektedir. Perine, küçük bir alanı kapsamaktadır, ancak çevresindeki pek çok organa da yapısal olarak destek olmaktadır. Aynı zamanda vajina sıkılaşması ile gevşemesinde faaliyet gösteren kasları da içerisinde barındırdığı için oldukça önemlidir.

Dolayısıyla bu bölgede yaşanan sorunlar ve hasarlar, hem vajinanın sağlığına hem de vajinal işleve olumsuz etki edebilmektedir. Bu nedenlerle hastalarımız perine estetiği uygulamasına başvurabilmektedir.

Kadınlarda Perine Bölgesi Kaç cm Olmalı?

Makat ile anüs arasındaki alan perine bölgesidir ve bu alanın genişliği her kadında farklıdır. Ancak genel olarak kadınlarda perine bölgesi, 1 cm ile 5 cm arasında değişmektedir. Perine estetiği ile perine düzeltme işlemlerinde belirli bir orana göre değil, her hastamızın anatomik yapısına göre operasyon gerçekleştirilmektedir. En iyi perinoplasti sonuçları almak içinde estetik planlama yapılır.

 

Perine Estetiği Nedir?

Perinoplasti adı verilen bu operasyona, perineoplasti perine estetiği de denilmektedir. Çoğunlukla vajina daraltma ameliyatı ile aynı anda gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Perinoplasti ameliyatının temel amacı; perine bölgesindeki deformeleri düzeltmek ve vajinaya da estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu uygulamayla, işlev bozukluklarına yol açan nedenlerde eş zamanlı olarak ortadan kaldırılmış olur.

Perineoplastiye başvurulmasının en yaygın nedeni; vajinal doğumdan sonra perine bölgesinin hasar alması ya da perine yırtığı oluşmasıdır. Tabii perineoplasti ameliyatının nedenleri yalnızca bunlarla da sınırlı değildir.

 

Perinoplasti Neden Yapılır?

Vajinal perinoplastinin en temel nedeni; perine bölgesindeki estetik bozukluğu düzeltmektir. Bu operasyonla yara dokularına, deri kalıntılarına ve göze kötü gelen şişkinliklere müdahale edilir. Perineoplasti, ayrıca şu genital sorunların giderilmesi içinde tarafımızca uygulanmaktadır:

 • Vajinal doğum sonrası kötü dikiş izlerinin düzeltilmesi ve bu izleri ortadan kaldırmak,
 • Anüs ile vajina arasındaki cilt fazlalıklarını gidermek,
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak perine vajina bölgesinde oluşan estetik kusurları ortadan kaldırmak,
 • Vajinal bölgedeki kırışıklıkları gidermek,
 • Aşırı kilo ya da obezite sebebiyle perinede oluşan sorunları ortadan kaldırmak,
 • Zayıflama veya aşırı kilo verme sonucunca gelişen vajinal sarkmayı düzeltmek içinde bu operasyon yapılmaktadır.

Perinoplasti ameliyatlarının en yaygın nedeni; zorlu yapılan normal doğumlardır. Çünkü zorlu vajinal doğumlar genellikle perine yırtığı ve perine hasarı gibi olumsuz durumlarla sonuçlanır. Bebeğin rahat çıkması için perinede kesi açılması ve perinenin özenli bir şekilde dikilmemesi, kötü görüntüye ve kaslarda soruna yol açabilmektedir. Perinoplasti ameliyatlarında da önce sorunlu dikilen bölge açılır ve sonra düzeltilerek yeniden dikilir.

 

Perineoplasti Ameliyatında Uygulanan Teknikler

Perinoplasti Ameliyatı

Perine estetiği ameliyatlarında birkaç farklı teknik uygulanmaktadır. Bunlar:

 • Eşkenar dörtgen şeklinde perine bölgesindeki dokuların çıkarılması,
 • Elips şeklinde doku çıkarma uygulaması,
 • Z plasti yöntemi ve ayrıca,
 • Üçgen şeklinde doku çıkarma tekniğidir.

 

Tüm bu tekniklere ek olarak kliniğimde;

Şahsen geliştirdiğim, dünyanın pek çok ülkesinde lansmanını yaptığım ve dünyada kabul gören kişiye özel farklı yöntemleri de, perinoplasti operasyonlarında uyguluyorum.

 

Perinoplasti Nasıl Yapılır?

Perine estetiği ameliyatlarında herkese aynı işlemler uygulanmaz, çünkü her kadının perine bölge estetik sorunları farklılık gösterir. Dış dudaklara dolgu, vajina girişi ya da bazı kadın hastalıkları ile ilgili estetik uygulamalarda, perineoplasti ameliyatıyla aynı anda yapılabilmektedir. Bu sebeple, her hastanın genital estetik ihtiyaçlarına özel işlemler uygulanır.

Perine ameliyatı, ya bölgesel uyuşturma ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Genel anestezi gerektiğinde, operasyondan önce anestezi için gereken tüm tahliller yapılır.

Ameliyatta, önce vajinanın arka duvarına V şeklinde kesi atılır. Sonra çıkıntılar, deri fazlalıkları ve yara dokuları çıkartılır. Genital estetiğin nedenine bağlı olarak da, operasyon sırasında kaslar gevşetilir veya gerilir. Tüm bunlar tamamlandığında, en son bölgeye dikkatli bir şekilde estetik dikiş atılır.

 • Ameliyatın süresi yaklaşık olarak bir saattir.
 • Genellikle hastane yatışı gerektirmez.
 • Operasyon sonrası hastamızın kliniğimizde kısa bir süre dinlenmesi gerekir ve ardından hastamızı taburcu ederiz.
 • Çalışan hastalarımızın minimum 3 gün evde dinlendikten sonra, işlerine dönmelerini daha uygun buluyoruz.

Perinoplasti İyileşme Süreci

Perine estetiği olanlar, iyileşme süresince doktorlarımızın önerilerini uygulamalıdır. Çünkü her ne kadar kolay bir uygulama olsa da, cerrahi bir operasyondur ve bazı riskleri barındırır. Ameliyattan sonra hastalarımızın iyileşme sürecinde dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

 • Yaklaşık 6 hafta cinsel perhiz yapmalı ve cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.
 • Ağır kaldırma, bisiklete binme, ata binme, ağır spor ve egzersiz yapma gibi faaliyetlerde bulunulmamalıdır.
 • Perinoplasti sonrası iyileşme sürecinde regl dönemi tampon kullanılmamalıdır.
 • Genital bölge temizliğine özen göstermek ve özellikle işlem bölgesinin daima kuru tutulması gerekmektedir.
 • Lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesi önemlidir.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Tarafımızca reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

 

Perineoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Perine estetiği sonrası hastalarımızda birkaç gün az miktarda kanama ve akıntı sorunlarının görülmesi normaldir. Hijyenin sağlanması için akıntı ve kanama oldukça iç çamaşırınızı değiştirmeli, bölgeyi kuru tutmalısınız.
 • Anesteziye bağlı olarak hastalarımızda birkaç gün mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı olabilmektedir. Bu yan etkiler genellikle ameliyattan maksimum iki gün sonra geçmektedir.
 • Yine anesteziye ve operasyona bağlı olarak hastalarımızda kabızlık şikâyetleri, nadiren de olsa ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kabızlık sorunun ortaya çıkmasını engellemek için bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz.
 • Perineoplasti ameliyatı sonrası hastalarımızın perine bölgesinde ağrıları olabilmektedir. Bunun için tavsiye ettiğimiz ilaçlar, hastalarımızın ağrılarını dindirecektir.
 • Ayrıca perine estetiği, cerrahi bir operasyon olduğundan enfeksiyon riski vardır. Bu sebeple tarafımızca reçete edilen antibiyotik ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Perinoplasti Yaptıranlar Hangi Durumlarda Bizimle İletişime Geçmeli?

Perine estetiğinden sonra yaşanan bazı semptomlar müdahaleyi gerektirir. Nadirende olsa, ameliyattan sonra komplikasyonlar gelişebilmektedir. Olası muhtemel bu durumlarda da hemen bizimle iletişime geçmelisiniz. Perinoplasti yaptıranlar özellikle;

 • Kötü kokulu vajinal akıntı,
 • Ateş vb. gibi enfeksiyon belirtileri,
 • Aşırı kanama gibi durumlarla karşılaştıklarında, bizi arayarak durumlarını bildirmelidir.

Perinoplasti Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanır?

Perinoplasti sonrası cinsel ilişki ne zaman

Perine estetiği sonrası cinsel ilişkinin yaşanması yaklaşık olarak altı hafta süreyle yasaktır. Çünkü perine bölgesinin tamamen iyileşmesi için gerekli olan süre altı haftadır. Ayrıca perinoplasti sonrası cinsel ilişkide ağrı yaşanmaması içinde ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesi gerekmektedir.

Perinoplasti Ameliyatının Avantajları

Her estetik uygulama aslında hem fiziksel hem de psikolojik bakımdan kişileri rahatlatmak amacıyla yapılır. Hastalarımızın operasyondan sonra kendilerine olan güvenleri ve cinsel hazzı artar.

 

Perine Yırtığı ve Perine Zedelenmesi Nasıl Anlaşılır?

Özellikle zorlu vajinal doğum ve birden fazla normal doğum yapan kadınlarda, perine zedelenmesi ve perine yırtığı sık görülmektedir. Ancak tek neden tabii ki de doğum değildir.

Cinsel ilişki, cerrahi vajinal ameliyatlar ve enfeksiyonlarda, perine zedelenmesine ve yırtığına neden olabilmektedir. Bu tür sorunlarda ancak jinekolojik muayene sonrasında tespit edilebilmektedir. Perine yırtığını ya da zedelenmesini işaret eden en bilinen belirtiler şunlardır:

 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Vajinal ağrı, acı ve batma hissi,
 • Regl dönemi dışında vajinal kanama,
 • Geçmeyen vajinal akıntı,
 • Vajinal kaşıntı,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Vajina darlığı ya da genişliği.

 

Ankara da Perinoplasti Fiyatları Ne Kadar?

Tüm operasyonlar her hastamızın sorunları, ihtiyaçları ve beklentileri göz önüne alınarak planlanmaktadır. Dolayısıyla bu ameliyatın kapsamı da her hastamız için farklı olduğundan, perinoplasti fiyatları da kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, kliniğimizle iletişime geçip randevu alabilirsiniz. Jinekolojik muayeneyle ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, size perine estetiği fiyatları ile ilgili en net ve kesin bilgiyi verebiliriz.

Hastalarımızın jinekolojik ve genital estetik gerektiren sorunlarına hassas bir şekilde yaklaşıyoruz. Uygulama öncesi ve sonrasında, size özel tedavi süreçleri planlıyor ve rahat hissetmenizi sağlıyoruz.

Ankara'daki kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz labioplasti, vajinismus tedavisi, genital gençleştirme ve kızlık zarı dikimi uygulamalarımızla ilgili bilgilerde sitemizde bulunmaktadır. YouTube kanalımdaki paylaşımlarımın arasında perinoplasti ameliyatı izle videosu bulunmamaktadır, ancak perine estetiğiyle ilgili detaylar içeren videolarımı YouTube kanalımda izleyebilirsiniz. YouTube sayfama buradan, Instagram sayfamdaki paylaşımlarıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki
Labial Füzyon Nedir ve Labial Füyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sonraki
İdrar Kaçırma Tedavisi - Üriner İnkontinans