Telefon
WhatsApp
İnstagram
Youtube
Sık Sorulan Sorular

Vajina; dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, vajina kanalı girişi ve idrar yolu açıklığından oluşan bir organdır. İdeal bir vajinada iç dudaklar ve kadınların haz noktası olarak bilinen klitoris dış dudakların içinde olmalıdır. Ayrıca ideal bir vajinada vajinal genişlik ya da vajinal darlık gibi sorunlar da olmamalıdır. İç dudakların dış dudakların dışına sarkması, genital bölgenin kırışması, dış dudakların hacmini kaybetmesi ve buruşuk bir görünüme bürünmesi, klitoris üzerinde deri toplanması, normal doğum dikiş izleri gibi durumlar, istenmeyen vajinal görünüme neden olur. Her hastamızda sorunlar tek tek belirlenerek gerekli işlemler yapılır.

Vajina yenileme işlemleri her hastamıza özel olarak planlanır. Çünkü her kadının genital sorunları farklılık gösterir ve soruna yönelik uygulamalar deneyimli hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilir. Kimi hastalarımızda vajina yenileme işlemleri ameliyatsız olarak gerçekleştirilirken, kimi hastalarımızda da cerrahi genital gençleştirme yöntemlerine başvurulur.

Vajinal rejüvenasyon yaptırmayı düşünen hastalar öncelikle doğru hekim tercihi yapmaya dikkat etmelidir. Çünkü genital estetik uygulamalarının başarısı, işlemi yapan doktorun bilgi ve deneyimi ile doğru orantılıdır. Her ne kadar genital gençleştirme operasyonları kolay uygulanabilir olsa da operasyonun başarısını, hekimin yeteneği belirler. Örneğin; vajina genişletme ameliyatı yaptıranlar arasında daha önce vajina daraltma ameliyatı yaptıranlar vardır. Çünkü vajinanın gereğinden fazla daraltılması, cinsel ilişki sorunlarına ve istenmeyen sonuçlara yol açar ve bunun düzeltilmesi için vajina genişletme ameliyatının uygulanması şart olur. Dolayısı ile vajinal rejüvenasyon yaptırmayı düşünen hastalar öncelikle doktor tercihlerinde dikkatli olmalı, doktorun deneyimini göz önünde bulundurmalıdır.

En az kadınlar kadar erkekler için vajina da önemlidir. Özellikle vajinal darlık ve vajinal genişlik, işlev ile ilgili olduğundan vajinal görünümden çok daha fazla önem taşır. Çünkü kadınlarda vajinal darlık, cinsel ilişkiye girememe sorununa, vajinal genişlik ise erkeklerin haz alamama sorununa yol açabilir. Tüm bunlarla birlikte vajinal görünüm de erkekler için önemli olabilir. Bu sebeple genital gençleştirme ve genital estetik uygulamaları sadece kadınlar değil aynı zamanda erkekler için de gerekli olabilir.

Vajina anatomik yapısı, cinsel uyarılmadan itibaren genişlemeye uygundur. Cinsel uyarılma ve cinsel ilişki esnasında genişleyen vajina kısa süre içinde eski sıkılığına geri döner. Ancak geri dönülmez vajinal genişlik sadece cinsel ilişki ile olmaz. İlerleyen yaş, normal doğum, genetik faktörler de vajina genişlemesine yol açabilir.

Cinsel ilişkiden birkaç saat sonra vajina eski darlığına geri döner.

Vajinal sıkılık cinsel ilişki esnasında anlaşılabilir. Eğer cinsel ilişki yaşanmasına engel olacak şekilde acı ve ağrı hissi oluşuyorsa vajinal darlıktan, cinsel ilişki esnasında cinsel haz alınmıyorsa vajinal genişlikten şüphe edilebilir. Ancak vajinal sıkılık tam olarak hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilecek olan jinekolojik muayene ile belirlenebilir.

Evde vajina daraltma yöntemi ‘’Kegel Egzersizleri’’dir. Eğer vajina esnekliğini korumak ve sıkılığını kaybetmek istemiyorsanız Kegel Egzersizleri yaparak önlem alabilirsiniz.