Geçici kızlık zarı dikimi
Geçici kızlık zarı dikimi
işlemi lokal ya da genel anestezi altında yapılan, kısa sürede tamamlanan bir onarımdır. Bütünlüğünü kaybeden kızlık zarına yeniden bütünlük kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen bu işlemde temel hedef, ilk gece kanamasının taklit edilmesidir. İşlemin ardından ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelir ve operasyon hedefine ulaşmış olur.

Bekaret kavramına önem verilen toplumlarda kızlık zarı onarımı sıklıkla gerçekleştirilen bir işlemdir. Anestezi altında yapıldığı için operasyon sırasında kişinin acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Kısa zamanda tamamlanan bu ameliyatın ardından kişinin günlük yaşam rutinine geri dönmesi mümkündür. Bu operasyona dair merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız. İlk olarak kızlık zarı onarımının ne zaman yapılması gerektiğini ele alalım.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Kızlık zarının iki farklı şekilde onarıldığını hatırlatarak başlayalım. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı onarımıdır. Eğer geçici yöntem tercih edildiyse evlilik tarihinden 1-7 gün öncesinde işlemin yapılması gerekir. Dolayısıyla evlilik tarihi ya da cinsel ilişki tarihi de dikkate alınarak operasyon planlamasının gerçekleştirilmesi önemlidir. Eğer evlilik tarihi belli değilse ya da 7 günden daha uzak bir tarihse bu durumda kalıcı kızlık zarı onarımının tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı bütünlüğünü kaybettiğinde parçaları mevcut yerde kalır. Operasyon kapsamında yani geçici kızlık zarı dikimi esnasında ise bu kalan dokulara gizli bir dikiş atılır. Bu yöntem “purse string” metodu olarak adlandırılır. Elbette dışarıdan bakıldığında bu dokuya dikiş atıldığının görülmesi mümkün olmaz. İlk cinsel ilişkide olduğu gibi bir kanama meydana gelmesi hedeflenir. İşlemin adından da anlayabileceğinizi gibi bu yöntem kızlık zarı dokularını geçici olarak bir arada tutar. Bir süre sonrasında dikişler kendiliğinden açılır ve haliyle kızlık zarı dokuları da yeniden bütünlüğünü kaybeder. İşte bu nedenle işlem tarihinin dikkatlice belirlenmesi gerekir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Yapıldığı Anlaşılır Mı?

Geçici kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı
Kızlık zarı onarımından faydalanmak isteyenlerin en büyük endişesi bu işlemin anlaşılmasıdır. Ancak bu konuda bir endişe yaşanmasına hiç gerek yok çünkü geçici kızlık zarı dikimi kişinin partneri tarafından anlaşılamaz. İlk gece kanamasını birebir taklit eden bir kanama meydana gelir. Aynı zamanda işlem sırasında vajinaya ya da genital bölgeye hiçbir müdahale yapılmaz. Dışarıdan bakıldığında da bir operasyon izi görülmez. Bu operasyonda vajinaya kesi uygulanmadığını, vajinanın dış bölgesine bir dikiş atılmadığını ya da benzeri bir müdahalede bulunulmadığını bilmelisiniz.

Kimi zaman akıllara gelen unsur ise gebelik gerçekleşmesi durumunda işlemin anlaşılacağı endişesi oluyor. Oysa bu gibi durumlarda da kişinin daha önce kızlık zarı onarımı yaptırdığının anlaşılması asla mümkün olmaz. MR, ultrason çekimi ya da gebelik muayenesi sırasında da işlemin anlaşılmasının mümkün olmadığını belirtelim. Bu ve benzeri endişeler yersizdir, kızlık zarı onarımından gönül rahatlığı ile faydalanılabilir. Partnerin hem cinsel ilişki sırasında hem de sonrasında bu işlemin yapıldığını anlaması mümkün olamaz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Eğer geçici kızlık zarı dikimi işlemini yaptırmayı düşünüyorsanız bu sorunun yanıtına önem vermelisiniz. İşlemin yakın zamanda evlenmeyi planlayan kadınların seçimi olduğunu hatırlatalım. Çünkü uzun süre dayanan bir işlem değildir. 1-7 gün içerisinde cinsel ilişki gerçekleşecekse bu işlem sizin için uygundur. Ancak cinsel ilişki tarihi daha uzun süreyi kapsıyorsa bu durumda kalıcı kızlık zarı dikimini tercih etmenizi öneririz.

Ankara’da Geçici Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Ne Kadar?

Ankara’da geçici kızlık zarı dikimi çok sık yapılıyor. Ancak sizlere net bir fiyat belirtemeyiz çünkü doktorun deneyiminden kızlık zarı dokularının mevcut durumuna kadar pek çok unsur fiyatları etkiler. Fiyat konusunda net bilgiler edinmek için bize ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili sizleri daha detaylı şekilde bilgilendirmek isteriz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Şikayetler

İnternet ortamında geçici kızlık zarı dikimi yaptıranlar ve yorumları konuları sıklıkla araştırılıyor. Bunun nedeni ise işlem sonrasının hastalar için zor olup olmadığına dair kadınların bir fikir edinmek istemesidir. İşlemin yapıldığı gün ve takip eden birkaç gün hafif lekelenme şeklinde bir kanama olabilir. Bu gayet normaldir, endişe etmenize gerek olmaz. Çoğu zaman kadınlar belli belirsiz bir sızı ya da ağrı da hissedebiliyor. Ağrının şiddeti kişinin ağrı eşiğiyle de yakından ilgilidir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir rahatsızlık vermeyen işlem, gayet konforlu bir iyileşme süreci sunar.

Kızlık Zarı Dikiminde Başarı Yüzdesi Nedir?

Uygulanan geçici kızlık zarı dikimi işleminin başarı yüzdesi olarak net bir orandan söz edemeyiz. Genel olarak işlemin başarı oranı son derece yüksektir ancak doğru tekniklerle ve doğru şekilde uygulanması da gerekiyor. Aynı zamanda mutlaka tecrübeli bir hekim tarafından işlemin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Ankara’da Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nerede Yapılır?

Ankara, geçici kızlık zarı dikimi işleminin sıklıkla uygulandığı kentlerimizden biridir. Ankara’da yaşayanlar kızlık zarı tamiri için farklı şehirlere gitmek zorunda kalmaz. Kliniğimiz, Ankara’da hizmet veriyor deneyimli bir hekim tarafından işlemin yapılmasını isteyenler rahatlıkla randevu alabilirler. Sadece geçici değil kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi için de randevu talebinde bulunabilirsiniz. Hasta açısından konforlu ve stressiz bir süreç eşliğinde işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Onarımı Kimler İçin Uygundur?

Geçici kızlık zarı kimler için uygundur
Öncelikle geçici kızlık zarı dikimi için 18 yaşından büyük olmak gerekiyor. Aynı zamanda kızlık zarı onarımından en fazla bir hafta sonrasında cinsel ilişkinin planlanıyor olması gerekiyor. Sonuç olarak bu işlem genellikle evlilik tarihi yakın olan kişiler için uygundur diyebiliriz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Evlenmeden Kaç Gün Önce Yapılır?

Şayet evlilik ya da cinsel ilişki 1-7 gün içerisinde gerçekleşecekse geçici kızlık zarı dikimi işlemi tercih edilebilir. Bu işlemden sonra cinsel ilişkide kanama olması için evlilik tarihinin 7 en fazla 7 gün sonrası olmalıdır. İşlem sonrası ilk cinsel ilişki daha uzak bir tarihte gerçekleşecekse bu durumda kalıcı kızlık zarı onarımının tercih edilmesi daha doğrudur.

Kalıcı kızlık zarı onarımı tercih edildiğinde iyileşmenin tamamlanmasından sonra cinsel ilişki istendiği zaman planlanabilir. Operasyondan yıllar sonra dahi cinsel ilişkiye girildiğinde kanama olacaktır. Fakat geçici kızlık zarı onarımında bu durum söz konusu değildir ve bu nedenle operasyon planlamasının titizlikle yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Geçici Kızlık Zarı Kesin Kanar Mı?

Tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen geçici kızlık zarı dikimi işleminde % 100 başarı elde edilebilir. Ancak bu konuda doktorların bir garanti vermesi beklenmemelidir. Çünkü kişinin hymen dokusundaki damarlanma oranı ve pek çok faktör, kanamanın miktarını da yakından etkiler.

Ender durumlarda çok az oranda bir kanama olduğunda bunun kişi tarafından fark edilmemesi de söz konusu olabilir. Bu açıdan bakıldığında kanama olmama ihtimalinin de dikkate alınması gerekir. Çoğunlukla işlem gayet başarılı oluyor ve ilk ilişkide kanama gerçekleşiyor.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer geçici kızlık zarı dikimi yaptıracaksanız işlem sonrası bunlara dikkat etmelisiniz:

  • Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapın.
  • Pamuklu ve çok sıkı olmayan iç çamaşırlarını tercih edin.
  • Öksürme, ıkınma gibi davranışlardan kaçının.
  • Deniz, havuz, sauna ve hamamdan uzak durun.
  • Adet durumunda tampon değil ped kullanın.