kısırlık tedavisi
İnfertilite
tedavisi, halk arasında “kısırlık” olarak bilinen durumun tedavi edilmesidir. Kısırlık, tıp literatürüne “infertilite” ismiyle geçmiştir. Çiftler, istemelerine rağmen doğal yollarla çocuk sahibi olamıyorsa bu durumda infertilite belirtileri aranılabilir. Elbette ilk birkaç denemeden sonra çocuk sahibi olamamak kısırlık göstergesi değildir.

Ancak bununla birlikte en az bir sene boyunca korunma yöntemleri olmadan cinsel ilişki yaşayıp gebelik elde edilmemiş olması kısırlık belirtileri arasındadır.

İnfertilite tedavisi, kadın ve erkeğe uygulanabilir. Kliniğimizde yapmış olduğumuz muayeneler neticesinde kısırlığın nedenlerine ulaşabilmemiz mümkündür. Böylece hastalarımız için en uygun olan infertilite tedavisi yöntemini geliştirmemiz söz konusudur.

İnfertilite Nedir – İnfertilite Ne Demek?

İnfertelite ne demek sorusuna cinsiyete bağlı kalmadan yanıt verebilmemiz mümkündür. Zira kısırlık durumu tek bir cinsiyete özgü bir durum değildir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde infertelite görülmesi söz konusu olabilir.

İnfertilite, bir yıl boyunca düzenli olarak ve korunmadan cinsel ilişki yaşayıp gebeliğin oluşamaması durumudur. Bu durum dünya ortalamasında %15 oranında görülebilmektedir. İnfertilite kısırlık problemi, kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda gelişebilmektedir. Bazı infertil çiftlerin her ikisinde de kısırlık görülmesi mümkündür.

Kısırlık, daha evvel gebe kalınmış olup daha sonradan gebe kalamama durumunda da kullanılan bir tanımdır. Yine yaş faktörü de kısırlığı etkileyen durumların başında gelmektedir. Örneğin 35 yaşın üzerinde olan kişilerde 6 ay boyunca korunmadan cinsel birliktelik yaşanıp gebelik oluşmaması durumunda kısırlık teşhisi konulabilir. 40 yaşının üzerinde olan kişilerde de benzer bir durum söz konusudur.

İnfertilite, tedavisi olabilen bir durum olarak nitelendirilir. Gerekli tedaviler uygulandıktan sonra bu sorunu yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri mümkündür.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri ve Nedenleri

kadınlarda kısırlık belirtileri
Kadınlarda görülen kısırlık durumunun nedenleri altında pek çok sebep yatabilir. Gebelik dediğimiz doğal fenomen, üreme sistemine bağlı olduğu gibi aynı zamanda beyin ve endokrin ile de alakalıdır. Beyinde bulunan hipotalamus ve hipofiz bezleri, gebelik için uygun ve normal bir işleyişte çalışmaya devam etmelidir.

Hipofiz bezinin uyarılması ile birlikte LH ve FSH adı verilen hormonlar salgılanır. Bu hormonlar da yumurtalıkları uyaran önemli bir etkiye sahiptir. Yumurtlama döngüsünde fallop tüplerine bırakılan yumurtanın sağlıklı spermler ile buluşması ve fertilizasyonu gerçekleştirmesi gerekir. Döllenme ile birlikte süreç tamamlanır ve doğal bir gebelik meydana gelmiş olur.

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında tüm bu süreci kapsayan sorunlar ve bazı dışsal faktörler yer alır. İnfertilitenin başlıca nedenleri de şu şekilde sıralanabilir:

●    İleri yaş durumu

●    Troit hormonu bozuklukları (buna bağlı olarak saç dökülmesi de görülebilir)

●    Yumurtlamada görülen düzensizlikler

●    Polikistik over sendromu

●    Çikolata kisti

●    Fallop tüplerinde görülen sorunlar (fallop tüplerinin kapalı olması)

●    Erken menopoz

●    Hiperprolaktinemi

●    Yumurta salınımının yetersiz olması

●    Stres

●    Düşük sayısının fazla olması

●    Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak

İnfertilite tedavisi için ilk önce kısırlığa dair herhangi bir belirtinin olup olmadığına da bakılması gerekir. Kadınlarda görülen kısırlık belirtileri arasında adet düzensizlikleri, yoğun adet kanaması ve ağrı gibi belirtiler başı çeker. Aynı zamanda hamile olmadan memelerden süt gelmesi durumu da kısırlık belirtilerinden biri olabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri ve Nedenleri

Kısırlık belirtileri erkek bireylerde de belirleyici olabilmektedir. Erkekler de kadınlar ile aynı oranda infetilite durumundan muzdarip olabilir. Söz konusu erkekler olduğunda öncelikle sperm sayısına ve sperm üretimine bakmak gerekecektir. Sperm üretimi, gebeliğin oluşabilmesi bakımından önemli bir etkiye sahiptir.

Cinsel birliktelik sonucunda oluşan meninin içerisinde her milimetrede 15 milyonu aşan sperm hücresi bulunmalıdır. Yine sperm sayısı gibi bu hücrelerin hareketleri de gebelik oluşması için önemlidir.

Erkeklerde görülen infertilite nedenleri arasında da şunlar yer alabilir:

●    Sperm sayısının olması gerekenden daha az olması

●    Sperm kanallarının tıkalı olması

●    Diyabet gibi kronik hastalıklar

●    Sperm kalitesinin beklenenden daha düşük olması

●    Çok sıcak ortamlarda uzun süre bulunuyor olmak

●    Aktif olarak sigara ve alkol tüketimi

●    Oturarak çalışma rutinine sahip olmak

İnfertilite tedavisi için erkeklerin de gerekli muayene süreçlerinden geçmesi şarttır. Bunun için de kısırlığı tespit etmek adına bazı belirtilerin aranması gerekir. Erkeklerde görülen infertilite belirtileri arasında testislerde hissedilen ağrı ve şişlik gibi durumlar yer alır. Aynı zamanda sertleşme ve boşalma ile ilgili sorun yaşanması da kısırlık için belirleyici olabilir.

Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır bilebilmek için de klinik ortamında yapılan muayenelere başvurulması önemlidir.

Açıklanamayan İnfertilite Nedir?

İnfertilite tedavisi için kısırlığa sebebiyet veren durumların bilinmesi önemlidir. Fakat yapılan tüm muayeneler ve incelemeler neticesinde herhangi bir fiziksel ya da ruhsal probleme rastlanılmayabilir. Bu durum da tıp literatürüne “açıklanamayan infertilite” olarak geçmiştir.

Durumun açıklanamıyor olması kısırlığın tedavi edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Hastanın yumurtlamasının sağlıklı olması için belli bir süre ilaç ya da iğne tedavisi uygulanması mümkündür. Aynı zamanda çiftlerin düzenli olarak cinsel birliktelik yaşaması da tavsiye edilmektedir.

Bu süreçte çiftlerden her iki tarafın da psikolojik olarak stres altında bulunmaması önemlidir. Özellikle de cinsel birliktelik sırasında gergin hissetmemek adına bazı önlemler alınabilir. Yine aynı şekilde çiftler, süreci daha kolay sindirebilmek adına psikolojik destek de alabilir.

Yumurtlamanın düzene sokulması adına genellikle 3 ya da 6 ay sürebilen bir ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi, genellikle başarılı sonuçlanmaktadır. Fakat sürecin sonunda hala olumlu bir sonuç alınamamış ise o zaman daha farklı tedavilere de başvurabilmek mümkündür.

Açıklanamayan i̇nfertilite tedavisi için biz de kliniğimizde gerekli olan desteği hastalarımıza sunuyoruz. Hem sorunun tespit edilmesi hem de tedavinin uygulanması aşamasında çiftlerimize yardımcı oluyoruz.

İnfertilite Tedavisi Nedir?

İnfertilite tedavisi, kısırlığın nedenlerine bağlı olarak uygulanmaktadır. Biz de kliniğimizde ilk önce infertilite durumuna sebebiyet veren odakları bulmaya yönelik hareket ediyoruz. Kliniğimize başvuran hastalarımızı gerekli muayene süreçlerinden geçirdikten sonra bir tedavi planı oluşturuyoruz.

İnfertilite tedavisi için hem kadın hem de erkek hastalarımızı muayene ediyoruz. Sorunu tam olarak saptadıktan sonra gerekli tedaviyi uyguluyoruz.

Böyle bir sorunla karşılaşan çiftlerde yalnızca kadını suçlu bulmak tedavi sürecini belirsizliğe sokan bir durumdur. Kısırlık, yalnızca kadın ya da erkekte olabildiği gibi çiftlerin her ikisinde de görülebilir. Dolayısıyla çiftlerin bir arada olup tedavi sürecine katkıda bulunmaları önemlidir.

İnfertilite Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

İnfertilite tedavisi için geliştirilmiş olan etkili birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hiç şüphesiz ki bu tedavilerin başında tüp bebek tedavisi gelmektedir. Tüp bebek tedavisinin yanı sıra başlıca kısırlık tedavileri şunlardır:

●    PRP (yumurta gençleştirme tedavisi)

●    Aşılama

●    Yumurta dondurma

●    Embriyo tıraşlama

●    Mitokondri transferi

●    Mikroenjeksiyon

Kliniğimize başvuran hastalarımızı gerekli muayenelerden geçirdikten sonra onlar için en uygun olan tedavi yöntemini öneriyoruz. Kadınlarda yumurtlamayı destekleyen erkeklerde ise sperm üretimini arttıran teknikleri uyguluyoruz. Bu sayede her şey yolunda giderse çiftimizin bebek sahibi olma şansını arttırmış oluyoruz.

İnfertilite tedavisi, çekince duymaya gerek olmayan bir tedavidir. Bazı çiftler, sosyo-kültürel ya da psikolojik sebepler nedeniyle bu tür tedavilere önyargılı olabilir. İnfertilite tedavisine bağlı yöntemler, her sene pek çok hastaya uygulanmaktadır. Amaç bebek sahibi olabilmek ise tıbbın size sunmakta olduğu gelişmelerden faydalanmak en mantıklısı olacaktır.