kızlık zarı muayenesi
Bekaret muayenesi, tıpta hymen muayenesi ve halk arasında kızlık zarı muayenesi olarak adlandırılmaktadır. Cinsel birleşmeyle, genital bir travmayla, kadınların isteği dışında gelişen sebeplerle ya da mastürbasyona bağlı olarak kızlık zarı yırtılabilir. Kızlığın bozulmasından sonra bekaret kaybedilir ve sonraki cinsel ilişki esnasında kızlık zarı kanaması gerçekleşmez. Peki, kızlık zarı muayenesi nedir ve kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır?

Bu konuda sıkça tarafımıza yöneltilen sorular ve merak edilenler genel olarak nelerdir?

Kızlık Zarı Nedir?


Vajina girişinde olan bir zardır ve bu zar vajina girişinin 2 ila 3 cm gerisinde bulunur. Bu zarın anatomik yapısı kişiden kişiye farklı şekilde olabilmektedir. Cinsel ilişki anında bozulmayan kızlık zarı cerrahi müdahale ile de alınabilir.

Kızlık zarı ya da bekareti bozulmayan kişilere bakire denir ve bakirelik terimi aynı zamanda, cinsel birleşme yaşamayan kişiler için kullanılır. Tıp dilinde kızlık zarının yırtılması, hymenal perforasyon olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık zarının yırtılmasından sonra genellikle kan gelir, ancak bazı kadınlarda zarın yırtılmasından sonra kan gelmemektedir. Bu sebeple, bazı çiftler arasında ayrılığa ya da boşanmaya kadar giden sorunlar olabilmektedir. Böyle bir durumda da biz hekimlerden kızlık zarı muayenesi talep edilebilmektedir.

İlk cinsel ilişki esnasında kızlık zarının yırtılmasına rağmen kanın gelmemesi, çoğunlukla kızlık zarının hymen anatomik yapısıyla da ilgilidir. Tabii bazen, kadının yaşadığı bir cinsel travma sebebiyle zarın bozulmasına bağlı olarak da kan gelmeyebilir.

Partnerler arasında şüphe yaratan bu tür durumlarda, kadın için kızlık zarı muayenesi maalesef bir gereklilik olabilir. Ankarada kızlık zarı muayenesi için kliniğimin iletişim numaralarını arayarak, randevu talep edebilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılıyor?


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, kendi kendine kızlık zarı muayenesi ya da evde bekaret testi yapmak mümkün değildir. Bekaret zarı muayenesi ya bir jinekolog hekim tarafından ya da bir adli hekim tarafından yapılır. Muayene; jinekolojik masada, gazlı bez ile dış dudakların çekilmesiyle gerçekleştirilir ve hymen gözle incelenerek muayene yapılır.

Tarafımızca yapılan kızlık zarı muayenesi yalnızca birkaç dakika içerisinde tamamlanır. Kızlık zar muayene de herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Bu sebeple endişelenmeden tarafımıza bekaret muayenesi için başvurabilirsiniz.

Kızlık Zarının Ne Zaman Yırtıldığı Anlaşılır mı?

Bekaret zarının önceden ya da partnerle yaşanan ilk cinsel birleşmede kan gelmemesine rağmen (taze yırtığın) anlaşılabilmesi, ilişkiden sonraki ilk 7 gün içerisinde mümkündür. Bu süre geçtikten sonra, eski yırtık ya da yeni yırtığın ne zaman olduğunu anlamak mümkün değildir. İlk geceden sonraki 7 gün içerisinde yapılan muayenede, kızlık zarı yırtılmasına rağmen kan gelmese de, zarın üzerinde kanama izlerini gözlemleyebiliriz. Bu durumu gözle göremediğimiz durumlarda ise ancak kolposkopi cihazı ile kızlık zarını büyüterek kesin sonuca varabiliriz.

Kızlık Zarı Yırtıldığında Nasıl Anlaşılır?

Vajinanın girişinde bulunan kızlık zarı, yuvarlak bir yapıdadır. Zarın ortasında adet kanamasının dışa geçişini sağlayan bir delik bulunur. Zarda yırtılma olduğunda, muayene esnasında yırtılmanın saat yönünde meydana geldiği gözlemlenir ve bu kızlık zarının yırtıldığını ifade eder.

Tabii, cinsel birleşme yaşanmasına rağmen zarın yırtılmaması da mümkündür. Bu tür durumlarda da kadının kızlık zarı, doğum yaptığında yırtılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Nedenlerle Yapılır?

Cinsel birleşme sonrasında ya da herhangi bir cinsel travma nedeniyle kızlık zarında yırtılmanın olduğunu anlamak için bu muayene yapılır. Ayrıca kızlık zarının yırtılmasına rağmen, kanama olmaması halinde de tarafımızdan muayene talep edilebilir. Yasal sebeplere bağlı olarak adli tıp tarafından da bekaret kontrolü için bu muayene yapılmaktadır.

Muayene için kliniğimi arayarak randevu alabilirsiniz. Sizin için hassas olan bekaret zarı muayenesinde kızlık zarının kontrolünü hassasiyetle uyguluyorum ve tarafıma muayene talebiyle başvurduğunuzda sizi hassasiyetle dinliyorum.

Kızlık Zarı Muayenesi ile İlgili Merak Edilenler

Hassas bir konu olması sebebiyle, bu muayeneyi yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bazı sorular olmaktadır. Çoğunlukla tarafımıza yöneltilen soruların cevaplarını sizler için derledim.

Kızlık Zarı Bozulurken Erkek Hisseder mi?

Bekaret zarının bozulmasıyla ilgili bilgisi olan bir erkeğin zar bozulurken hissetmesi mümkündür. Esnek yapıya sahip olan bir kızlık zarının bozulmasını bilgisi olan bir erkekte hissedemeyebilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Yapıldığında Kayıtlara Geçer mi?

Bekaret muayenesi, adli tıpa bağlı olarak yasal bir sebeple gerçekleştiriliyorsa kayıtlara geçmektedir.

18 Yaşından Küçüklere Kızlık Zarı Muayenesi Yapılabilir mi?

Bekaret muayenesi, 18 yaşının üzerinde olan kişilerin kendi talebiyle yapılabilir. Ancak 15-18 yaşın altındaki küçükler, kızlık zarı muayenesini yalnızca annenin ve babanın kontrolünde yaptırabilmektedir. 15 yaşından küçük olanlara ise adli hekimler tarafından bu muayene yapılır.

Kızlık Zarı Muayenesini Kim Yapar?

Bekaret kontrolü muayenesi jinekolog doktorları tarafından yapılır. Bizimle iletişime geçerek randevu aldığınızda, muayeneniz öncesinde ve esnasında sizi hassasiyetle dinliyor ve muayenenizi de hassasiyetle yapıyoruz.

Evlenmeden Önce Kızlık Zarı Muayenesi Yapılır mı?

Kişi kendi isteğiyle evlenmeden önce kızlık zarı muayenesi yaptırabilir. Evlilik öncesinde vajinaya herhangi bir cihaz sokulmadan zarın kontrolü yapılabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Kaç Dakika Sürer?

Tarafımca yapılan bu muayene, sadece birkaç dakika içerisinde göz kontrolüyle tamamlanır.

Bekaret veya Kızlık Zarı Muayenesi Kızlığa Zarar Verir mi?

Hayır. Muayene, gözle ve küçük dudaklar çekilerek yapıldığı için bekaret zarı hiçbir şekilde bir zarar görmez. Çünkü muayenede kızlık zarına zarar gelmesine yönelik herhangi bir müdahale söz konusu değildir.

Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

Bekaret ya da kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayarak bizimle iletişime geçebilir ve randevu talep edebilirsiniz.

Hymen Dikimi (Kızlık Zarı Dikimi) Nasıl Yapılır?


Kızlık zarı bozulması durumuna aynı zamanda bekaret bozulması da denilmektedir. Bekaret zarının istenmeyen nedenlerle yırtılması ya da kadınların kızlık zarlarını diktirmek istemeleri halinde, kızlık zarı dikimi mümkündür.

Bekaret zarı dikimi, tıp dilinde Hymen dikimi olarak da adlandırılır. Kişilerin talepleri doğrultusunda, bekaret onarımı amacıyla zarın dikilmesi geçici ve kalıcı dikim olmak üzere iki farklı türde yapılmaktadır. Zar dikimi ile ilgili en ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kızlık Zarı Onarımı

Geçici kızlık zarı dikimi, ancak evlenmeden ya da planlanan bir cinsel birleşmeden 1 hafta öncesinde yapılır. Bu dikimden itibaren ilk 1 hafta içinde de cinsel birleşmenin gerçekleşmesi gerekir. Cinsel birleşme, dikimi takip eden ilk haftada gerçekleşmediğinde ise zar kendiliğinden bozulur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise dikimden itibaren yeniden bozulana kadar bekaretin kalıcılığını ifade eder. Kızlık bozulması durumlarında, zar dikimi öncesinde zarın hangi şekilde dikileceğine karar vermek gerekir.

Kızlık zarı onarımı, himenoplasti ya da kızlık zarı ameliyatı olarak da adlandırılır. Bu uygulamanın temel amacı, zarın onarılarak planlanan zamanda yeniden kanamasını sağlamaktır. Kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi Ankara ‘da kliniğimizde yapılmaktadır. Randevu alarak kızlık zarı dikimi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Kızlık Zarı Muayenesi

Lütfen, kızlık zarı muayenesinden endişelenmeyin ve korkmayın. Gözle yapılan bir muayenedir. Yalnızca 1 dakika gibi bir sürede zarın bozulup bozulmadığı anlamak mümkündür.

Muayene esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Kızlık zarı muayenesi fiyatı hakkında bilgi almak ve kızlık zarı muayenesi Ankara da yaptırmak istediğinizde kliniğimi arayabilirsiniz. Ankara kızlık zarı muayenesi yapan yerler arasında kliniğimi bulabilirsiniz. Kliniğimde kızlık zarı muayenesi yaptıranların yorumlarını da okuyabilirsiniz.