perineoplasti estetiği

Perineoplasti en genel şekli ile kadınlarda perne bölgesindeki düzensizliği gidermek amacıyla yapılan bir estetik operasyondur. Tek başına yapılabildiği gibi vajina daraltma gibi daha farklı genital estetik girişimlerle birlikte de yapılabilir. Halk arasında perine estetiği olarak da bilinen bu operasyon, perindeki düzensiz iyileşmeden kaynaklanan çıkıntıları, şişlikleri ve kimi zaman da fazla dokudan kaynaklı sarkmaları gidermeyi sağlar.

Perine bölgesindeki düzensizlikler, kadınların pek çok farklı sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Cinsel ilişkiden haz almama ya da cinsel ilişkide ağrı yaşama gibi sorunlar bunlara birer örnektir. Tek bir perineoplasti ameliyatı ile tüm bu sorunların giderilmesi sağlanıyor.

Ameliyatın nasıl yapıldığı, hangi tekniklerin uygulanabildiği ve iyileşme süreci hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız. Ancak öncesinde “perine” olarak adlandırılan bölgenin neresi olduğunu açıklayalım.

Perine Nedir ve Perine Bölgesi Neresidir?

Öncelikle perineoplasti ile müdahale edilen bölgenin “perineum” olarak adlandırılan perine bölgesi olduğunu belirtelim. Bu bölge, anüs ile vajina arasında olan kısımdır. Kadınlarda perine bölgesinin uzunluğu değişebiliyor olmakla birlikte 0,5 cm ile 5 cm arasında olduğunu söyleyebiliriz. Cilt, cilt altı dokusu, bağ doku ve kas doku gibi farklı dokulardan oluşan perine bölgesi, işlevsel anlamda da önemlidir.

İçerisinde farklı dokular barındıran perine, vajinal sıkılaşma ya da gevşeme ile de yakından ilgilidir. Çünkü bu durumu etkileyen kaslar ve bağ dokular perinede yer alır. İç organlara destek olan bu bölge vajinal doğum esnasında bebeğin çıkmasını kolaylaştırma gibi son derece önemli bir fonksiyona da sahiptir.

Kadınlarda Perine Bölgesi Kaç cm Olmalı?

Makat ile anüs arasındaki alan perine bölgesidir ve bu alanın genişliği her kadında farklıdır. Ancak genel olarak kadınlarda perine bölgesi, 1 cm ile 5 cm arasında değişmektedir. Perine estetiği ile perine düzeltme işlemlerinde belirli bir orana göre değil, her hastamızın anatomik yapısına göre operasyon gerçekleştirilmektedir. En iyi perinoplasti sonuçları almak içinde estetik planlama yapılır.

Perine Estetiği (Perineoplasti) Nedir?

Perine bölgesinin düzgün ve pürüzsüz bir yapıda olması, ideal olandır. Ancak bu durum her zaman mümkün olmuyor çünkü özellikle doğum sırasında perine bölgesi deforme olabiliyor. Dolayısıyla perineoplasti estetiğine en sık vajinal doğum yapan kadınların ihtiyaç duyduğu söylenebilir. Perinenin özellikle estetik olarak düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilen ameliyat ile bölgede bulunan fazla cilt katlantılarını gidermeyi de sağlar.

Çoğunlukla vajinoplasti, labioplasti gibi diğer ameliyatlara ek olarak gerçekleştirilen perineoplasti ameliyatı, sadece estetik kaygılarla yapılmıyor. Perinedeki düzensizlikler, fiziksel anlamda da kadınlara rahatsızlıklar veriyor. Dolayısıyla hem psikolojik hem de fizyolojik olarak yaşanan sıkıntıları gideren bir ameliyat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Perineoplasti Neden Gerekir?

Estetik bir girişim olan perineoplasti perine bölgesinin işlevsel özellikleriyle ilgili yaşanan problemleri de ortadan kaldırıyor. En çok tercih edilme nedenlerine bakıldığında ise doğum sırasında bebeğin doğum kanalından rahat çıkması için uygulanan kesiler karşımıza çıkıyor. Bu kesi bölgesinde her zaman mükemmel bir iyileşme olmayabilir. Düzensiz iyileşme ise perinede katlantılar, şişlikler ya da fazla deri bolluğu gibi görüntülere neden oluyor. Bir anlamda düzensiz bir iyileşme söz konusu olabiliyor.

İşte perine estetiği tam olarak bu durumda devreye giren bir ameliyattır. Bölgenin işlevsel sorunları ortadan kalktığında kadınlar günlük hayatlarını da etkileyen sorunlardan kurtulur. Kötü şekilde iyileşmiş perine bölgesi sadece nahoş bir görünüm sergilemiyor. Kadınların özgüven sorunu yaşamalarına, dar kıyafet giymekten çekinmelerine, cinsel yaşamda kendilerini rahat ve özgüvenli hissetmemelerine yol açabiliyor.

Her ne kadar operasyon ile bu fiziksel görünümü düzeltmek hedefleniyor olsa da kadınların yaşadıkları diğer sorunların ortadan kalkıyor olması da bu ameliyatın yapılma nedenlerinden biridir.

Perineoplasti Ameliyatında Uygulanan Teknikler

perineoplasti uygulanan teknikler

Günümüzde perineoplasti girişiminde kullanılan teknikler şöyledir:

 • Eşkenar dörtgen şeklinde doku çıkarılması
 • Z plasti
 • Üçgen şeklinde doku çıkarılması
 • Elips şeklinde doku çıkarılması

Hangi tekniğin uygulanacağına perine bölgesindeki duruma göre doktorunuz tarafından karar verilir.

Perineoplasti Estetiği Nasıl Yapılır?

Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen perineoplasti estetiği çoğunlukla 40 – 50 dakika gibi bir zamanda tamamlanıyor. Ancak ameliyat süresinin her hastada aynı olması beklenemez. Perinedeki düzensizlikler her hastada aynı olmadığından ameliyat süresi farklı olabilir. Ek olarak bir başka genital estetik operasyonun yapılıp yapılmayacağı da ameliyatta belirleyici olan bir diğer unsurdur.

Perine bölgesine kesi uygulanarak fazla doku çıkarılır ve pürüzsüz, düzgün bir görünüm hedeflenir. Ardından dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Çoğunlukla aynı gün taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Bazı hastalarda operasyon sırasında bağ ve kas dokuya da müdahale edilmesi gerekebiliyor. Bazı hastalarda ise sadece derideki fazlalıkların giderilmesi amaçlanıyor. Bu nedenle perine estetiği ameliyatında yapılacak müdahale de kişiye göre planlanır.

Perineye Doğum Kesileri Neden Yapılır?

Doğum sırasında bebeğin vajinal kanaldan geçerek dışarıya çıkması gerekiyor. Kimi zaman bu süreçte bebeğin rahat çıkması için perine bölgesine bir kesi uygulanması gerekir. Aksi halde düzensiz yırtıklar meydana gelebilir. Doğum kesilerinin yapılmasının temel amacı, bebeğin rahatça çıkmasıdır ve ikincil amacı da perine bölgesinde düzensiz yırtıkların oluşmasını önlemektir. Düzensiz yırtıkların iyileşme süreci sıkıntılı olur ve bu durumda da perineoplasti uygulanabilir. Doğum kesilerinin iyileşmesi de her zaman beklendiği gibi olmayabilir. Bu gibi durumlarda da söz konusu operasyondan faydalanılır.

Perinoplasti İyileşme Süreci

Kadınların perineoplasti sonrasında iyileşme döneminde çok ciddi sıkıntılar yaşamadığını belirtelim. Ancak bunun için doktorun öneri ve uyarılarının ciddiye alınması da son derece önemlidir. Sorunsuz bir iyileşme döneminin yaşanması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini hemen sıralayalım.

 • 4 – 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Bu süre zarfında ata binme, bisiklete ya da motosiklete binme gibi bölgeyi zorlayan hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Hastalar perineoplasti sonrasında bu bölgeyi zorlayan ağır spor hareketlerinden ve egzersizlerden kaçınmalıdır. Çünkü bu bölgenin zorlanmaması gerekir.
 • Yaklaşık 2 ay boyunca tampon kullanılmamalı, ped kullanımı tercih edilmelidir.
 • Doktorun önerdiği ilaçların düzenli kullanımına çok dikkat edilmelidir.
 • Bölgenin kuru ve temiz kalması gerekir ve hijyen kurallarına maksimum düzeyde önem verilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında bölgede hafif lekelenme şeklinde kanama olabilir. Hafif ağrı ve sızı olması da normaldir. Bu sorunlar kısa zamanda kendiliğinden geçer.
 • Vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır ve bunların erime süresi 10 – 15 gün dolaylarındadır. Ameliyat sonrasında hastanın dikişleri aldırması gerekmez.

Şayet kötü kokulu akıntı, yüksek ateş, aşırı kanam gibi problemler yaşanırsa hemen doktora bilgi verilmelidir.

Perineoplasti Operasyonunun Cinsellik Üzerine Etkisi

Vajina girişinde bulunan pelvik kaslarının yakınlaştırılması, perineoplasti operasyonu ile perinenin biraz daha yükseltilmesini sağlar. Bu da cinsel ilişki sırasında penisin vajinanın duyarlı bölgesine temasını artırır. Dolayısıyla perine estetiği kadınların cinsel yaşamdan haz almasını destekleyen bir girişimdir.

Perineoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Perine estetiği sonrası hastalarımızda birkaç gün az miktarda kanama ve akıntı sorunlarının görülmesi normaldir. Hijyenin sağlanması için akıntı ve kanama oldukça iç çamaşırınızı değiştirmeli, bölgeyi kuru tutmalısınız.
 • Anesteziye bağlı olarak hastalarımızda birkaç gün mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı olabilmektedir. Bu yan etkiler genellikle ameliyattan maksimum iki gün sonra geçmektedir.
 • Yine anesteziye ve operasyona bağlı olarak hastalarımızda kabızlık şikâyetleri, nadiren de olsa ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kabızlık sorunun ortaya çıkmasını engellemek için bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz.
 • Perineoplasti ameliyatı sonrası hastalarımızın perine bölgesinde ağrıları olabilmektedir. Bunun için tavsiye ettiğimiz ilaçlar, hastalarımızın ağrılarını dindirecektir.
 • Ayrıca perine estetiği, cerrahi bir operasyon olduğundan enfeksiyon riski vardır. Bu sebeple tarafımızca reçete edilen antibiyotik ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

Perinoplasti Yaptıranlar Hangi Durumlarda Bizimle İletişime Geçmeli?

Perine estetiğinden sonra yaşanan bazı semptomlar müdahaleyi gerektirir. Nadirende olsa, ameliyattan sonra komplikasyonlar gelişebilmektedir. Olası muhtemel bu durumlarda da hemen bizimle iletişime geçmelisiniz. Perinoplasti yaptıranlar özellikle;

 • Kötü kokulu vajinal akıntı,
 • Ateş vb. gibi enfeksiyon belirtileri,
 • Aşırı kanama gibi durumlarla karşılaştıklarında, bizi arayarak durumlarını bildirmelidir.

Perineoplasti Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanır?

perineoplasti sonrası ilişki
Perine estetiği sonrası cinsel ilişkinin yaşanması yaklaşık olarak altı hafta süreyle yasaktır. Çünkü perine bölgesinin tamamen iyileşmesi için gerekli olan süre altı haftadır. Ayrıca perinoplasti sonrası cinsel ilişkide ağrı yaşanmaması içinde ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesi gerekmektedir.

Perinoplasti Ameliyatının Avantajları

Her estetik uygulama aslında hem fiziksel hem de psikolojik bakımdan kişileri rahatlatmak amacıyla yapılır. Hastalarımızın operasyondan sonra kendilerine olan güvenleri ve cinsel hazzı artar.

Perine Yırtığı ve Perine Zedelenmesi Nasıl Anlaşılır?

Özellikle zorlu vajinal doğum ve birden fazla normal doğum yapan kadınlarda, perine zedelenmesi ve perine yırtığı sık görülmektedir. Ancak tek neden tabii ki de doğum değildir.

Cinsel ilişki, cerrahi vajinal ameliyatlar ve enfeksiyonlarda, perine zedelenmesine ve yırtığına neden olabilmektedir. Bu tür sorunlarda ancak jinekolojik muayene sonrasında tespit edilebilmektedir. Perine yırtığını ya da zedelenmesini işaret eden en bilinen belirtiler şunlardır:

 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Vajinal ağrı, acı ve batma hissi,
 • Regl dönemi dışında vajinal kanama,
 • Geçmeyen vajinal akıntı,
 • Vajinal kaşıntı,
 • Cinsel isteksizlik,
 • Vajina darlığı ya da genişliği.

Ankara da Perinoplasti Fiyatları Ne Kadar?

Sizlere perineoplasti ameliyatı fiyatı olarak her hasta için geçerli sabit bir rakamdan söz edemeyiz. Her hastada ameliyat planlaması ayrıdır ve cerrahın deneyimi, uygulanan teknik, kullanılan anestezi şekli gibi unsurlar, perine estetiği fiyatlarının değişmesini beraberinde getirir. Kliniğimizden randevu alabilir ve bir muayeneden geçebilirsiniz. Perindeki duruma göre ameliyat planlaması yapılarak tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilir.

Ankara’da Perineoplasti Estetiği Yapan Yerler Neresi?

Ankara’da perineoplasti ameliyatı için kliniğimizi arayabilirsiniz. Ankara’da perine estetiği ameliyatı sıklıkla uygulanıyor. Başarı oranı gayet yüksek olan bu ameliyat ile siz de yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Doğum İzlerinin Düzeltilmesi Ameliyatları Faydaları

Doğum izlerinin düzeltilmesini hedefleyen perineoplasti operasyonu, kadınların pek çok problemden kurtulmasını da sağlıyor. Aşağıda bunun bazı örneklerini görebilirsiniz.

 • Vajinal gevşeklik
 • Vajinismus
 • Rektosel
 • Disparoni
 • Sistosel
 • Vajinal bölgede kaşıntı
 • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissedilmesi
 • Perine bölgesindeki deri sarkmalarından kaynaklı rahatsızlıklar

Genital bölgeyi etkileyen daha farklı sorunlarınız varsa mutlaka doktorunuz ile görüşün. Çünkü perineoplasti ile birlikte farklı bir operasyonun kombin şekilde yapılması mümkün olabilir. Bu operasyon hakkında merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.