vajinoplasti
Vajinoplasti
vajinada herhangi bir nedenle meydana gelen genişleme problemini giderme amacını taşır. Genital estetik girişimler arasında en sık tercih edilen operasyondur ve temel hedefi vajinaya daha sıkı bir form kazandırmaktır. Günümüzde oldukça gelişmiş tekniklerle gerçekleştirilen vajinoplasti operasyonu kısa bir iyileşme süreci ile atlatılıyor. Hastaların klinik ortamda uzun süre istirahat etmeleri gerekmiyor. Evde kısa bir dinlenme süreci yaşanmasının ardından günlük hayata geri dönülebilir.

İyileşme döneminin nasıl geçtiğini, ameliyatın nasıl yapıldığını ve merak edilen diğer tüm konuları detaylıca ele alacağız. Öncesinde neden bu ameliyata gerek duyulduğu konusunu kısaca gözden geçirelim.

Vajina Genişlemesi Neden Olur?


Vajinanın genel yapısında bağ ve kas dokuları bulunur. Pelvik tabandaki kasların güçlü olması vajinanın dar, zayıf olması ise genişlemesine neden olur. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte bağ dokusundaki kolajenin eksilmesi, kürtaj, gebelik ve doğum sebebiyle kadınların vajinalarında genişleme olabilmektedir. Zorlukla geçen doğumlar, çoğunlukla vajinadaki bağ ve kas dokularının yırtılmasına neden olur ve bu durum sıkça rastladığımız vajina genişlemesinin en önemli sebebidir.

Ancak hiç gebelik yaşamamış ve doğum yapmamış kişilerin vajinalarında da genişleme ya da gevşeme olabilmektedir. Bu hastalarımızdaki vajina genişlemesinin nedeni ise vajinalarındaki bağ dokularının genetik olarak daha zayıf ve esnek olmasıdır.

Vajinanın esnemesi ya da gevşemesi, hem kadının hem de erkeğin cinsel birleşmede haz alamamalarına neden olmaktadır.

Vajina Genişlemelerine Neden Olabilecek Faktörler Nelerdir?

Vajina bölgesi bağ ve kas dokusundan oluşur. Bu durum, çeşitli nedenlerle deformasyon meydana gelmesine yol açabiliyor. Vajina genişlemesinin en yaygın nedeni ise vajinal doğumdur. İri bebek doğumu, çok sayıda doğum yapmış olmak vajina genişlemesinin nedenleri arasında en yaygın olanıdır ve vajinoplasti de sıklıkla bu nedenle yapılır.

Yaşın ilerlemesi de kas ve bağ dokusunda bir gevşemeye neden olur. Dolayısıyla vajinoplasti ile ilerleyen yaşlarda da vajinaya daha sıkı bir form kazandırılabilir. Menopoza girmek ya da vajina bölgesini etkileyen travmatik operasyonlar gibi nedenlerle de vajinada genişleme olabilir.

Genetik unsurların da bunda etkili olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Daha önce doğum yapmamış olan kadınlarda da doğuştan vajina genişliği olabilir. Hatta bu durumun “wide and smooth vagina” olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Doğuştan vajina genişlemesi olan kişilerde de vajina daraltma ameliyatı başarılı bir şekilde yapılabilir.

Vajinoplasti Nedir ve Neden Yapılır?

Vajinada genişleme olması, vajinoplasti ameliyatının yapılması için yeterli bir şikayettir. Çünkü vajina genişlemesi, kadınların pek çok açıdan çeşitli problemler yaşamalarına neden olur. Bunların başında gelen ise cinsel ilişki konforunun kaybedilmesidir. Vajinada genişleme olması, kadınların cinsel ilişkiden haz alamama, vajinadan ses gelmesi gibi problemler yaşamalarına yol açar. Bu da kimi zaman cinsel isteksizlik ya da özgüven sorunlarını beraberinde getirir. Uygulanan vajinoplasti ise kadınların yaşadıkları tüm bu problemlere çözüm niteliğindedir.

Vajinoplasti İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Anestezi altında gerçekleştirilen vajinoplasti operasyonu sırasında hasta hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissetmez. Operasyon, hasta açısından gayet konforlu bir süreçte tamamlanır. Operasyon sırasında vajinada pelvis tabanını oluşturan dokulara bir girişim uygulanır. Levator kaslarının birbirine yaklaştırılması sağlanır. Bu da geniş formda olan vajinanın daha dar bir form kazanmasını sağlar.

Ameliyatta vajina girişinden 8 – 9 cm uzunluğa kadar olan kısma müdahale edilir. Kesi yolu ile fazla doku çıkarılır ve sonrasında dikiş uygulamasına geçilir. Fazla dokunun ne kadar olduğu ise kişiden kişiye değişir ve bu nedenle her hastada aynı oranda doku çıkarılmayabilir. Ameliyat öncesinde muayene ile gerekli planlama yapılır.

Vajinoplasti Avantajları Nelerdir?

Kadınların vajinoplasti ameliyatının sağladığı avantajlar konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Bu avantajlara bazı örnekler verelim.

 • Ameliyat, kadınların cinsel yaşam konforunu yeniden kazanmasını sağlıyor. Vajina genişlemesi nedeniyle cinsel ilişkiden haz alamama sorunu gideriliyor.
 • Cinsel yaşamda haz alamamaktan kaynaklanan cinsel isteksizlik sorunu ortadan kalkıyor.
 • Vajinada genişlikten kaynaklanan ses gelmesi sorunu gideriliyor ve bu kadınların daha özgüvenli olmasını sağlayabiliyor.
 • Partnerin de cinsel yaşamdan haz alması mümkün olduğundan kadınların ilişkilerine yansıyabilen sorun giderilmiş oluyor.

Vajionoplasti Ameliyatı Aşamaları

Jinekolojik muayenede, hastamızın vajinasının genişliğini parmakla kontrol ediyoruz. Bu muayeneyle hastamızın vajinasının normal genişlikte olduğunu, vajinaya 1 ya da 2 parmağın girmesinden anlıyoruz. Ancak kontrollerimizde vajinaya 3 parmağın girmesini hafif, 4 ve üstü parmağın girmesini ise hastamızın vajinasının çok fazla genişlediği yönünde değerlendiriyoruz.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tercihe göre, hastamıza ya lokal ya da genel anestezi uygulanır. Lokal anesteziyle, sadece vajinoplasti ameliyatının yapılacağı bölgeyi uyuşturulur. Genel anesteziyle ise hastanın uyumasını sağlanarak operasyon gerçekleştirilir.

Daraltma hem içten hem de dıştan yapılabilir. Vajina daraltma ameliyatı esnasında, vajinayı çevreleyen yumuşak bağ ve kas dokuları alınır ve vajinanın sıkı dokularla çevrelemesi sağlanır. Ameliyattan sonraki 1 – 1,5 ay içerisinde kendiliğinden eriyerek yok olan iplerle, estetik dikişler atılır ve bu sebeple sonradan dikiş alınmasına da gerek yoktur.

Bu operasyonla hastamızın vajinasını, vajinaya 1 – 2 parmak girilebilecek kadar daraltabiliyoruz. Böylelikle hastamızın vajinası gereken genişliğini ve eski sıkılığını yeniden kazanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Genel olarak vajinoplasti ameliyatı süresinin 30 – 40 dakika dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her hastada ameliyat süresi aynı olamaz. Kimi zaman vajina daraltma ile birlikte farklı operasyonların da yapılması gerekebiliyor ve bu durumda ameliyat süresi daha uzun olacaktır. Sıklıkla tercih edilen ise labioplasti ile birlikte ameliyatın kombin biçimde yani tek seansta yapılmasıdır. Vajina bölgesi ile alakalı farklı şikayetleriniz varsa doktorunuz ile görüşebilir ve hangi ameliyatların kombin şekilde yapılabildiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

İyileşme süreci hastaları çok zorlayan bir dönem değildir. Sadece bazı unsurlara dikkat edilmelidir ve en önemli unsur da hijyendir. Örneğin vajinoplasti sonrasında 10 güne kadar uzayabilen bir süre boyunca lekelenme şeklinde kanama olabilir. Bu durum normal olduğundan endişe edilmesi gerekmez. Kanamanın şiddetli olması durumunda ise derhal doktora bilgi verilmelidir.

Kadınların vajina daraltma sonrasında rutin kontrollerini aksatmamaları gerekir. Deniz, havuz, sauna ya da hamam gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. Dokulardaki iyileşme tamamlanana kadar bu ortamlara girilmemeli ve cinsel ilişki yasağına da uyulmalıdır. İyileşmenin tamamlanması ise 4 hafta ile 6 hafta arasında bir sürede tamamlanıyor. Her hastada doku iyileşmesi aynı sürede gerçekleşmez. Bu nedenle iyileşmenin tamamlanma süresi de kişiden kişiye değişebilir.

Vajina Daraltma Hangi Durumlarda Yapılır?

vajina daraltma hangi durumlarda yapılır
Hastanın vajina genişlemesinden şikayet etmesi vajinoplasti ameliyatının planlamaya alınması için yeterlidir. Mutlaka ekstra şikayetlerinin olması gerekmez. Çünkü bu durum zaten kadınların cinsel yaşam konforunu olumsuz etkileyen bir sorundur. Sadece kadınların değil partnerin de cinsel ilişkiden haz alamaması gibi bir şikayet de ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla vajina daraltma ameliyatı en sık bu nedenle yapılıyor. Ameliyatın yapılabilmesi için kişinin cerrahi operasyona engel bir sağlık sorununun olmaması ve hamilelik ya da emzirme döneminde bulunmuyor olması gerekir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinoplasti ameliyatından sonra dikkat etmenizi istediğimiz genel tavsiyelerimiz şunlardır:

 • Önerdiğimiz süre boyunca kesinlikle dinlenmelisiniz.
 • Ameliyattan sonra kısa bir süre, hafif ağrılarınızın ve kanamalarınızın olması normaldir. Bu sebeple, hem pansumanınızın yapılması hem de önerdiğimiz ağrı kesicileri kullanmanız gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki ilk 1 – 1,5 aylık iyileşme döneminizde egzersiz yapmamalı, enfeksiyon kapmamanız içinde havuza ve denize girmemelisiniz.
 • İlk ne zaman duş yapabileceğinizi de, iyileşme sürecinizdeki kontrollerimizle belirliyoruz.
 • Bu dönemde beslenmenize dikkat etmeli ve özellikle bol su içmeye son derece özen göstermelisiniz.
 • Sigara kullanmamalısınız.
 • Vajina daraltma ameliyatından sonra kontrollerimizle, cinsel birleşmeye uygunluğunuzu onaylamadığımız sürece cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Genellikle ameliyattan altı hafta sonra, cinsel birleşmeyi tavsiye ediyoruz. Ancak bu süreyi, vajinanızın iyileşmesine bağlı olarak belirliyoruz.

Bunlarla birlikte, size söylediğimiz tüm diğer önerilerimizi de dikkate almalısınız. İyileşme sürecinizde kontrollerinizi muhakkak yaptırmalı ve gerektiğinde bizimle iletişime geçmelisiniz.

Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Ne Zaman Duş Alınır?

Ameliyatın yapıldığı aynı gün duş alınmaması gerekir. Ancak uygulamadan sonraki gün duş almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Operasyon sonrası duşunuzu ya da banyonuzu kesinlikle ayakta yapmalısınız, buna dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Vajinoplasti Operasyonundan Sonra Denize ya da Havuza Ne zaman Girebilirim?

Operasyondan sonra havuza ya da denize girebilmek için 1 ya da 1,5 ay kadar beklemelisiniz. Bu süre hastalarımızın rahim daraltma operasyonundan sonra hem iyileşme sürecinin daha hızlı tamamlanması için önemlidir hem de havuzda ya da denizde enfeksiyon kapmamaları için gereklidir.

Vajina Daraltma Operasyonundan Sonra Dikiş Alınır mı?

Operasyon tamamlandıktan sonra atılan dikişler, estetik dikişlerdir. Hastalarımızın iyileşme döneminde dikiş alınması gerekmez. Operasyonda atılan dikişler 1 ila 1,5 ay içerisinde kendi kendine eriyerek yok olur.

Vajinoplasti Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Hastaların vajinoplasti sonrasında yaklaşık 1 – 1,5 ay boyunca cinsel ilişkiye girmemesi önemlidir. Bu süre dokulardaki iyileşme durumuna bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun olabilir. Cinsel ilişki yasağı, vajina daraltma sonrasında enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması adına da önemlidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Öncelikle her ameliyatın kendi içerisinde mutlaka risk barındırdığını ve bu nedenle vajinoplasti operasyonunun da risksiz olmadığını belirtelim. Pek çok ameliyat ile kıyaslandığında riskler daha azdır ve deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda risklerin gerçekleşme ihtimali de düşer. Bu operasyonda kanama ve enfeksiyon riski bulunur.

Ameliyattan sonra hijyene dikkat edilmesi, doktorun reçete ettiği ilaçların kullanılması ve cinsel ilişki yasağına uyulması ile enfeksiyon riskinin düşürülmesi sağlanır. Bir diğer risk vajinada ideal orandan daha fazla daraltma yapılmasıdır. Ancak vajina daraltma için deneyimli bir hekimin seçilmesi ile bu riskin de azalması sağlanır.

Lazerle Vajina Daraltma – Ameliyatsız

Lazer ile vajina daraltma işlemi vajina bölgesinde çok fazla genişleme olmadığında tercih edilen bir tekniktir. Genişlemenin fazla olması durumunda etkin bir sonuç elde etmek için vajinoplasti operasyonunun yapılması önerilir. Lazer ile yapılan işlem, cerrahi dışı bir yöntemdir. Cilde kesi uygulanmaz dikiş atılmaz ve buna bağlı olarak iyileşme süresi çok daha kısadır. İşlem esnasında hafif yanma, batma hissi olabilir fakat hastaları çok rahatsız edecek boyutta değildir. İşlem süresi 20 dakika dolaylarındadır.

Lazerle Vajina Daraltma Ne Kadar Sürede Yapılır?

Genellikle lazerle vajina daraltma takriben 20 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Uygulama jinekolojik muayene masasında yapılır. Lazerli tedavi, hastamız yatış pozisyonunda iken uygulanır.

Tedaviden sonraki birinci günde bulantı, baş ağrısı, halsizlik ya da ateş ve benzeri şikâyetlerin çok nadirde olsa görülmesi mümkündür. Bu tür şikâyetlerde de kliniğimizi arayarak, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lazerli Uygulama Kimler İçin Uygundur?


Vajina daraltmada lazerli tedavi bakirelere uygulanamaz. Ancak bakireler haricinde tüm kadınlar için uygundur. Özellikle cinsel birleşme esnasında vajinasında bolluk ya da gevşeme sebebiyle haz alamayan kadınların, bu uygulamadan sonra cinsel hazzı artar. İdrar kaçırma sorunları yaşayan kadınlar içinde uygundur.

Aynı zamanda Lichen Sclerosus, Vulvar Vestibulit, vajinadan ses gelme, vajinal enfeksiyon ve kuruluk gibi rahatsızlıkları olan kadınların tedavisi içinde uygundur ve lazerli tedavi yaptırabilirler.

Merak edenler için –> Klitoris estetiği

Lazerle Vajina Daraltma Uygulamasından Sonra Cinsel İlişki

Uygulamadan sonra hastalarımıza 7 gün cinsel ilişki yasağı uygulanır. Takriben uygulamadan 3 hafta sonrada hem kadın hem de partneri vajinadaki daralmayı ve sıkılığı hisseder. Vajinanın duyarlılığı ve cinsel birleşme esnasında çiftin aldığı haz artar.

Vajinoplasti Fiyatları Ne Kadar?

Ameliyatta kullanılan anestezi türü, tercih edilen teknik, cerrahın deneyimi gibi pek çok unsur vajinoplasti fiyatlarını etkiler. Her hasta için fiyatların aynı olmaması gayet normaldir ve bu nedenle sizlere net bir rakamdan söz edemeyiz. Randevu alarak basit bir muayeneden geçebilir, doktorunuz ile şikayetlerinizi konuşabilirsiniz. Sonrasında kişiye özel ameliyat planlaması yapılır ve tarafınıza net bir fiyat bilgisi iletilir.

Bilgi sahibi olun –> Perineoplasti estetiği

Ankara’da Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Nerede Yapılır?


Ankara, vajinoplasti operasyonlarının sıklıkla yapıldığı bir kenttir. Ameliyat için şehir değiştirmeniz gerekmez, iyileşme dönemini kendi evinizin konforunda atlatmak için siz de Ankara’da bu ameliyatın yapılmasını sağlayın.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Vajina Tekrar Eski Haline Döner Mi?

Cerrahi bir işlem olan vajinoplasti sonrasında vajinanın yeniden genişlemesi yıllar içerisinde meydana gelebilecek bir durumdur. Ancak hastanın operasyon sonrasında vajinal (normal) doğum yapması vajinada genişlemeye neden olabilir. Vajina bölgesi ile ilgili travmatik bir müdahale geçirmesi durumunda da vajinada genişleme meydana gelebilir. Bu iki unsur dışında, vajinoplasti ile vajinaya kazandırılan sıkı form korunacaktır.

Vajina bölgesinde daralma sağlayan bu operasyon hakkında sorularınızı altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Labioplasti

Yabancı kaynaklar:
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21572-vaginoplasty