Kadınlarda idrar kaçırma
Kadınlarda idrar kaçırma
tahmin edilenden çok daha yaygın yaşanan bir problemdir. Ancak kadınlar genellikle bu sorunu yaşadıklarını çevrelerinden gizlemeyi tercih eder. İnkontinans, idrar kaçırma sorununa verilen addır. Mesane içi basıncın üretra kapanma basıncını aşması durumunda idrar kaçırma yaşanır.

İdrar kaçırma farklı tiplerde görülebiliyor ve toplumda görülme oranları ile birlikte bu tipleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Stres tipi: % 49
 • Sıkışma tipi: % 22
 • Karışık tip (sıkışma + stres): % 29
 • Taşma tipi: % 2

İdrar kaçırmayla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sizlere aktarmaya başlayalım.

İdrar Vücuttan Nasıl Atılır?

İdrarın vücuttan atılması mesanedeki kasların kasılıp gevşemesiyle olur. Mesane kasları beyin ve sinir hücreleri tarafından yönetilmektedir. Kişilerin idrar kaçırmalarının nedenlerinin arasında, stres ve idrar torbasının doluluğundan sıkışmaya bağlı sebepler bulunabilmektedir.

Ayrıca üriner inkontinans hastalığının tedavisinden kaçınan hastalarımız olabilmektedir, ancak bu rahatsızlığın tedavisi öncelikle kişinin hayat kalitesini ve konforunu sağlamak için gereklidir. Üriner inkontinans tedavisi için kliniğimizi iletişim sayfamızda bulunan telefon numaralarımızdan arayabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Problemi Nasıl Anlaşılır?


İdrarı tutamama kadınlarda idrar kaçırma sorununun anlaşılmasını sağlıyor olsa da tek belirti bu değildir. İdrar yapıldığında mesanenin tam boşalmadığının hissedilmesi, idrar yaparken ağrı ve yanma hissetme de bir sorunun olduğunu gösteriyor. Bu problemin anlaşılması, net bir tanı konması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi idrar kaçırmada da erken tanı önemlidir ve size uygun bir tedavi ile sorun giderilebilir.

İdrar Yollarının Normal Anatomisi Ve Çalışma Sistemi Nasıldır?

İdrar böbreklerde üretilir ve üreterler ile mesaneye iletilir. İdrarın mesanede belirli bir orana kadar birikmesi durumunda beyne sinyal gönderilir. Beyinden mesanenin boşaltma mesajı geldiğinde ise mesane kasları kasılır. İdrar mesaneden çıkar ve üretra ile kasların gevşemesiyle birlikte boşaltım gerçekleşir. Mesane boşaldığında kaslar gevşer ve üretrada yeniden kasılma meydana gelir. Bu sayede mesane yeniden idrarı biriktirmeye başlar. Genel olarak kadınlarda idrar kaçırma sorununun anlaşılması için bu çalışma sisteminin de bilinmesi gerekiyor.

Kadınlardaki İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

Konunun başında da değindiğimiz gibi kadınlarda idrar kaçırma 4 farklı tipte ele alınır.

Stres Tipi İdrar Kaçırma

En yaygın görülen idrar kaçırma tipidir. Gülme, öksürme, hapşırma ya da yürüme gibi hareketler sırasında istemsiz bir şekilde idrarın kaçırılması durumudur. Bu tipte idrar kaçırmanın iki temel nedeni bulunuyor. İlki pelvik taban kaslarının zayıflamış olmasıdır. Diğeri ise iç sfinkter kaslarının yetersiz olmasıdır. Bu kaslar mesane boşalmasını kontrol etmekten sorumludur.

Urge (Sıkışma) Tipi İdrar Kaçırma

Aniden tuvalete gitme isteği gelir ve sıkışma isteği ile birlikte tuvalete yetişemeden idrarın boşalması durumudur. Bu durum pelvik taban kaslarının zayıf olmasından kaynaklanmaz. Mesane kaslarının aşırı oranda aktif olmasından kaynaklı olarak yaşanır.

Miks (Karışık) Tip İdrar Kaçırma

Stres tip ile sıkışma tip idrar kaçırmanın bir arada olmasıdır.

Taşma Tip İdrar Kaçırma

Mesanenin kapasitesinin üzerinde dolması ve az miktarda idrar kaçırılması durumudur. Bu durumda kişi mesanenin tam boşalmadığını hisseder. Pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilen bir idrar kaçırma tipi olmakla birlikte toplumda görülme sıklığı daha azdır.

İdrar Kaçırmanın Tedavisi Nasıl Olmaktadır?


Hangi tipte ve neden kaynaklı olarak idrar kaçırmanın yaşandığına bağlı olarak tedaviler değişebilir. Genel olarak kadınlarda idrar kaçırma durumunda uygulanan tedaviler ise şöyledir:

Cerrahi Tedavi

Her kadında mutlaka ameliyatın tercih edilmesi gerekmez. Diğer yöntemler ile başarı sağlanamadığında tercih edilen bir seçenektir. Özellikle stres tipi idrar kaçırmada cerrahi girişimin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

İlaç Tedavisi

İlaç kullanımı prosedürü özellikle yaşam şekli değişiklikleri ile birlikte tercih edildiğinde gayet başarılı sonuçlar doğuruyor. Hangi ilacın kullanılacağına ise idrar kaçırma tipi ve şiddeti dikkate alınarak karar veriliyor. Genellikle hafif ve orta şiddette idrar kaçırmalarda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Egzersizler

Çeşitli egzersizler ile vajina kaslarının, pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi de bir tedavi yöntemidir. Şiddetli olmadığı müddetçe egzersiz ile kasların güçlenmesi, idrar kaçırmanın ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. Ancak uygulanacak egzersizin hangisi olduğunda doktorunuz karar vermelidir.

Lazer ile Tedavi

Son yıllarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Mesane ve komşu dokulardaki tahribatı giderme, doku yenilenmesini sağlama amacını taşır. Şiddetli idrar kaçırma sorununda bu yöntem başarılı olamaz. Hafif ve orta şiddette olan hastalar için tercih edilebilir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Tek bir nedene bağlı olarak kadınlarda idrar kaçırma yaşanabildiği gibi birkaç nedene bağlı olarak da yaşanabilir. En sık karşılaşılan nedenler şöyledir:

 • Mesane enfeksiyonları
 • Vajina enfeksiyonları
 • Mesane taşları
 • Zorlu vajinal doğumlar
 • Hormonal değişimler
 • Mesane tümörleri
 • Bazı sinirsel hastalıklar
 • Mesane çıkışında tıkanıklık olması
 • Mesaneyi etkileyen travma, yaralanma ya da ameliyatlar
 • Bazı nörolojik nedenler

Farklı Üriner İnkontinans Türleri Nelerdir?

4 başlık altında topladığımız kadınlarda idrar kaçırma problemi aslında farklı alt grupları da kapsıyor. Bunlardan biri geceleri uykuda idrar kaçırmadır ve noktürnal enürezis olarak adlandırılır. Hastalar uykudayken farkında olmadan idrar kaçırırlar. Fonksiyonel tip ise idrar yollarında bir sorun olmamasına karşın hastaların tuvalete yetişememesinden kaynaklıdır. Bir anlamda fiziksel ya da bilişsel bazı kısıtlılıklardan kaynaklı olarak yaşanır.

Gün içerisinde tüketilenler de kimi zaman idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar söktürücü özellikte yiyecek ve içecekler, aşırı alkol alımı gibi durumlarda da geçici olmak kaydıyla bu sorun ortaya çıkabilir.

İdrar Kaçırma Belirtileri Nelerdir?

İdrar kaçırma belirtileri
Genel olarak kadınlarda idrar kaçırma belirtileri şunlardır:

 • Tuvalete yetişemeden idrar kaçırma
 • Sıklıkla acil bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacı hissetme
 • Egzersiz sırasında ya da bazı hareketleri yaparken idrar kaçırma
 • Gülme, öksürme, hapşırma sırasında idrar kaçırma
 • İdrar yapılsa da mesanenin tam boşalmadığı hissi
 • Damla şeklinde de olsa idrar sızıntısının olması

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

Elbette kadınlarda idrar kaçırma sorunu tedavi edilebilir. Ancak gelişigüzel yöntemleri denemek yerine bir hekimden yardım almanız gerekiyor. İdrar kaçırma tipine göre size en uygun tedavi belirlenir ve neticesinde bu sorundan kurtulmanız mümkün olabilir.

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıldır?

Her durumda kadınlarda idrar kaçırma sorununu gidermek için ameliyat yapılması gerekmez. Ameliyatsız olarak uygulanan tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Davranış/kas tedavisi
 • İlaç tedavisi
 • Lazerle tedavi

Hangi Durumlarda Ameliyat Gerekir?

İdrarlarını tutamayan hastalarımız, öncelikle idrar kaçırma ilacı ve egzersizlerle tedavi edilmektedir. Her iki şekilde de hastalarımız tedavi edilebilir. Ancak ileri düzeydeki isorunlarda ameliyatla tedavi yöntemine başvurulabilir.

Ankara’da İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

İdrar kaçırmanın tipi, hangi seviyede olduğu, kişinin genel sağlık durumu ve hangi tedavi metodunun uygulandığına bağlı olarak kadınlarda idrar kaçırma tedavisi fiyatları değişiyor. Net bir fiyattan söz edebilmemiz için öncelikle sıraladığımız tüm bu unsurların netleştirilmesi gerekir. Randevu alarak muayene ve tetkiklerin kısa zamanda yapılmasını sağlayın. Ardından tedavi belirlenir ve tedavi fiyatı da size iletilir.

Stresten Dolayı İdrar Kaçırılabilir Mi?

Stres, kadınlarda idrar kaçırma nedenlerinden biridir. Çoğunlukla hapşırma, öksürme, ani şekilde hareket etme gibi durumlarda karın içi basınç artar ve idrar kaçırma sorunu yaşanır. Stresten dolayı idrar kaçırma da tedavi edilebilen bir sorundur. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak tedaviye hemen başlanmasını sağlayın.

Kadınlarda İdrar Kaçırma İlacı Var Mıdır?

Tedavi seçeneklerinden biri de ilaç kullanımıdır. Ancak kadınlarda idrar kaçırma için kullanılan ilaçların doktor tarafından reçete edilmesi gerekir. Bu problemi gidermeye yönelik olarak kullanılan ilaçlar 3 gruba ayrılır. Bunlar;

 • Muskarinik reseptör antagonistleri (MRA)
 • Mirabegron
 • Östrojen

Kadınlarda İdrar Kaçırma Egzersizleri Nelerdir?

En etkili olanı Kegel egzersizidir ve uygulaması da son derece basittir. Aşağıda kadınlarda idrar kaçırma problemine yönelik uygulanan egzersizleri görebilirsiniz.

Kegel Egzersizi

Pelvik kas egzersizleri olarak da bilinen bu egzersizler idrar kaçırma sorunu karşısında oldukça etkilidir. Ancak etkili olabilmesi için düzenli olarak yapılması gerekir.

Biofeedback

Bu egzersiz ise Kegel egzersizi ile birlikte kullanılıyor ve pelvik kaslarının farkındalığını ve kontrolünü sağlama amacını taşıyor.

Vajinal Ağırlık Çalışması

Vajinal kasların gerilmesi ve vajina içinde küçük ağırlıkların tutulmasını içeren bir egzersiz çalışmasıdır.

Merak edenler için –> Genital siğil

Pelvik Taban Elektrik Stimülasyonu

Hafif düzeyde elektrik darbeleri ile kas kasılmalarının uyarılmasını amaçlayan bir yöntemdir. Ancak günümüzde çok fazla tercih edilen bir teknik olmadığını da eklemek gerekir. İdrar kaçırma sorunundan kurtulmak için ilk adımı atabilir ve hemen randevu talebinde bulunabilirsiniz. Basit tedaviler ile bu sorunu geride bırakmanız ve yaşam kalitenizi arttırmanız mümkün olabilir.

Bilgi sahibi olun –> Vajinismus tedavisi

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

Muskarinik reseptör antagonistleri gibi ilaçlar iyi gelebilmektedir. Bu ilaçların birkaç çeşidi vardır ve genellikle sıkışmaya bağlı olarak gelişen idrar kaçırmaların tedavileri için uygundur. Tedavi amacıyla kullanılan ilaçların göz ve ağız kuruluğu, görmede bulanıklık, baş dönmesi ve kabızlık gibi bazı hafif yan etkileri olabilmektedir.

En yaygın tedavi şekillerinden biri de idrar kaçırma egzersizleridir. Kegel egzersizleri, hem kadınlarda hem de erkeklerde pelvik kasları güçlendirdiği için, hastalığın tedavisinde çözüm olmaktadır.

İlginizi çekebilir –> Polikistik over sendromu