vajinismus
Tıpta cinsel ilişki bozukluğu vajinismus olarak nitelendirilmektedir. Vücudumuzdaki tüm kaslar, hareketlerimizin esnek olmasını sağlamaktadır. Vajinadaki kaslar esnediğinde ise cinsel ilişki esnasında vajinal penetrasyon gerçekleşir.

Vajinismus; ilişki anında vajinada bulunan kasların yeterince esnememesi ve istem dışı kasılması sonucunda ortaya çıkar. Kasılma sebebiyle vajinaya girişin engellenmesine de, tıpta vajinismus hastalığı denilir. Aslında bu durum, aynı zamanda bir cinsel uyum sorunudur.

 

Vajinismus Nedir? Vajinismus Ne Demek?

vajinismus tedavisi
Genel bir anlatımla vajinismusvajinadaki kasların istemsizce kasılmasıyla cinsel ilişkinin mümkün olmaması veya cinselliğin son derece ağrılı bir şekilde yaşanmasıdır. Aynı zamanda bu durum ilk cinsel ilişkiden itibaren çiftler arasında cinsel ilişkiye girememe nedeniyle evliliklerin yürütülmesinde ciddi bir sorun olmaktadır. Kadınlarda bu rahatsızlığın oluşması, hem fizyolojik hem de psikolojik sebeplere bağlıdır.

Vajina Nedir? Vajinanın Yapısı Nasıldır?

Cinsel ilişkinin yaşandığı ve penisin cinsel ilişki sırasında girdiği bölge vajinadır. Ayrıca vajina; idrarın, adet kanamasının ve doğumun gerçekleştiği kanalı da kapsamaktadır. Vajina kanalları, 8 – 9 cm ile 16 – 18 cm’ye kadar esneme özelliğine sahiptir. Bu esneme sayesinde kadınların rahat doğum yapabilmeleri de mümkündür.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?


Her hastada bir veya birden fazla vajinismus belirtileri olabilmektedir. Bu belirtiler:

  • Kadınların cinsel ilişkiden kaçınmaları,
  • Cinsel birleşme anında panik olmaları, bacaklarını kapatmak istemeleri, kendilerini ilişkiden geri çekmeleri ve vajina içerisine penisi kabul etmemek,
  • Oldukça ağrılı cinsel ilişki yaşamaları,
  • Jinekolojik muayeneden kaçınmaları ve
  • Smear test yaptırmak istememeleri şeklindedir.
  • Ayrıca ön sevişmede sorun yaşanmamasına rağmen, cinsel birleşme anında aşırı korku,
  • Cinsel ilişkiye girmemek için ilişkiyi reddetmek de vajinismusun belirtilerindendir.

Bekârlarda Vajinismus Olur mu? Bekârlar Vajinismus Olduğunu Nasıl Anlar?

Evet, bekâr kişilerde de vajinismus olabilir. Bekârlarda evlilik öncesindeki cinsel deneyimlerinde kasılma, ilişkiye girememe ya da ilişki esnasında panik sorunları yaşayabilirler. Vajinismusun genel ve bilinen belirtileri bekârlarda da benzerdir.

İlk Gece Korkusu ve İlk Gecede Vajinismusun Sebepleri

Genellikle toplumumuzda yaşanan cinsel sorunların büyük çoğunluğunun asıl nedeni, vajinismus kaynaklıdır. Cinselliğin bazı toplumlarda konuşulmasının ayıp karşılanması ve bastırılması, bu rahatsızlığın oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum, özellikle hiç cinsellik yaşamamış kadınlarda sıkça rastlanmaktadır. İlk gece korkusu da, genellikle evlenmeden önce kadınların duyduğu yanlış bilgilerden yaşanmaktadır.

Vajinismus; her ne kadar cinsel hastalık olarak bilinse de, aslında cinsel birleşme kaygılarının sebep olduğu psikolojik bir hastalıktır ve fobidir. Ancak bazı hastalarımız, fizyolojik nedenlerle de bu rahatsızlığı yaşayabilmektedir. Tüm bu sebeplerle, kadınların klitoral kasları ve pelvik kasları son derece güçlü bir şekilde istemsizce kasılır. Bu nedenle de kadınlar, ilk cinsel ilişkilerinde hem ağrı hem de acı hissederler.

Vajinismus Türleri Nelerdir?


Farklı sebeplerle olarak ortaya çıkan beş türü vardır. Vajinismus hastalarında karşılaştığımız, türleri şu şekildedir:

1. Birincil Vajinismus

Yaşamları boyunca hiç cinsel ilişki yaşamış veya birkaç kez denemelerine rağmen cinsel birleşmeyi gerçekleştirememiş kadınlarda rastladığımız bu tür, birincil olarak nitelendirilir. Bu sağlık sorununa sahip olan kadınların tamamı genellikle bakiredir.

2. İkincil Vajinismus

Önceden sorunsuz ilişki yaşayan kadınlar, sonradan cinsel ya da genital travmalar sebebiyle cinsel birleşme yaşayamayabilirler. Bu da tıpta, ikincil ya da seconder olarak sınıflandırılır.

Kadınların bu türdeki sağlık sorunu genellikle; kürtaj gibi ağrılı jinekolojik müdahaleler, zorla gerçekleşen doğum, cinsel taciz ve tecavüze bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

3. Aparoni (Apreunia)

Kadının ya da erkeğin, fiziksel veya psikolojik nedenlerine bağlı olarak kadınların yaşadığı vajinismus ise aparonidir. Aparoni tıpta, cinsel ilişkiye girememe olarak da adlandırılmaktadır.

4. Disparoni (Dyspareunia)

Cinsel ilişkiye girebilen ancak cinsel birleşme esnasında kadınların ağrı ve acı hissettikleri cinsel fobik reaksiyon türü disparonidir. Disparoni, bazı fiziksel nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

5. Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS)

Bu sendrom, kızlık zarının alt kısmındaki aşırı hassasiyete ve duyarlılığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Vulvar vestibulitis sendromu  yaşayan kadınlarda; orgazm olamama, cinsel birleşme anında kaygılar ve bunlar gibi pek çok şikâyetler görülmektedir.

Ayrıca ilişki esnasında vajina girişinde yanma, batma, acı ve ağrı gibi sorunlarla da tarafımıza başvuran hastalarımız olmaktadır. Bu türün tedavisinde öncelikle jinekolojik muayene yapıp tanı koyduktan sonra, takriben 15 dakikalık bir operasyonla hastamızın tedavisi tamamlanır.

Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismusun tek başına tedavisi mümkün değildir. Parmak egzersizi de tedavi seçenekleri arasında olabilir. Ancak vajinismus tedavisi için tarafımıza başvuran hastalarımız için  uyguladığımız farklı yöntemler bulunmaktadır.

Hangi Tedavilerle Vajinismus Nasıl Geçer?


Terapilerle vajinismusun geçmesi mümkündür. Hatta en kolay ve hızlı şekilde tedavi edilebilen bir cinsel sağlık sorunudur. Çiftlerle aynı anda yapılan cinsel terapilerle tedavisi mümkündür.

Bilgi sahibi olun –> Labioplasti

Vajinismus Durumunda Erkek Ne Hisseder?

Erkekler cinsel ilişki esnasında böyle bir durumla karşılaştıklarında, eşlerinin kendilerini reddettiklerini düşünebilirler ve çaresizlikle sinirlenebilirler. Bu durumda erkekler, eşlerine karşı olumsuz tepkiler verebilir ve eşlerinin cinsel ilişkiden daha da kaçınmalarına neden olabilirler.

Ankarada Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus tedavisi fiyatları, her hastamızın sağlık sorununa ve tedavi yöntemine bağlı olarak belirlenmektedir. Bu sebeple ancak ön muayene ve değerlendirme yapıp, tedavi yönteminizi belirledikten sonra tedavi ücretinizle ilgili sizi bilgilendirebiliyoruz.

İlginizi çekebilir –> Kadınlarda idrar kaçırma