Cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusu özellikle genç kızların merak ettiği hususlardan biridir. İstenmeyen gebelikleri önlemek adına bu konuda tüm kadınların bilgi sahibi olması önemlidir. Her ne kadar tam olarak cinsel ilişkiye girmeden hamile kalınması mümkün değilmiş gibi görünse de aslında tıbben mümkündür. Konuya dair merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız. Öncesinde cinsel ilişki tam olarak gerçekleşmeden nasıl hamile kalınabildiğini aktaralım.

Cinsel İlişkiye Girmeden Nasıl Hamile Kalınır?

Öncelikle cinsel ilişki olmadan hamile kalma olasılığının bulunduğunu ancak bunun gayet düşük bir ihtimal olduğunu belirtmeliyiz. Çiftler arasında cinsel birleşme meydana gelmese de spermin vajinal sıvının da yardımı ile rahme erişmesi mümkün olabilir. Bu da gebelik sonucunu doğurabilir. Hamileliğin meydana gelmesi için sperm hücrelerinin yumurta ile fallop tüplerinde bir araya gelmesi, yumurtanın döllenmesi gerekir. Cinsel ilişkide penis, rahim ağzına yakın bir konumda olur ve menideki spermlerin rahim ağzından yumurtaya ulaşması daha kolaydır.

Bununla birlikte gebeliğin oluşması için bazı koşulların uygun olması gerektiğini göz ardı etmemeniz gerekir. Her cinsel birleşme hamilelikle sonuçlanamaz. Kadının yumurtlama döneminde olması, yumurtanın belirli bir olgunluğa erişmiş olması gibi koşullar gerekiyor. Aynı zamanda spermin döllenmenin meydana gelmesini sağlayacak kadar aktif olması gibi koşullara da ihtiyaç olacaktır. Tüm bu koşulların uygun olması ve spermin vajina dışından rahme ulaşana kadar herhangi bir zarar görmemesi de gereklidir.

Bu arada zevk suyunda da meni olduğunu hatırlatmakta fayda var. Cinsel birleşme meydana gelmese de zevk suyunda bulunan sperm hücreleri rahme ilerleyerek yumurtanın döllenmesini sağlayabilir. Çiftler hamilelik planlamıyorsa bu ihtimali de dikkate almalı ve etkin bir doğum kontrol yöntemini uygulamalıdır.

Kıyafet Varken İlişkiye Girmeden Hamile Kalınır Mı?

Kıyafet varken sürtünme yolu ile yani cinsel ilişki olmadan hamile kalmak pek olası değildir. Bunun nedeni ise sperm hücrelerinin kadının ya da erkeğin üzerinde kıyafet varken vajinadan içeri girmesinin ve rahme ulaşmasının mümkün olmamasıdır. Kadın ve erkek üreme hücrelerinin bir araya gelmemesi durumunda ise döllenme meydana gelmez ve hamilelik de oluşamaz.

Cinsel İlişkiye Girmeden Hamile Kalan Olur Mu?

Bir çift cinsel ilişkiye girmese de sürtünme yoluyla ya da zevk suyundan gebelik meydana gelebilir. Bu nedenle cinsel ilişki olmadan hamile kalma durumu sıklıkla yaşanıyor. Haliyle bu soruya rahatlıkla “evet” yanıtını verebiliriz. Özellikle geri çekme yöntemi, halen çok sayıda çift tarafından uygulanıyor. Oysa bu yöntem bir doğum kontrol yöntemi değildir ve geri çekme ile gebelikten korunmak pek mümkün olmaz.

Cinsel İlişkiye Girmeden Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

cinsel ilişkiye girmeden hamilelik anlaşılır mı

Hamileliğin en önemli belirtisi beklenen adet döneminde adet kanamasının olmaması yani adet gecikmesidir. Bu nedenle cinsel ilişki olmadan hamile kalma şüphesi varsa adet döneminin beklenmesi gerekir. Şayet adet gecikmesi yaşanıyorsa gebelik testi yapılabilir. Ancak gebelik testinin doğru sonuç verebilmesi için beklenen adet döneminin üzerinden 3-4 gün geçmiş olması gerektiğini de ekleyelim.

Cinsel İlişkiye Girmeden Sperm Rahme Girerse Hamilelik Kesin Olur Mu?

Öncelikle cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda bir kesinlikten söz edemeyeceğimizi belirtmeliyiz. Çünkü gebeliği etkileyen çok sayıda faktör bulunuyor. Tam olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmiş olması dahi kadının hamile kalması kesin değildir. Dolayısıyla gebelik oluşması için yumurtlama döneminde olunması ve yumurtanın döllenme için hazır forma ulaşmış olması gibi kriterler söz konusudur. Spermin cinsel ilişki olmadan rahme ulaşması mutlaka gebelik oluşacağı anlamına gelmez.

Cinsel İlişkiye Girmeden Hamilelik Riski Nasıl Önlenir?

Eğer cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda önlem almak istiyorsanız Sperm ile vajina bölgesinin temasını engellemelisiniz. Doğum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesi de önemlidir. Bir diğer seçenek de cinsel ilişki sonrasında ertesi gün hapı kullanmaktır.

Bakireyken Hamile Kalınır Mı?

Kadınların cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda en sık merak ettikleri hususlardan biri de bakireyken gebe kalma olasılığıdır. Elbette hamile kalmak için mutlaka kızlık zarının yırtılmış olması gerekmez. Kızlık zarının orta kısmında bir delik bulunur. Bu delikten sperm hücrelerinin geçmesi mümkündür ve yumurtaya ulaşması, yumurtanın da döllenme için hazır olması halinde hamilelik meydana gelebilir. Günümüzde hem ülkemizde hem de dünya genelinde bakireyken hamile kalan pek çok kadın olduğunu belirtelim.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

Eğer cinsel ilişki olmadan hamile kalma olasılığının gerçekleştiğinden şüpheleniyorsanız beklenen adet döneminin gecikmesi durumunda mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Adet dönemi geldiği halde kanama başlamadıysa birkaç gün beklemenizi öneririz. 3-4 günlük adet gecikmesi olduğunda gebelik testi yaptırabilirsiniz. Gebelik testi hem kan numunesi ile hem de idrar numunesi ile yapılabiliyor. Kan numunesi ile hastane ortamında yapılan gebelik testi daha güvenilir bir sonuç verecektir. Ancak evde uygulanan ve eczaneden satın alabileceğiniz gebelik testini de tercih edebilirsiniz.

Sonuç pozitif çıkarsa ve istenmeyen bir gebelik ise en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Çünkü kürtaj yaptırmak için gebeliğin belirli bir haftasını geçirmemek gerekiyor. Ülkemizde kürtaja dair bazı yasal düzenlemeler vardır. Hamileliğin 10. Haftasından sonra sağlıklı gebeliklerde kürtaj yaptırılması yasaktır. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile ideal kürtaj haftası belirlenir ve kürtaj işlemi yapılarak gebelik sonlandırılabilir.

Merak edenler için –> Bartholin kisti

Vajinanın Üstüne Sperm Bulaşması İle Hamile Kalmak Mümkün Müdür?

Vulva olarak adlandırılan vajinanın dış bölgesine sperm bulaşması durumunda cinsel ilişki olmadan hamile kalma olasılığı düşüktür. Ancak imkansız olmadığını da eklemek gerekir. Çünkü bu sperm hücreleri vajinal sıvı aracılığı ile rahme ilerleyebilir bu durumda gebelik oluşması ihtimali de doğmuş olur.

Eldeki Sperm Vajinaya Değerse Hamile Kalınır Mı?

Ele temas eden sperm hücrelerinin vajinaya el aracılığı ile ulaşmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yolla hamile kalma olasılığı bir miktar daha düşüktür. Yine de cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda bu ihtimalin de dikkate alınması önemlidir. Özellikle istenmeyen gebelik söz konusu ise ele sperm bulaşması durumunda vajinaya temas etmemeye dikkat edilmelidir.

Bilgi sahibi olun –> Geçici kızlık zarı dikimi

Zevk Suyundan Hamile Kalınır Mı?

Zevk suyu ya da halk arasında bilinen adıyla mezi, içerisinde sperm hücreleri barındıran bir sıvıdır. Bu nedenle erkek cinsel ilişkide boşalmamış ya da geri çekme yöntemi uygulanmış olsa da hamile kalınması mümkündür. Kadınların cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda bu hususa da dikkat etmeleri gerekir. Sperm hücreleri zevk suyundan kolaylıkla rahme ilerleyebilir ve yumurtanın döllenmesini sağlayabilir. Bu da hamilelik sonucunun doğmasını sağlayabilir.

Erkek Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Gebeliğin gerçekleşmesi için erkek üreme hücreleri olan sperm ile kadın üreme hücreleri olan yumurtanın buluşması gerekir. Dolayısıyla sperm olmadan hamile kalınması mümkün olmaz. Fakat cinsel ilişki olmadan hamile kalma konusunda bilinmesi gereken önemli bir husus bulunuyor. O da sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında ve özel koşullarda saklanabiliyor olmasıdır. Tüp bebek tedavilerinde sperm hücreleri ile yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi mümkün oluyor. Bu durumda bir erkek ile cinsel ilişkiye girmek gerekmiyor.

İlginizi çekebilir –> Kalıcı kızlık zarı dikimi