kalıcı kızlık zarı dikimi
Kalıcı kızlık zarı dikimi
işlemi dakikalar içerisinde tamamlanan ve ilk gece kanamasını taklit etmek amacıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Hymen dokusu (kızlık zarı) bütünlüğünü kaybettiğinde kendi kendine yeniden bütünlük kazanan bir doku değildir. Vajina girişinde, 2-3 cm iç kısımda yer alan bu doku yırtıldığında sadece cerrahi girişim ile yeniden bütünlük kazanabilir.

Kızlık zarı dikimi ise geçici ve kalıcı olacak şekilde iki farklı yöntemle yapılabiliyor. Kalıcı kızlık zarı onarımı ise geçici olana nazaran biraz daha fazla talep ediliyor. Bunun nedeni ise işlem sonrası iyileşme tamamlandıktan sonra istenen herhangi bir zaman diliminde cinsel ilişkiye girebilme özgürlüğü sunmasıdır. Kalıcı onarım tercih edildiğinde yıllar sonra bile cinsel ilişki yaşandığında ilk gece kanaması meydana gelir. Geçici olan kızlık zarı onarımı seçildiğinde evlilik planlamasına uygun bir tarihte yapılması gerekir.

Bu işlemin fiyatı nedir, hangi yöntemlerle yapılır, kaç günde iyileşir gibi soruların yanıtlarını aktaracağız. Öncesinde ne zaman yapılması gerektiği konusunu ele alalım.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Öncelikle kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi için en uygun zamanın adet dönemi bitimi olduğunu belirtelim. Planlanmış olan cinsel ilişki tarihinden en az 1-5 ay ila 2 ay öncesinde kızlık zarı tamirinin yapılmasını sağlamalısınız. Bunun nedeni ise planlanan cinsel ilişkide ilk gece kanamasını taklit eden kanamanın olması için iyileşmenin tamamlanması gerektiğidir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yapıldığı Anlaşılır Mı?

Öncelikle kişinin kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırdığının partneri tarafından anlaşılması mümkün olmaz. Çünkü işlem sonrasında ilk cinsel ilişkide kanama meydana gelir. Bu kanama, kızlık zarının ilk kez bütünlüğünü kaybettiğinde meydana gelene kanama ile aynıdır. Dışarıdan bakıldığında da kızlık zarının onarıldığı anlaşılmaz. Sadece uzman bir hekim tarafından yapılan muayenede anlaşılma ihtimali bulunur. Eğer mikrocerrahi tekniği tercih edildiyse sadece deneyimli bir hekim muayenesi ile anlaşılabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?


Hangi yöntemin tercih edildiğine bağlı olarak kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır sorusunun yanıtı değişebilir. Ancak genel olarak operasyonun kızlık zarının kenarlarının bir araya getirilmesi ve özel tekniklerle dikilmesi şeklinde yapıldığını söyleyebiliriz. Bu sayede kızlık zarının yeniden oluşturulması sağlanır. Kızlık zarının orta kısmında bir delik bulunur ve bu delik adet dönemlerinde kanın tahliye olması açısından önemlidir. Yapılan hymen onarımında da yine bu deliğin kalması sağlanır. Hymen onarımı sonrasında kadınlar adet dönemlerinde kanın akışı açısından bir sorun yaşamazlar. Operasyondan bir süre sonra mutlaka kontrolün yapılması gerekir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Kesin Sonuç Verir Mi?

Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi ve hastanın kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında doktorun öneri ve uyarılarını dikkate alması halinde bu işlemin başarı oranı da gayet yüksek olacaktır. Hastanın operasyon sonrasında doktor tarafından belirtilen sürede mutlaka kontrole gitmesi gerekir. Eğer bu konuda hassasiyetiniz varsa, planlanan cinsel ilişkiden bir süre öncesinde yeniden kontrole gidebilirsiniz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olmalı?

Bu işlemden faydalanmak isteyenlerin cinsel ilişki tarihini doğru şekilde planlaması gerekiyor. Her hastada dokulardaki iyileşme hızı aynı olmadığından kalıcı kızlık zarı dikimi işleminin ardından yaklaşık 1,5 – 2 ay sonra cinsel ilişkiye girilebildiğini belirtelim. Ender durumlarda bu süre daha uzun olabilir ve bu tamamen dokulardaki iyileşme hızı ve iyileşme durumu ile ilgilidir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?


İyileşme süresinin her hastada farklı olduğunu yeniden hatırlatmak isteriz. Bu bilgi doğrultusunda kalıcı kızlık zarı dikimi işleminden 4-6 hafta sonrasında iyileşmenin tamamlandığını belirtebiliriz. Bu süre 8 haftayı da bulabilir. Kızlık zarındaki iyileşmenin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenmek için doktorunuza başvurabilir ve muayene yapılmasını isteyebilirsiniz.

Ankara’da Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Ankara, kalıcı kızlık zarı dikimi işleminin sıklıkla yapıldığı kentlerden biridir. Kliniğimiz de Ankara’da hizmet veriyor ve hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı onarımı için randevu alınabilir. Fiyatlar ise hangi tekniğin uygulandığına ve kızlık zarının genel durumuna göre değişiyor. Dolayısıyla basit bir muayeneden geçmenizin ardından size fiyat bilgisi vermemiz daha doğru olacaktır.

Kızlık Zarı Dikiminde Vajina Daralır Mı?

Sadece kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi yapıldığında vajinada bir daralma olması söz konusu değildir. Çünkü bu durumda işlem sırasında vajina duvarlarına değil, yalnızca kızlık zarı dokularına müdahale edilir. Ancak vajina genişlemesinden şikayet eden hastalar, hymen onarımı ile birlikte, aynı seansta vajina daraltma (vajinoplasti) ameliyatının da yapılmasını talep edebilir. Vajina daraltma ile kızlık zarının tamirinin yapılması çok sık tercih ediliyor. Bu sayede hastalar tek bir ameliyat sürecinde yaşadıkları iki problemden birden kurtulabiliyor.

Kızlık Zarı Dikimi Tehlikeli Mi?

Çok basit bir müdahale gibi görünse de kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi de bir ameliyattır. Her ameliyatta bazı riskler bulunduğu için bu işlemin de risksiz olduğunu söyleyemeyiz. Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi halinde komplikasyon riski çok daha düşük olur. Kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonların gelişmemesi için hastanın da yasakları ve önerileri dikkate alması önemlidir. İşlemden sonra birkaç gün sadece lekelenme şeklinde bir sızıntı kanama olabilir. Batma hissinin olması da normaldir. Bunlar işlemin doğal sonuçlarıdır ve komplikasyon olarak değerlendirilmemelidir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?


İşlem süresi kızlık zarının mevcut durumuna göre değişebiliyor. Çoğunlukla kalıcı kızlık zarı dikimi 20 dakika gibi bir sürede tamamlanıyor. Ardından hasta taburcu olarak günlük hayatına geri dönebilir. Operasyonun genel ya da lokal anestezi altında yapılabildiğini de ekleyelim.

Kalıcı Bekaret Zarı Dikimi Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Hastalarda bekaret kızlık zarı dikimi işlemini takiben ilk haftada dikiş ipleri kendiliğinden erimeye başlar. İlk 7 – 10 gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissedilir ve bunun nedeni de dikişlerin artık erimeye başlıyor olmasıdır. Dikiş iplerinin kendiliğinden tamamen erime süresi ise 3 haftayı bulabilir.

Bilgi sahibi olun –> Kızlık zarı muayenesi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Genelde kalıcı kızlık zarı dikimi 2 farklı teknikle gerçekleştirilir. Bunlar flep yöntemi ve mikrocerrahi şeklindedir.

Flep Tekniği

En sık kullanılan yöntem olduğunu belirtelim. Vajina alt duvarından doku üçgen şeklinde kaldırılır ve vajina üst yan duvarına dikiş yöntemi ile sabitlenir. Cinsel ilişkide yırtılma olur ve kanama meydana gelir.

Mikrocerrahi Tekniği

Kızlık zarının kenarları kesilerek yeniden bir araya getirilir ve dikilir. Flep tekniğinde olduğu gibi ilk cinsel ilişkide doku yırtılır ve kanama olur.

Eğer hasta vajina genişlemesinden de şikayet ediyorsa işlem, vajinoplasti ile birlikte yapılabilir, bu konuda doktorunuza mutlaka danışın.

Bekaret Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hasta jinekolojik muayene masasına alınır ve sırt üstü uzanması istenir. Ardından vajina girişinde bulunan küçük dudaklar elle aralanır ve çıplak gözle kızlık zarı muayenesi yapılır. Bu işlem kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında da aynı şekilde gerçekleştirilir. Kızlık zarının bütünlüğüne zarar gelmemesi için herhangi bir tıbbi alet kullanılmaz.

Kızlık zarı onarımı hakkında merak ettiğiniz diğer konuları ve sorularınızı yorum bölümüne yazarak iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Geçici kızlık zarı dikimi