Erken adet görme iki farklı şekilde ele alınır. Bunların ilki genç kızların erken yaşlarda adet görmeye başlamasıdır. Diğeri de normal adet düzeninde değişiklik olması ve beklenenden daha erken bir tarihte regl kanamasının başlamasıdır. Her iki durumu da bu içerikte detaylarıyla ele alacağız. Nedenler ve tedaviler hakkında da merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız.

Kadınlarda adet dönemi periyotlarının 21 gün ile 35 gün arasında olması normal kabul edilir. 21 günden daha sık periyotlarla ya da 35 günden daha seyrek periyotlarla adet olunması ise tıbbi olarak normal kabul edilmez. Dolayısıyla nedeninin araştırılması, bir hastalık varsa tedavisinin yapılması gerekir. İşte bu nedenle kadınların adet periyotlarını takip etmesi son derece önemlidir.

Kimi zaman adet kanamasının erken başladığı düşünülür oysa yaşanılan bir ara kanama da olabilir. Ara kanama nedir ve nedenleri nelerdir gibi soruları da yanıtlayacağız. Öncesinde erken regl olma nedenlerini ele alalım.

Erken Adet Görme Nedenleri Nelerdir?

Pek çok farklı nedene bağlı olarak erken adet görme sorunu yaşanabilir. En yaygın nedenleri hemen listeleyelim.

Perimenopoz

Menopoza geçiş süreci tıpta “perimenopoz” olarak adlandırılır. Bu da genellikle 45 ile 50 yaş arasında yaşanır. Çoğunlukla 4 yıl gibi uzun bir süre devam eden perimenopoz döneminde vücudun hormon düzeylerinde ciddi seviyede dalgalanmalar meydana gelir. Haliyle erken adet görme de olabilir.

Yoğun Egzersiz Yapmak

Kadınlar çok yoğun bir şekilde egzersiz yaptıklarında adetin erken başlaması ya da geç başlaması gibi bir tablo ortaya çıkabiliyor. Profesyonel sporcularda bu durumun sık yaşandığını ve bir tedavi gerektirmediğini ekleyelim.

Hızlı Kilo Değişimleri

Ani bir şekilde kilo alıp vermek, adet dönemlerini etkileyen bir durumdur. Diyet yaparak hızlı kilo vermek ya da kısa sürede aşırı kilo alımı gibi durumlarda da vücudun hormon dengesi etkilenir. Haliyle adet periyotlarında bazı değişimler olabilir.

Stres Faktörü

Pek çok hastalığın temel nedeni olan stres, adet periyotlarını önemli düzeyde etkileyen bir unsurdur. Stresli dönemlerde adet kanaması erken ya da geç başlayabilir. Tıpkı stres gibi yoğun üzüntü ya da yoğun kaygı yaşanan dönemlerde de regl periyotları etkilenebilir.

Günlük Rutin Değişimi

Bazı araştırmalar günlük rutininde sıklıkla değişim olan kadınların adet dönemlerinin etkilendiğini ortaya koydu. İş hayatında gece – gündüz vardiyası değişimi olan kadınlarda bu durum daha sık yaşanıyor.

İlaç Kullanımı

Hormon içeren ilaçlar ya da kan sulandırıcı ilaçlar, erken dönemde regl başlamasına neden olabiliyor. Bu ilaçlar aynı zamanda adet döneminin daha uzun sürmesine de sebebiyet verebilir.

POS (Polikistik Over Sendromu)

Tipik belirtisi adet düzensizliği olan polikistik over sendromu erken adet görmenin nedenleri arasında yer alıyor.

Endometriozis

Rahim içini kaplayan endometrium dokusuna benzeyen doku hücrelerinin rahim dışında büyümesi olarak tanımlanabilecek endometriozis problemi de nedenler listesinde bulunuyor. Endometriozis, ağrılı adet görme ya da şiddetli kanama olması gibi semptomlar da gösterebilir.

Diyabet

Tedavi ile kontrol altına alınamayan diyabet rahatsızlığı nedenlerden bir diğeridir. Özellikle tip1 ve tip2 diyabetin erken adet görmeye neden olduğunu söyleyebiliriz.

Erken Adet Görme İle Karıştırılan Durumlar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar adet dönemlerinin dışında vajinal kanamaya neden olabiliyor. Klamidya, gonore, frengi gibi hastalıklar lekelenme şeklinde vajinal kanamaya neden olabilir. Bu da hasta tarafından  erken adet olarak yorumlanabilir.

Ergenlik

Kadınlarda ergenlik döneminin başlamasından bir süre sonra adet kanamaları da başlar. Günümüzde kadınlar ergenliğe 9 – 13 yaş arasında giriyor. İlk adet kanamaları da 10 ile 15 yaş arasında meydana geliyor. Çoğunlukla ilk adet kanamasının 12 – 13 yaşında başladığını da ekleyelim. İlk adet kanamasından hemen sonra adet periyotlarının düzenli olarak devam etmesi pek beklenmez. Yaklaşık 1 yıl boyunca adet düzensizliği olabilir ve bu da gayet normaldir.

Düşük

Hamileliğin 20 haftasından önce gebelik kaybının meydana gelmesi “düşük” olarak tanımlanır. Kadınlar hamile olduklarını bilmiyorsa düşükten kaynaklanan kanamayı erken adet görmeyle karıştırabilir. Düşükten kaynaklanan sancı ve ağrı da genellikle adet sancısı sanılır.

Erken Adet Olma Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

erken adet görme hamilelik belirtisi midir

Hamilelik, erken adet görme durumuna neden olmaz. Dolayısıyla bunun hamilelik belirtisi olmadığını bilmenizde fayda var. Gebelikte yumurtanın döllenmesinin ardından rahme yerleşmesi sırasında çok hafif, lekelenme şeklinde bir kanama olabilir. Bu da yerleşme kanaması olarak bilinir ve adet kanaması ile karıştırılmaması gerekir. İmplantasyon kanaması çok hafif bir kanamadır ve uzun sürmez.

Erken Regl Görme Tanısı Nasıl Konur?

İlk olarak mutlaka jinekolojik muayene yapılmalıdır. Muayene sırasında pap smear testi için örnek de alınmalıdır. Doktorunuz tam kan sayımı testi ve hormonların değerlendirilmesi için kan testi isteyebilir. Gerekli görülmesi durumunda ultrason görüntülemesi de yapılabilir. Tüm bu sonuçların bir arada değerlendirilmesi ile erken adet görme nedenine dair bir tanı konabilir. Ancak stres ya da ilaç kullanımı gibi bir hastalıktan kaynaklanmayan erken adet görmelerde tanı konması da beklenemez.

15 Günde Bir Adet Olmak Neyin Belirtisi?

Bir ay içinde iki defa adet görme de erken adet görme olarak yorumlanır. Kişinin 15 günde bir adet görmesi halinde mutlaka detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Özellikle aşağıdaki durumların araştırılması gerekir:

 • Yumurtlama sorunları
 • Hormon bozuklukları
 • Myom
 • Polip
 • Hiperplazi
 • Enfeksiyon
 • Tiroid bezi hastalıkları

Doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz çünkü bu durum kullandığınız ilaçtan kaynaklanıyor da olabilir. Aktif ve korunmasız cinsel yaşamınız varsa dış gebelik ihtimali de değerlendirilmelidir.

1 Hafta Erken Adet Olmak Erken Mi?

Her zaman 1 hafta erken adet görme bir hastalığa yorulamaz. Sadece mevsim geçişleri bile adet periyotlarını etkileyebiliyor. Kimi zaman kadınlar bekledikleri adet tarihinden daha erken regl olabiliyor. Haliyle sadece 1 hafta erken adet olmanın çoğunlukla normal kabul edildiğini belirtelim.

Erken Adet Görme Menopoz Belirtisi Midir?

Her kadın ya da her durum için geçerli olmasa da erken adet görme menopoz belirtisi de olabiliyor. Perimenopoz döneminde adet düzensizlikleri olabiliyor ve bu kapsamda erken regl olma da yaşanabiliyor.

Ara Kanama Neden Olur?

Metroraji (ara kanama) ile erken adet görme birbirine karıştırılmamalıdır. Ara kanama nedenlerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Rahim içi enfeksiyon
 • Miyom
 • Polip
 • Spiral kullanımı
 • Hormonal değişimler
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Adet söktürücü kullanımı
 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme
 • Polikistik over sendromu
 • Yumurtalık kisti
 • Yumurtalık ya da rahim ağzı kanseri
 • Tiroid hastalıkları
 • Pelvik inflamatuar hastalık

Erken Adet Görme Tedavisi Nasıl Yapılır?

erken adet görme tedavisi

Her zaman erken adet görme tedavisinin yapılması gerekmez. Burada önemli olan unsur, erken adet görmenin nedenidir. Eğer bir kitle ya da hastalıktan kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi yahut cerrahi müdahale ile tedavi yapılır. Ancak hastalık dışı etkenlerden kaynaklanıyorsa tıbbi tedaviye de gerek duyulmaz. Sadece adet düzeninin yeniden sağlanmasına yönelik ilaçların kullanımı tercih edilebilir.

Bilgi sahibi olun –> Kızlık zarı zedelenmesi

Ergenlikte Erken Adet Görmek

Ergenlik döneminde 9 yaşından önce adet döneminin başlaması, ergenlikte erken adet görme olarak tanımlanır. Tıpta puberte prekokos olarak adlandırılan bu durumun yaygın nedenleri şöyledir:

 • Genetik faktörler
 • Hormon dengesini bozan ilaç ya da maddeler
 • Mensup olunan ırk
 • Bazı hastalıklar
 • Yetersiz ya da sağlıksız beslenme

Adetin Erken Gelmesi Neden Olur?

Yukarıda söz ettiğimiz gibi erken adet görme durumu pek çok farklı nedene bağlanabiliyor. Önemli olan ise en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmasıdır. Bu sayede gerekli tüm tetkikler yapılır ve nedenlerin belirlenmesi sağlanır.

İlginizi çekebilir –> Zevk suyu hamile bırakır mı