Zevk suyu hamile bırakır mı konusu aktif cinsel yaşamı olan ve gebelik planlaması olmayan herkes için önemlidir. Plansız yani istenmeyen hamileliklerin büyük bölümünün geri çekme yönteminin tercih edilmesinden kaynaklandığını belirtelim. Geri çekme yöntemi, tıbbi olarak bir doğum kontrol metodu olarak kabul edilmez. Boşalma öncesinde penisin vajinadan çıkarılması şeklinde uygulanan bu yöntemin kadının hamile kalmasını önlemediğini belirtmeliyiz.

Geri çekme yönteminin doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmemesinin temel nedeni zevk suyundan hamile kalmanın mümkün olmasıdır. Kısacası bu soruya net bir şekilde “evet” yanıtı verilebilir. Çünkü zevk suyunda sperm bulunur ve spermin rahme ulaşması durumunda diğer koşullar da uygunsa hamilelik oluşabilir. Bu konuyu daha detaylı ele almadan önce zevk suyunun yapısı hakkında bazı bilgileri aktaralım.

Zevk Suyu Nedir? Yapısı Nasıldır?

Toplumda zevk suyu olarak adlandırılan “precum” adlı bir vücut sıvısıdır ve bu sıvı “cowper” bezlerinde üretilir. Penisten dışarı atılan bu sıvı her erkekte aynı oranda üretilmeyebilir. Precum sıvısının görevi ise penis ile vajinanın cinsel birleşme sırasında kaygan hale gelmesini sağlamaktır. Ancak içerisinde sperm hücreleri de olabilir ve bu nedenle zevk suyu hamile bırakır mı sorusunun yanıtı “evet” şeklindedir. Zevk suyu, idrar kalıntılarından kaynaklanan asitliği nötralize etme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla spermin rahime yolculuğu sırasında idrar kalıntılarının ortaya çıkarabileceği sperm hasarını da önler.

Zevk Suyundan Hamile Kalma Olasılığı Nedir?

Sizlere zevk suyu hamile bırakır mı konusunda sıklıkla merak edilen hamile kalma olasılığı olarak bir rakamdan söz edemeyiz. Erkeğin boşalması durumunda hamile kalma olasılığı neyse, zevk suyundan gebe kalma olasılığı da aynıdır. Halk arasında “mezi” olarak da bilinen zevk suyunda kişinin hamile kalmasını sağlayabilecek oranda sperm hücresi vardır. Ancak kadının yumurtlama döneminde olup olmadığı ya da yumurtanın döllenmeye hazır olup olmadığı gibi hususlar, hamile kalma olasılığını etkiler. Bu nedenle her kadın için her ay geçerli olabilecek bir yüzdelik olasılıktan söz edemeyiz.

Sevgilimin Zevk Suyu Vajinaya Bulaşırsa Hamile Kalınır Mı?

Erkeklerde zevk suyu sıvısı orgazm öncesinde salgılanır. Bu sıvıda canlı sperm hücrelerinin olduğundan söz etmiştik ve zevk suyu hamile bırakır mı sorusunun yanıtını da iletmiştik. Erkeğin zevk suyunun vajinaya bulaşması, sperm hücrelerinin vajina içine ilerlemesi ve rahme ulaşması şeklindeki yolculuğu başlatabilir. Bu nedenle hamilelik oluşması da ihtimaller dahilindedir.

Erkek üreme hücreleri olan sperm sadece menide bulunmaz. Mezi içerisinde de aktif sperm hücreleri bulunduğu için geri çekme yöntemi uygulansa dahi bu yöntem % 20 oranında başarısızlıkla neticelenir. Böylelikle vajinaya bulaşan zevk suyu ile gebelik oluşabilir. Çünkü zevk suyunda bulunan aktif sperm hücreleri rahme ulaşabilir, döllenme meydana gelebilir ve sonuç olarak da bir gebelik meydana gelebilir.

Zevk Suyundan Hamile Kalınırsa Ne Zaman Anlaşılır?

Zevk suyunda bulunan sperm hücreleri ile yumurtanın döllenmesi ve gebelik oluşması durumunda adet gecikmesi yaşanacaktır. Adet gecikmesi yaşandığında hamilelik testi yapılması durumunda gebelik anlaşılabilir. Kısacası zevk suyu hamile bırakır mı noktasında meydana gelen hamilelik farklı değildir. Kadınların beklenen adet döneminin üzerinden bir süre geçmesine karşın adet kanamasının başlamaması halinde gebelik testi yaptırılması önerilir.

Kan numunesi alınarak laboratuvar ortamında gerçekleştirilen gebelik testi ile gebeliğin olup olmadığı öğrenilebilir. Aynı zamanda kadınlar evde idrar numunesi ile yapılan gebelik testlerini de tercih edebilir. İstenmeyen gebelik söz konusuysa kürtaj yaptırılması için kadın hastalıklar ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Kürtaj için ülkemizde bazı yasal düzenlemeler bulunuyor. Gebeliğin 10. Haftasından sonra bazı istisnai durumlar dışında kürtaj yaptırılması yasaktır. Dolayısıyla plansız gebeliklerde kürtaj için bu yasal süreyi geçirmemek gerektiğini hatırlatalım.

Zevk Suyundan Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılabilir?

zevk suyundan hamile kalmamak için neler yapılır

Genel olarak zevk suyu hamile bırakır mı ya da korunmak için ne yapılmalı sorusunun yanıtına dair bazı bilgiler aktarabiliriz.

  • Cinsel ilişkide mutlaka doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir.
  • Eğer doğum kontrol yöntemi tercih edilmesiyse ertesi gün hapı kullanılmalıdır.
  • Geri çekilmenin etkin bir koruma sağlamadığı bilinmelidir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da dikkate alınarak kondom kullanımının tercih edilmesi önerilir.
  • Spiral gibi diğer doğum kontrol yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemez.

Gebelik İçin Erkeğin Boşalmasına Gerek Var Mı?

Gebelik için erkeğin boşalması gerekmez çünkü zevk suyu da sperm barındırır. Bu nedenle zevk suyu hamile bırakır mı sorusunun yanıtı çiftler tarafından bilinmelidir. Erkek boşalmasa da zevk suyundaki spermler nedeniyle gebelik meydana gelebilir.

Zevk Suyundan Hastalık Bulaşır Mı?

Hem kadınların hem de erkeklerin zevk suyu hamile bırakır mı konusunda bilmesi gereken önemli unsurlardan biri de cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Zevk suyunun bakteri, virüs ve çeşitli patojenler taşıyabildiğini belirtelim. Patojenler arasında hepatit B, HIV, klamidya, gonore de olabilir. Dolayısıyla zevk suyu, cinsel yolla hastalık bulaşmasına neden olabilen bir sıvıdır. Özellikle bu sıvının şeffaf olması gerekirken sarı, yeşil gibi renklerde olması, patojen barındırdığına dair önemli bir bulgudur.

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

Kadınların yumurtlama dönemi dışında olmaları, kesinlikle hamile kalamayacakları anlamına gelmiyor. Elbette yumurtlama döneminde gebelik ihtimali yükselir ancak yumurtlama dönemi dışında zevk suyu hamile bırakır mı sorusuna da “hayır” demek mümkün değildir. Kadınların adet döngülerinin aralığı ne kadar fazla ise yumurtlama dönemi de o kadar geçtir. Sık aralıklarla adet gören kadınların erken dönemde yumurtlama dönemine göreceklerinin unutulmaması gerekir.

Bununla birlikte sperm hücrelerinin koşulların uygun olması durumunda vajende bir süre canlı kalabildiklerini de hatırlatalım. Cinsel ilişkiye girilen zamandan bir gün sonra da kadınlar canlı kalan sperm hücreleri nedeniyle hamile kalabilir. Bu durum da dikkate alınmalı, gebelik istenmiyorsa mutlaka doğum kontrol yöntemlerinden faydalanılmalıdır.

Merak edenler için –> Kalıcı kızlık zarı dikimi

Yumurtlama Döneminde Zevk Suyundan Hamile Kalınır Mı?

Öncelikle her kadının hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem, yumurtlama dönemidir. Bu nedenle yumurtlama döneminde zevk suyu hamile bırakır mı sorusuna “evet” yanıtını verebiliriz. Yumurta belirli bir süre geçtikten sonra döllenme için hazır hale gelir ve bu dönemde sperm hücresi ile yumurtanın buluşması da gebelikle sonuçlanabilir. Kadınların yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı yüksek olduğundan zevk suyundan gebe kalma ihtimali de ayın diğer günlerine nazara daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla çiftlerin gebelik planlaması yoksa özellikle yumurtlama döneminde mutlaka etkin doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir.

Bilgi sahibi olun –> Kızlık zarı zedelenmesi

Zevk Suyu İle Meni Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zevk suyu ile meni arasında ne gibi farkların olduğunu birkaç basit madde ile aktaralım.

  • Mezi olarak bilinen zevk suyu orgazm öncesinde salgılanır, meni ise orgazm sırasında salgılanır.
  • Zevk suyu şeffaf bir görüntüye sahiptir ancak meni beyaza yakın bir renk tonundadır.
  • Meniden hamile kalma olasılığı daha yüksek iken meziden gebe kalma ihtimali daha düşüktür.
  • Zevk suyu sıvı kıvamdadır, meni ise daha yoğun bir kıvama sahiptir.
  • Zevk suyunun oranı 1 cc altındadır, meni ise genellikle 2 cc ile 5 cc oranındadır.

Siz de zevk suyu hamile bırakır mı konusunda merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Cinsel ilişki olmadan hamile kalma