Kızlık zarı zedelenmesi çoğu zaman endişe verici olabiliyor. Özellikle zedelenme ile kızlık zarı yırtılmasının birbirine karıştırılıyor olması, bu endişeyi arttırıyor. Kızlık zarı hymen olarak adlandırılır ve vajina girişinde, yaklaşık 1,5 cm kadar içeride yer alır. Orta kısmında bir delik yer alır ve adet dönemlerinde kanın tahliyesi bu delikten gerçekleşir. Yani hymen aslında vajina girişini tamamen kapatan bir yapıda değildir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kızlık zarı zedelenmesi meydana gelebilir. Zedelenme olması, kızlık zarının bütünlüğünü kaybettiği yani yırtıldığı anlamını taşımaz. Çoğunlukla zedelenme meydana geldiğinde bu doku bütünlüğünü halen koruyor olur. Zedelenmenin nasıl olduğu ise nedenine bağlı olarak değişir. Çoğunlukla kenar hatlarda küçük travmalar meydana gelmesi şeklindedir. Ancak enfeksiyon gibi farklı nedenlerle aşırı tahriş de meydana gelebilir.

En sık merak edilen soru “kızlık zarının zedelendiğini, yırtıldığını nasıl anlarım” şeklindedir. Bu sorunun yanıtına geçmeden önce hymen zedelenmesinin nedenlerini ele almak gerekiyor.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Neden Olur?

Farklı nedenlerle kızlık zarı zedelenmesi olabiliyor, bunu sadece tek bir nedene bağlayamayız. Vajina içine sert bir cisim sokulması, zedelenmenin en yaygın nedenidir. Bununla birlikte vajina bölgesine sert bir darbe alınması da bu dokunun zedelenmesine yol açabiliyor. Kızlık zarının kalınlığı her kadında aynı olmamakla birlikte genellikle 2 mm dolaylarındadır. Bu da kolayca zedelenmesine neden olabilir. Özellikle vajina içine az da olsa sert bir cisim girmesi durumunda kolaylıkla zedelenme meydana gelebilir.

Kimi zaman vajinal duş için kullanılan ve ağız kimyasal içeren kozmetik ürünler de hymen dokusunda zedelenmeye yol açabiliyor. Kızlık zarı zedelendiğinde hafif bir kanama olması mümkündür. Bu kanamanın genelde lekelenme şeklinde olduğunu belirtmeliyiz. Eğer şiddetli bir kanama meydana geliyorsa ve kanama durmuyorsa mutlaka en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı zedelenmesi nasıl anlaşılır

Kişinin kendi kendine kızlık zarı zedelenmesi olduğunu anlaması ancak kanama meydana gelirse mümkün olabilir. Daha önce de değindiğimiz gibi dokuda zedelenme olduğunda hafif bir kanama meydana gelebilir. Bu durumda hymen zedelenmesinin olduğu şüphesi doğar. Ancak her zedelenme halinde kanama olmadığını da eklemeliyiz. Hatta bazı kadınlarda kızlık zarının zedelenmesi bir yana bu dokunun yırtılması durumunda dahi kanama olmayabilir. Dolayısıyla eğer bu dokuda zedelenme olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurmanız gerekir. Doktor tarafından yapılan muayenede durum netlik kazanacaktır.

Bu muayenenin nasıl yapıldığı da merak ediliyor. Muayene jinekolojik muayene masasında yapılır. Bekaret muayenesi ile aynı şekildedir. Kızlık zarına zarar verilmemesi için herhangi bir müdahale yapılmaz, sadece doktor tarafından hymen dokusu çıplak gözle incelenir ve zedelenmenin olup olmadığı belirlenir. Bu muayenenin sadece birkaç dakikada tamamlandığını ve hastada herhangi bir acıya ya da ağrıya neden olmadığını da eklemeliyiz. Vajinadaki dudaklar doktor tarafından aralanır ve bu da herhangi bir acı, ağrı hissi yaratmaz.

Kızlık Zarı Kanıyla Adet Kanı Nasıl Ayırt Edilir?

Bu soru da sıklıkla gündeme geliyor ancak kızlık zarı zedelenmesi durumunda meydana gelen kanama ile adet dönemi kanamasının birbirinden ayırt edilmesi mümkün değildir. Kızlık zarı kanaması sadece birkaç damla şeklindedir ancak adet döneminde meydana gelen kanama daha fazladır. Kanamanın miktarına bakarak bir tahminde bulunulabilir. Ancak kanın rengi ya da yoğunluğuna bakarak ayırt edilmesi mümkün olmaz.

Kızlık Zarı Zedelenmesinin Belirtileri

En net kızlık zarı zedelenmesi belirtisi kanamanın olmasıdır. Elbette aşırı oranda bir kanama olmasından söz etmiyoruz, sadece bir ya da birkaç damla şeklinde bir kanama olabilir. Aynı zamanda kanamanın lekelenme şeklinde de olabileceğini ekleyelim. Kızlık zarı kanamasının kendi kendine durduğunu da belirtmek gerekir. Bununla birlikte kızlık zarının zedelenmesi durumunda hafif bir acı hissedildiğini de belirtebiliriz. Bu acı şiddetli olmadığı gibi uzun süre de devam etmez. Fakat bazı kişilerde kızlık zarı zedelenmesi meydana geldiği halde kişinin herhangi bir acı hissetmemesinin de mümkün olduğunu bilmelisiniz. Acı duymamak, hymen dokusunda zedelenme olmadığı anlamına gelmez.

Kızlık zarında zedelenme olduğunda bazı kişilerde hafif bir kaşıntı hissi de meydana gelebilir. Doktor tarafından yapılan muayenede dokuda bir kızarıklık olduğu da gözlemlenebilir. Özellikle enfeksiyonun meydana gelmiş olması durumunda lokal bir kızarıklıktan söz edebiliriz. Bu arada kızlık zarı enfekte olursa ve iltihaplanma meydana gelirse daha şiddetli bir ağrı da olabileceğini eklemek gerekir. Kimi zaman zedelenmenin nedenine bağlı olarak şişlik de görülebilir. Bu şişliğe hassasiyetin de eşlik etmesi mümkündür. Enfeksiyon durumunda bazı kişilerde akıntı sorunu da olabilir.

Kızlık Zarı Zedelenmesinde Kanama Durumu Nasıl Olur?

Eğer kızlık zarı zedelenmesi meydana gelirse yoğun bir kanama olması beklenmez. Bazı durumlarda hiç kanama olmayabileceğini de eklemek gerekir. Lekelenme şeklinde belli belirsiz bir kanama olabileceği gibi birkaç damla şeklinde de bir kanama meydana gelebilir. Kanamanın adet dönemlerinde olduğu gibi günlerce devam etmediğini ekleyelim. Çoğu zaman kısa sürede kendiliğinden duran bir kanama şekli olur. Özellikle sürtünme sırasında hafif bir kanamanın meydana gelmesi önemli bir hymen zedelenmesi bulgusu olarak değerlendirilir.

Kızlık Zarının Zedelenmesi Bekaret Açısından Sorun Olur Mu?

Öncelikle kızlık zarı ilk cinsel ilişkide bütünlüğünü kaybeder. Halk arasında bu durum “bekaretin kaybedilmesi” ya da “bekaretin bozulması” olarak adlandırılır. Bekaret, sadece evlilikte cinsel ilişki yaşamanın kabul gördüğü toplumlarda önemlidir. Bu nedenle kızlık zarı zedelenmesi bekaret açısından sorun olur mu sorusu da önem taşıyabiliyor. Bu dokuda zedelenme olması, kızlık zarının bozulduğu yani bekaretin kaybedildiği anlamına gelmez. Ancak emin olmak için doktor kontrolünden geçilmesinde fayda olacaktır. Hafif bir zedelenme olması durumunda ilk cinsel ilişkide yine kanama meydana gelir. Çünkü kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılacaktır. Bu durumda birkaç damla kanama olması da mümkündür.

Bilginiz olsun –> Cinsel ilişki olmadan hamile kalma

Zedelenmiş Kızlık Zarı Kendiliğinden İyileşir Mi?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi kızlık zarı zedelenmesi ile kızlık zarı yırtılması birbirinden farklıdır. Eğer kızlık zarı bütünlüğünü kaybederse kendi kendine yeniden bütünlük kazanmaz. Bir başka deyişle yırtılan kızlık zarının iyileşmesi mümkün değildir. Ancak bu dokuda sadece zedelenme meydana geldiğinde kendiliğinden iyileşme ihtimali vardır. Elbette zedelenmenin etkisi ile dokuda şişlik, kızarıklık, tahriş ve hassasiyet olabilir. Bu da kişi tarafından hissedilebilir. Bazı kişilerde yanma hissi de oluşabiliyor. Tüm bu olumsuz hisler, zedelenmenin geçmesiyle birlikte kendiliğinden ortadan kaybolur.

Merak edenler için –> Kalıcı kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Zedelenmesi Ve Yırtılması Arasındaki Fark

Hymen dokusu kızlık zarı zedelenmesi durumunda bütünlüğünü korumaya devam eder. Ancak bu doku yırtıldığında yeniden kendi kendine iyileşmez ve bütünlük kazanmaz. Bu gibi durumlarda kızlık zarı onarımı işleminin yapılması gerekir. Kızlık zarı dikimi, geçici ya da kalıcı şekilde yapılabiliyor. Kısa sürede tamamlanan basit bir operasyondur. Bu operasyonun amacı ise bütünlüğünü kaybeden kızlık zarına yeniden bütünlük kazandırmak ve ilk gece kanamasının gerçekleşmesini sağlamaktır. Ancak kızlık zarı zedelenmesi onarım gerektirmez. Çünkü bu durumda dokuda bir yırtılma olmamıştır. Bu hususta merak ettiğiniz konuları ve sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Kızlık zarı bozulmadan hamilelik