Kızlık zarı bozulmadan hamilelik mümkündür. Bazı toplumlarda kadınların hamile kalması için mutlaka kızlık zarının bütünlüğünü kaybetmiş olması gerektiği düşünülür. Oysa kızlık zarı bütünlüğünü koruyorken de gebelik oluşabilir. Kızlık zarı yani hymen dokusu, vajina girişinde yer alan bir doku parçasıdır ve orta kısmında da bir delik bulunur. Bu delikten erkek üreme hücreleri olan spermin geçmesi tıbbi anlamda mümkün olabilen bir durumdur. Dolayısıyla erkek üreme hücreleri kızlık zarı yırtılmadan da rahme ulaşabilir ve kadın üreme hücreleri olan yumurtanın döllenmesini sağlayabilir. Bu da gebeliğin oluşabileceği anlamına gelir.

Vajina girişine ulaşan sperm hücrelerinin vajinadan rahme kolayca ulaşabileceğinin unutulmaması gerekiyor. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli faktörlerden biri de hamilelik oluşması için bazı koşulların oluşmuş olmasıdır. Kadınların iki adet dönemi arasında hamile kalabilecekleri gün sayısı sınırlıdır. Gebeliğin oluşması için hamile kalma olasılığının bulunduğu günlerde sperm hücresinin vajinadan geçerek rahme ulaşması gerekir. Diğer günlerde sperm rahme ulaşsa da döllenme meydana gelemeyeceği için gebelik oluşması da mümkün olmaz.

Genç kızların merak ettiği hususlardan biri de sürtünme yoluyla hamile kalma olasılığının bulunup bulunmadığıdır. Ayrıca sürtünme yoluyla kızlık zarı bozulur mu, yırtılır mı gibi sorular da sıklıkla gündeme geliyor. Tüm bu soruların yanıtlarını ve merak edilen diğer detayları aktaracağız. Öncesinde kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılmasının mümkün olup olmadığı konusunu ele alalım.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılabilir Mi?

Kürtaj işlemi istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla gerçekleştirilen bir operasyondur ve kızlık zarı bozulmadan hamilelik gerçekleştiğinde de kürtaj yapılabilir. Ancak kızlık zarı korunarak kürtaj yapılması ihtimali oldukça düşüktür. Günümüzde kürtaj işleminde en sık kullanılan yöntem vakumlu aspirasyon tekniğidir. Bu teknik, kadınlar açısından da en konforlu kürtaj yöntemidir. Ancak vakumlu aspirasyon tekniği ile kürtajın gerçekleştirilmesi sırasında kızlık zarı hasar görebilir. Kızlık zarı bozulmadan işlemin yapılması teknik anlamda olası değildir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Vajinal Muayene Ya Da Tıbbi İşlemler Yapılabilir Mi?

Vajinal muayene işlemlerinin yapılması için kızlık zarına zarar verilmesi gerekmiyor. Bekaret muayenesi de kızlık zarına hiçbir şekilde zarar verilmeden gerçekleştirilebiliyor. Kızlık zarının bozulduğu konusunda endişesi olanlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilir. Hymen dokusu hasar görmeden muayene yapılabilir. Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan hamilelik konusunda merak edilen bir diğer unsur da tıbbi işlemlerin yapılmasıdır. Hangi tıbbi işlemin yapılacağına bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişebilir.

Örneğin genital bölge estetik işlemlerinin çok büyük bir bölümünün kızlık zarı zarar görmeden yapılması mümkün oluyor. Labioplasti, genital bölge beyazlatma gibi işlemlerin hymen hasar görmeden gerçekleştirilmesi mümkündür. Yapılacak tıbbi işlemin hangisi olduğu, bu sorunun yanıtında önemlidir.

Sürtünme Yoluyla İlişkide Hamile Kalınır Mı?

Sürtünme yolu ile gebeliğin oluşması mümkündür ancak bunun mümkün olması için spermin vajina girişine temas etmesi, rahme ilerlemesi ve döllenmeye hazır olan yumurtanın döllenmesini sağlaması gerekir. Özellikle spermin vajina girişinde uzun süre kalması durumunda kızlık zarı bozulmadan hamilelik gerçekleşebilir ve bu sürtünme ile erkeğin boşalması yoluyla da olabilir. Meni, kızlık zarının orta kısmında bulunan delikten iç kısma doğru ilerleyebilir.

Sürtünme Yoluyla Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Sürtünme yoluyla kızlık zarı bozulur mu
Genç kızlar, kızlık zarı bozulmadan hamilelik konusunda sürtünme yoluyla hymen yırtılır mı sorusunu da araştırabiliyor. Sürtünme yoluyla kızlık zarının bozulması son derece düşük bir ihtimaldir. Vajinanın kayganlaşması nedeniyle penisin vajinaya girmesi gibi durumlar yaşanabilir ve bu durumda kızlık zarı bozulabilir. Bunun dışında sürtünmeyle kızlık zarının yırtılması mümkün olmaz.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma Nasıl Olur?

Spermlerin hareketli hücreler olduğunu unutmamak gerekiyor. Spermin vajina girişinde olması, kızlık zarı bozulmadan hamilelik gerçekleşmesini sağlayabilir. Çünkü hareketli olan bu hücreler vajinadan içeri girebilir ve bunun kadının yumurtlama dönemine denk gelmesi halinde de hamilelik gelişebilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma Olasılığı % Kaçtır?

Bu konuda yüzdelik oranlardan bahsetmenin pek doğru olmayacağını söyleyebiliriz. Genellikle kızlık zarı bozulmadan hamilelik olasılığının %1 gibi ihtimallerle anılıyor olması yanıltıcıdır. Çünkü bu konuda daha önce bilimsel bir araştırma yapılmadı.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınırsa Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan hamilelik gerçekleşmesi durumunda da kadınlarda adet gecikmesi yaşanacaktır. Bu durumda gebelik testi yapılabilir ve hamileliğin olup olmadığı anlaşılabilir. Evde uygulanan ve idrar numunesi ile yapılan gebelik testleri, hastane ortamında kan numunesi ile yapılan gebelik testi yapılabilir.

Merak edenler için –> Geçici kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Bozulmadan Adet Döneminde Gebelik Mümkün Müdür?

Bilindiği gibi kadınlar doğurganlık dönemleri boyunca belirli periyotlarla adet görürler. Kadınların adet döneminde olmaları, rahmin gebelik için kendini yeniden hazırladığı dönemde olunduğu anlamını taşıyor. Bu dönemde kızlık zarı bozulmadan hamilelik gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Ancak kimi zaman kadınlarda adet düzensizliği olabilir ve ara kanamalar meydana gelebilir. Bununla birlikte yumurtlama dönemi düzensizliklerinin de olabileceğini eklemek gerekir.

Şayet böyle bir dönem söz konusu ise çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte gebe kalınması olasılığının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunun için erkek üreme hücreleri olan spermin vajina yolu ile rahme ulaşması ve döllenmeye hazır olan yumurtaya erişmesi gerekir. Aynı zamanda döllenmenin de meydana gelmesi ve döllenen yumurtanın rahimde olması gereken yere tutunması da gerekli olacaktır. Ancak yeniden bir hatırlatma yapmakta fayda var; bu bahsettiğimiz durumun gerçekleşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Çünkü kadınların adet dönemi sırasında döllenmeyen yumurta rahimden atılır. Yeni yumurtanın döllenmeye hazır hale gelmesi için bir süre zaman geçmesi gerekir.

İlginizi çekebilir –> Kızlık zarı muayenesi

Dışarıdan Bulaşan Spermle Hamile Kalınır Mı?

Genç kızların en sık merak ettiği hususlardan biri de dışarıdan bulaşan sperm ile kızlık zarı bozulmadan hamilelik olup olmayacağıdır. Bu konuda dışarıdan bulaşan spermden kasıt erkeğin boşalmasının neticesinde kadının vücuduna giren spermlerdir. Erkek üreme hücreleri olan spermlerin kadının vajina bölgesine temas etmesi ve buradan rahim ağzına ilerlemesi mümkündür. Böylelikle sperm kadının yumurtasına ulaşabilir ve gebelik de mümkün hale gelir. Sonuç olarak dışarıdan bulaşan sperm ile kadının hamile kalmasının imkansız olduğunu asla söyleyemeyiz.

Dışarıdan bulaşan sperm ile kadının hamile kalma ihtimalini etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Bunların başında gelen ise erkek üreme hücrelerinin hayatta kalma süresi diyebiliriz. Sperm, belirli bir süre hayatta kalabilir ancak bunun için koşulların da uygun olması gerekir. vajinal bölgede hayatta kalma yani bir süre daha aktifliğini koruma özelliği bulunur. Bu zaman içerisinde kadının yumurtlama döneminde olması ve yumurtanın da döllenmeye hazır olması durumunda gebelik oluşması mümkündür. Sperm, rahme ulaşsa dahi şayet kadın yumurtlama döneminde değilse ya da yumurta döllenme için uygun büyüklüğe erişmemişse bu durumda gebelik oluşması mümkün olmaz.

Eğer çiftler gebelikten korunmak istiyorsa spermin vajinal bölge ile temasından da kaçınılmalıdır. Kondom kullanımı bu noktada önemini ortaya koyuyor. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için de cinsel ilişkide kondom kullanılması gerektiğini hatırlatalım. Hymen dokusu bozulmadan gebe kalma konusunda merak ettiğiniz diğer hususları ve tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Kalıcı kızlık zarı dikimi