kolposkopi

Kolposkopi rahim ağzının detaylı bir şekilde incelenmesi için yapılan bir işlemdir. Girişimsel olmayan bu işlemde kolposkop adı verilen ve özel olarak geliştirilmiş bir tıbbi cihaz kullanılır. Cihaz, 6 ile 40 kat büyütme özelliği taşıdığından rahim ağzı başta olmak üzere tüm dokuların detaylı bir şekilde görüntülenmesini, incelenmesini sağlar. Rahim ağzı muayenesinin çıplak gözle yapılması durumunda fark edilemeyen detaylar bu işlem ile kolayca fark edilebilir.

Özellikle rahim ağzı kanserinde erken tanı sağlayan kanser öncüsü lezyonların belirlenmesinde bu işlemin büyük önem taşıdığını belirtmeliyiz. Şüpheli durumlarda işlem sırasında biyopsi örneği de alınabilir. Bu sayede patolojik inceleme yapılması sağlanır ve kanserde erken tanı da mümkün hale gelir.

1900’lü yılların başından bu yana kullanılan yöntem, hastayı zorlayan bir işlem değildir. Kısa zamanda tamamlanır ve sonuçlar da kısa zamanda çıkar. İşlemin nasıl yapıldığına ve merak edilen tüm soruların yanıtlarına geçmeden önce hangi durumlarda kolposkopiden faydalanıldığı konusunu ele alalım.

Kolposkopi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Öncelikle kolposkopi işleminin klinik bulguları olmayan rahim ağzı kanserinin erken dönemde saptanmasını sağladığını vurgulayalım. Bu nedenle özellikle smear testi sonuçlarında şüpheli bir bulguya rastlandığında bu işlemden faydalanılır. HPV testinde HPV 16 ya da HPV 18 pozitif olduğunda da rahim ağzının detaylı bir biçimde değerlendirilmesi gerekir. Dolayısıyla kolposkopiden faydalanılmasına ihtiyaç duyulur.

Rahim ağzı kanseri çok sayıda hastada oldukça yavaş ilerler. Çıplak gözle yapılan jinekolojik muayenelerde net bulgular elde edilemeyebilir. Ancak özel bir cihaz ile yapılan incelemelerde daha rahat bir doku değerlendirmesi yapılması da mümkün olacaktır. Elbette rahim ağzı kanseri dışında daha farklı hastalıkların tanısında ya da değerlendirilmesinde de bu işlemden faydalanılabilir.

Kolposkopinin en çok hangi durumlarda yapıldığını kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Rahim ağzı kanseri şüphesinin olması
 • Vulvada şüpheli lezyonların bulunması
 • Dış genital bölgede prekanseröz değişikliklerin olması
 • Vulvada uzun süre devam eden kaşıntı probleminin olması
 • Serviks dokusunda kanser gelişmesi şüphesini uyandıran bazı doku değişimlerinin olması
 • Vajina dokusunda prekanseröz değişimler gözlemlenmesi

Tüm bunlarla birlikte aşağıdaki durumlarda da kolposkopiden faydalanılması söz konusu olabiliyor:

 • Gebelik döneminde bazı bulguların daha detaylı incelenmesi
 • İnfertilite (kısırlık) nedeninin araştırılması
 • Serviks ameliyatlarından önce dokuların değerlendirilmesi

Kısacası, bu işlemin yapılacak olması kişinin kesinlikle kanser olduğu anlamına gelmez. Doktorunuz sadece daha detaylı bir incelemeye ihtiyaç duyduğunda ya da bazı kanser şüphesini elemek amacıyla da bu işlemi önerebilir. Az önce de söz ettiğimiz gibi bazı ameliyatlardan önce de doku incelemesi amacıyla kolposkopiden istifade edilebiliyor.

Kolposkopi Öncesi Hazırlık Aşamaları

Kadınların kolposkopi işlemi konusunda endişe duymasına hiç gerek yok. Çünkü bu işlem ağrısız olarak gerçekleştirilir ve neredeyse risksiz olduğunu dahi belirtmek mümkündür. Çünkü risklerin gerçekleşme olasılığı bir hayli düşüktür.  İşlem öncesi hazırlık konusunda bilinmesi gerekenleri hemen sizlerle paylaşalım.

 • Kolposkopinin adet döneminde yapılmaması gerekir.
 • İşlemden 2 gün öncesinde cinsel perhize başlanmalıdır.
 • İşlemden 2 gün önce vajinal ilaç, yıkama solüsyonu gibi kozmetikler kullanılmamalıdır.
 • İşlemin yapılacağı gün vajinal duş alınmamalıdır.
 • Gelişigüzel ilaç kullanılmamalı, ağrı kesici ilaç alınacaksa sadece doktorun önerdiği ilaç tercih edilmelidir.

Kolposkopi İşlemi Nasıl Yapılır?

kolposkopi işlemi nasıl yapılır?

Hastalarda kolposkopi işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir:

 • Hasta ayakları destekli olan jinekolojik muayene masasına alınır.
 • Vajina duvarını açmaya yardımcı olan spekulum yerleştirilir.
 • Bölge özel bir solüsyonla temizlenir. Bu işlem hafif bir yanma ya da karıncalanma hissine yol açabilir.
 • Kolposkop vajina önüne yerleştirilir ve inceleme işlemine başlanır.
 • Şüpheli bir doku fark edilirse biyopsi yapılır.

Kolposkopi Sırasında Biyopsi Nasıl Alınır?

Biyopsi için küçük bir doku parçasının alınması gerekir ve bu işlemde de biyopsi pensi adı verilen bir alet kullanılır. İşlem, kolposkopi esnasında yapılır, ekstra bir randevu alınması gerekmez. Gerek duyulması halinde birden fazla sayıda bölgeden biyopsi alınabileceğini de ekleyelim. Önemli olan unsur ise alınacak parçanın büyüklüğünün patolojik inceleme için yeterli boyutta olmasıdır.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem toplamda 15 ile 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Ancak biyopsi yapılması gerekiyorsa kolposkopi süresi bir miktar daha uzayabilir. Tüm bu süreye hazırlık aşamaları da dahildir.

Kolposkopi Sonrası Kanama Olur Mu?

Bu işlemden faydalanacak olan kadınlar kolposkopi sonrası neler yaşayacaklarını da merak ediyor. İşlem esnasında kullanılan cihaz vajinaya temas etmiyor. Ancak biyopsi yapılması için çok küçük bir parçanın alınması gerekir. Bu nedenle işlem sonrasında hafif oranda olmak kaydıyla bir kanama meydana gelebilir. Kanama, lekelenme şeklindedir ve endişe edilecek bir boyutta olmaz. Çoğu zaman işlem sonrasında bölgeye baskı uygulanır ve kanama zaten durdurulur. Eğer şiddetli bir kanama oluyorsa derhal sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Ankara Kolposkopi Fiyatları 2024 Ne Kadar?

İşlemin hangi sağlık kuruluşunda yapıldığı, kolposkopi esnasında biyopsi yapılıp yapılmadığı, kullanılan cihazın kalitesi gibi unsurlar fiyatları etkiler. Bu nedenle net bir fiyattan söz edemeyiz çünkü doktorun tecrübesi gibi hususlar da fiyatlar üzerinde belirleyici olabiliyor.

Kolposkopi İşleminde Tecrübe Önemli Midir?

Daha önce de değindiğimiz gibi kolposkopi rahim ağzı kanserinin erken dönemde tespit edilmesinde son derece önemlidir. Kanser öncüsü lezyonların saptanması ile erken tanı konabilir ve bu da çoğu zaman hayat kurtaracak kadar önemlidir. Haliyle işlemin deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması gereklidir.

Kolposkopi ve Kolposkopik Biyopsi Riskleri Nelerdir?

Öncelikle kolposkopi işleminin gayet güvenli olduğunu belirtmeliyiz. Elbette bazı riskler vardır ancak bu risklerin gerçekleşme olasılığı da epey düşüktür. Risklere şu örnekleri verebiliriz:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Yüksek vücut ateşi
 • Vajinadan sarı renkte ve kötü kokulu akıntı gelmesi
 • Karnın alt kısmında ağrı olması

Kolposkopi Sonucu Hemen Çıkar Mı?

Eğer kolposkopi sırasında biyopsi yapıldıysa sonuçların çıkması birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. Burada belirleyici olan unsur laboratuvarın yoğunluğudur. Genellikle sonuçlar işlemden hemen sonra çıkmaz.

İlginizi çekebilir –> Kadınlarda idrar kaçırma

Kolposkopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kadınların kolposkopi sonrasında bir süre cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.
 • Birkaç gün hafif akıntı ve kanama olabilir, bu durum son derece normaldir.
 • Duş alınabilir, banyo yapılabilir ancak küvet yerine ayakta banyo yapılması önerilir.
 • Kullanılan ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirmek gerekir.
 • Günlük aktivitelerde bir sınırlandırmaya gitmek gerekmez.

Kolposkopi Sonrası Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Cinsel ilişkiye bir süre ara verilmesi gerektiğini belirtelim. Eğer kolposkopi sırasında biyopsi yapıldıysa yani parça örneği alındıysa 3 hafta kadar cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir. Eğer parça alınmadıysa 1 hafta kadar cinsel perhiz uygulamak yeterlidir.

Merak edenler için –> Genital siğil

Kolposkopi İşlemi Bakirelere Yapılır Mı?

Bakire olan kadınlara da kolposkopi yapılabilir fakat rahim ağzından parça alınamaz. Sadece vulva ve çevresinde bu işlem yapılabilir. Eğer ciddi bir hastalık şüphesi varsa kızlık zarının zarar görmesi göze alınır ve rahim ağzı da değerlendirileceği için parça alınması önemlidir. Bu arada bu işlemin hamile kalmaya ve normal (vajinal) doğum yapmaya asla engel olmadığını da eklemeliyiz. İşlem, kadınların hamile kalma olasılığını azaltma ya da arttırmaz. Gebe kalma olasılığını değiştirmeyeceği gibi doğum yönteminde de bir sınırlamaya yol açmaz.

Bilgi sahibi olun –> vajinismus tedavisi