rahim sarkması

Rahim sarkması en genel şekli ile rahmin duvardan ayrılması ve vajinaya doğru kayması şeklinde açıklanabilir. Tıpta uterus prolapsusu olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman idrar kaçırma problemine de neden olur. Daha önce doğum yapmamış olan kadınlarda rahim 5 – 6 cm civarındayken doğum yapan kadınlarda 6 ile 7 cm dolaylarındadır. Oldukça sınırlı hareket yeteneğine sahip olan rahim, çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkabiliyor. Bu da kadınlarda pek çok şikayete neden oluyor.

Rahim sarkmasının ne gibi belirtiler gösterdiğine, teşhisine ve tedavisine geçmeden önce bu sorunun genellikle kaç yaşlarında meydana geldiğine değinelim.

Uterus Prolapsusu Kaç Yaşında Olur?

Öncelikle rahim sarkması probleminin sadece ileri yaşlarda görüldüğü düşünülse de bu sorun her yaşta meydana gelebilir. Daha önce doğum yapmamış kadınlarda görülebildiği gibi doğum yapmış kadınlarda da görülmesi mümkündür. Hatta 20’li yaşlarda olan kadınlarda da görüldüğünü belirtmeliyiz. Sadece daha önce zorlu vajinal doğumlar yapan kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. 40’lı yaşlarda olan her 4 kadından 1’inde görülen rahim sarkmasının 60’lı yaşlarda olan her 3 kadından 1’inde görüldüğünü belirtelim. 80’li yaşlara bakıldığında ise her 2 kadından 1’inde bu sorun gözlemleniyor. Dolayısıyla yaş faktörü, bu sağlık sorununda belirleyici olabiliyor. Ancak sadece yaş faktörünün etkili olduğu da düşünülmemelidir.

Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda rahim sarkması farklı belirtiler gösterebilir ve belirtilerin şiddeti de farklı olabilir. En yaygın belirtiler şöyledir:

 • Vajina bölgesinde ele şişlik yahut dışa doğru uzanan bir kitle gelmesi
 • Rahmin tamamının ya da sadece bir kısmının dışarı çıkması
 • Ikınma ya da ağır kaldırma gibi aktiviteler sırasında rahmin dışarı doğru sarkması ve bu aktiviteler sona erdiğinde yeniden içeri doğru girmesi
 • İdrar kaçırma sorunu
 • Kasık bölgesinde ağrı olması
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Kabızlık

Rahim Sarkması Nasıl Teşhis Edilir?

Sadece jinekolojik muayene ile rahim sarkması tanısı konması pek mümkün değildir. Mutlaka muayene ile birlikte çeşitli provaktif testlerin yapılması gerekir. Bazı ölçümler ile birlikte test ve muayene sonuçları bir arada değerlendirilir, böylece tanı konabilir.

Rahim Sarkması Tedavisi Nasıldır?

Tedavi, cerrahi ve cerrahi dışı olmak üzere iki kategoride ele alınır. Hangi tedavi yönteminin tercih edileceğine doktor tarafından karar verilir ve karar aşamasında uterus prolapsusu düzeyi de ele alınır.  

Ameliyatsız Tedavi

Cerrahi dışı tedaviler, fizik tedavi ile pesserler olarak sıralanabilir. Pesser, silikondan üretilen bir alettir ve rahim ile sarkmış olan dokuyu yerinde görevini üstlenir. Fizik tedavi ise kadınların evde kendilerinin uygulayabileceği Kegel egzersizidir. Aynı zamanda pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yoga ya da pilates de uygulanabilir. Ancak cerrahi dışı olan bu yöntemler çok ileri olmayan rahim sarkmalarında etkili olabiliyor. İleri düzey söz konusu olduğunda mutlaka ameliyat tercih edilmelidir.

Ameliyat İle Tedavi

Cerrahi tedavi de kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar; rahmin alındığı ameliyat ve rahmin korunduğu ameliyattır. Kapalı teknik olarak bilinen laparoskopik yöntemle yapılabilen ameliyatların kesi uygulanmadan, vajinal yoldan yapılmasının da mümkün olduğunu ekleyelim. Elbette hangi yöntemin tercih edileceğine hastanın durumu ve doku durumu dikkate alınarak karar verilir. Göz önünde bulundurulan unsurlar arasında hastanın yaşı, rahimdeki sarkma düzeyi gibi hususlar da vardır. Aynı zamanda hastanın şikayetleri ile doğru orantılı olarak bir ameliyat planlamasının yapıldığını ekleyelim. Ameliyat ile hastaların şikayetlerinin tamamı ortadan kaldırılıyor. Sıklıkla yaşanan idrar kaçırma probleminin de şayet rahim sarkmasından kaynaklanıyorsa bu operasyonla giderildiğini eklemeliyiz.

Rahim Sarkması Evreleri Nelerdir?

rahim sarkması tedavisi

Toplamda 5 evreden oluşan rahim sarkması probleminde 0 rakamı, rahimde hiç sarkma olmamasını ifade eder. Rahmin zorlayıcı bir kuvvet olmadan vajenden tamamen çıkması ise 4 rakamı ile ifade edilir. Evreler 0 da dahil olmak üzere 0, 1, 2, 3 ve 4 şeklinde sıralanır. En ileri evre 4’tür. Bu evrede hastanın yaşam konforu önemli düzeyde etkilendiğinde genellikle ameliyat ile tedavi uygulanır. Evre 1’de ise çoğunlukla ameliyatsız tedaviler ile bir başarı elde edilir.

Rahim Sarkması Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların özellikle ilerleyen yaşlarda uterus prolapsusu yaşamamak için alabilecekleri bazı önlemler de bulunuyor. Bu önlemler arasında en önemli olanlar şöyledir:

 • Fazla kilolu olmamak
 • Kabızlıktan kaçınmak ve bunun için lifli gıdalar tüketmeye özen göstermek
 • Sürekli ağır kaldırma hareketlerinden kaçınmak
 • Pelvik organlara baskı uygulayan öksürük gibi rahatsızlıklar varsa tedavisinin yapılmasını sağlamak
 • Belirli bir yaştan sonra düzenli olarak Kegel egzersizi yapmak

Bu önlemler aynı zamanda hafif düzeyde rahim sarkmasının başladığı kadınlarda da etkili olabiliyor. Düzenli olarak pelvik muayeneden geçmek de önemlidir.

Rahim Sarkması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İleri olmayan evrelerde rahim sarkması tespit edildiğinde tedavinin uygulanması önemlidir. Çünkü tedavi yapılmadığında ileri evrelere geçiş olur ve bu durumda cerrahi müdahale de kaçınılmaz hale gelebilir. Özellikle ileri evrelerde sarkan dokunun üzerindeki mukoza tabakasının zamanla yara olabildiği de biliniyor. Bu da hastaların acı ve ağrı yaşamasına yol açıyor. Beraberinde enfeksiyon problemlerinin yaşanması da söz konusu olabilir. Sonuç olarak hastaların tedavi seçeneklerine sıcak bakması, bu rahatsızlığın ilerlemesini önlemek adına önemlidir.

Rahim Sarkması Cinselliği Etkiler Mi?

Maalesef rahim sarkması hastaların cinsel yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Pelvik tabanın merkezinde yer alan sarkmalar, cinsel fonksiyon kaybına neden olabiliyor. Vajinal bolluk hissinin meydana gelmesi, hastanın cinsel yaşamdan uzak durmasına, cinsel yaşamdan haz alamamasına ve kimi zaman özgüven sorunlarına neden olabiliyor. Rahimdeki sarkma cinsel ilişkiye engel olmaz ancak cinsel fonksiyonla ilgili sorunlar kadınların cinsel yaşam konforunu kaybetmesine neden olabiliyor.

Ankara Rahim Sarkması Ameliyatı Fiyatları

Daha önce de değindiğimiz gibi rahim sarkması tedavisi farklı tekniklerle yapılabiliyor. Bu durum, ameliyatlarda da geçerlidir. Hangi tekniğin tercih edildiği, sarkmanın düzeyi, rahmin ameliyatta korunup korunmayacağı ya da doktorun deneyimi gibi hususlar fiyatları da etkiliyor. Sizlere net bir fiyat verebilmemiz için randevu alarak muayeneden ve bazı tetkiklerden geçmeniz gerekir.

Merak edenler için –> Vajinismus Tedavisi

Uterus Prolapsusu  Ağrı Yapar Mı?

Kadınlarda uterus prolapsusu farklı evrelerde olabiliyor. Düşük evrelerde herhangi bir ağrı şikayeti olmayabilir. Ancak ileri evrelerde genellikle ağrı hissinin de yaşandığını belirtmeliyiz. Ağrının genellikle cinsel ilişki sonrasında ya da idrar yaparken yaşandığı da dile getirilir. Bazı hastalarda bu aktiviteler dışında, günlük hayatta da ağrı olabiliyor.

Rahim Sarkması Adeti Geciktirebilir Mi?

Kadınlarda rahim sarkması ile birlikte daha farklı rahatsızlıklar da gelişebilir. Rahimdeki sarkma adet gecikmesine neden olmaz. Bu sorunun farklı bir rahatsızlıktan kaynaklanma ihtimali olduğundan adet düzensizliği yaşayanların doktora başvurması önemlidir.

İlginizi çekebilir –> Polikistik over sendromu

Rahim Sarkması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat süresi, tercih edilen tekniğe göre değişebiliyor ancak genellikle uterus prolapsusu ameliyatının 2 saat le 4 saat arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Rahim Sarkması Ameliyatı Riskli Midir?

Her ameliyat risk barındırdığı için rahim sarkması ameliyatında da çeşitli riskler söz konusu olabilir. Kanama, enfeksiyon gibi risklerin yanı sıra uygulanan anesteziden kaynaklı olarak da bazı riskler olacaktır. Tecrübeli bir hekimin tercih edilmesi ile bu risklerin minimum düzeye çekilmesi mümkün olur.

Bilgi sahibi olun –> Kolposkopi