Gebelikte antibiyotik kullanımı anne adaylarını çoğu zaman endişelendirir. Bu endişenin çok yersiz olduğunu söyleyemeyiz çünkü hamilelik döneminde antibiyotiklerin sadece doktor önerdiğinde kullanılması gerekir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan antibiyotik ilaçlar pek çok farklı türe sahiptir. Anne adayları hastalandıklarında bebek için güvenli olan antibiyotik çeşitleri tercih edilir ve bu sayede tedavinin bebeğe zarar vermeden yapılması sağlanır.

Antibiyotik ilaçların basit ağrı kesici ilaçlar gibi algılanması yanlıştır. Bu ilaçlar son derece güçlü etken maddeler içerir ve doktor kontrolü dışında gelişigüzel kullanılmamaları anne ve bebek için hayati riskler dahi doğurabilir. Sadece antibiyotiğin türü değil dozajı ve kullanım sıklığı da mutlaka doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Bu durumda bebeğinizin sağlığı açısından endişe etmeniz gerekmez. Hamilelikte antibiyotik kullanımına dair en çok merak edilen soruları yanıtlayacağız. Öncesinde antibiyotiğin ne gibi faydalarının olduğunu kısaca gözden geçirelim.

Antibiyotiğin Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik ilaçlar kimi zaman gebeliği önleyen problemleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanılırken kimi zaman da hamilelikte ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor. Ancak gebelikte antibiyotik kullanımı konusunda titiz olunması ve doktor önermediği sürece kullanılmaması gerekiyor. Antibiyotik ilaçlar içerdikleri etken maddeler sayesinde pek çok hastalığı tedavi edebilir. Vücudun zararlı mikroorganizmalar ile savaşmasına önemli bir katkıda bulunan bu ilaçlar özellikler enfeksiyon tedavisinde son derece başarılıdır. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılan bu ilaçların hamilelik döneminde yaşanan enfeksiyonlarda da kullanılması mümkündür.

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir?

FDA tarafından antibiyotik ilaçlar belirli kategorilere ayrılmıştır. Bu ilaçların bazıları anne karnındaki bebekler için zararlı olmaz ve gebelikte antibiyotik kullanılması gerektiğinde doktorunuz bebeğe zarar vermeyen bu ilaçlardan birini size reçete edecektir. Toplumda bu konuda en sık yapılan hata ise evde bulunan herhangi bir antibiyotiğin gelişigüzel kullanılmasıdır. Bu durum bebeğin kaybedilmesiyle dahi sonuçlanabilir.

Bebek için güvenli olmayan ilaçların kullanılması durumunda bu ilaçların plasentadan geçerek bebeğe ulaşması mümkün olacaktır. Özellikle teratojenik etki potansiyeli olan ilaçların tercih edilmesi durumunda bebekte önemli sağlık sorunları gelişebilir. Bu sorunlar arasında fetal sakatlıklar da bulunuyor. İşte bu nedenle gebelikte ilaç seçiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Anne adayları kullandığı ilaçların plasenta aracılığı ile bebeğe de ulaştığını unutmamalıdır.

Gebelikte Antibiyotik Kullanılır Mı?

Gebelikte antibiyotik kullanılır mı

Elbette gebelikte antibiyotik kullanılabilir ancak sadece doktor tarafından reçete edilenlerin kullanılması gerekir. Hamilelik döneminde anne adayları çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların gebelikte çok sık yaşanabildiğini ekleyelim. Bu gibi durumlarda gebeliğin sona ermesini ve doğumun gerçekleşmesini beklemek yerine hastalığın tedavi edilmesi tercih edilmelidir. Tedavide de anne adayı ve bebek için zararlı olmayacak etken maddelere sahip antibiyotikler kullanılabilir.

Plasenta, gebelik dönem boyunca bebek için adeta bir filtre görevi üstlenir. Fakat bu durum, anne adayı tarafından kullanılan ilaçların tamamen filtre edileceği ve bebeğe ulaşmasının engelleneceği anlamına gelmez. Dolayısıyla içilen ilaçlar bebeğe de ulaşır ve bebeklerin sağlığının, gelişiminin zarar görmesi söz konusu olabilir. Ancak doktor tarafından reçete edilen ilaçlar bebeğe zarar vermeyecek antibiyotik türleri olacaktır. Sonuç olarak gebelikte antibiyotik sadece doktor tarafından önerilmesi durumunda kullanılabilir.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanılan Durumlar

Kadınlar hamile kaldıklarında vücutlarında pek çok değişim olur ve bunlardan biri de bağışıklık sisteminin değişime uğramasıdır. Bağışıklık sistemi eskisi kadar güçlü olmayabilir, vücudun enfeksiyonlara çok daha açık olması da bundan kaynaklanır. Elbette vücutta enfeksiyon geliştiğinde tedavisinin yapılması gerekir ve tedavi de genellikle gebelikte antibiyotik kullanımını gerektirir. Enfeksiyon, tedavi edilmediğinde bebek için de çeşitli riskler doğurabilir. Bu nedenle tedavinin doğum sonrasında ertelenmesi doğru bir karar olmayacaktır.

Hamilelik döneminde genellikle aşağıdaki sorunlar nedeniyle antibiyotik kullanıldığını söyleyebiliriz:

 • Diş enfeksiyonları
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Apandisit sorunları
 • Frengi
 • Grup B streptokok
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Safra kesesinde enfeksiyon
 • Plasenta enfeksiyonu
 • Amniyotik sıvı enfeksiyonu
 • Listeria
 • Bakteriyel vajinoz

Gebelikte Antibiyotik Kullanımının Riskleri

Antibiyotikler, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan ilaçlardır. Anne adaylarının hastalanması durumunda gebelikte antibiyotik kullanılabilir ancak bebek için güvenli olan ilaç çeşitleri tercih edilir. Elbette bu ilaçların da bazı yan etkileri olabiliyor ve bu yan etkilere bazı örnekler verebiliriz:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Mide ağrısı
 • İştah azalması
 • İshal
 • Gaz ve şişkinlik sorunu

Anne adaylarının mutlaka bilmesi gereken unsurlardan biri de antibiyotik ilaçların da alerjiye neden olabildiğidir. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşarsanız vücudunuz kuvvetle ihtimal içtiğiniz antibiyotik ilaca alerjik reaksiyon gösteriyordur. Bu durumda derhal ilaç alımını kesin ve sağlık kuruluşuna başvurun.

 • Solunumda hırıltı olması
 • Nefes alıp vermekte zorlanma
 • Öksürük
 • Ayağa kalkamayacak kadar yorgun ve halsiz hissetme
 • Ciltte kaşıntılı döküntüler meydana gelmesi
 • Bilinç kaybı
 • Boğazda sıkışma hissi

Gebelikte Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Antibiyotik ilaçlar, anne adayının kullandığı daha farklı ilaçlar varsa bunlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle gebelikte antibiyotik kullanımının doktor kontrolünde olması kadar kullandığınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermeniz de son derece önemlidir. Doktor kontrolünde olduğu müddetçe antibiyotik ilaçların kullanımında bir sakınca olmayacaktır.

Antibiyotik kullanımı genellikle hastalıkların en kısa zamanda tedavisinin yapılmasına yönelik olarak tercih edilir. İlaçları almaya başladığınızda şikayetleriniz geçmiş olsa dahi doktorunuzun önerdiği süre boyunca almaya devam etmelisiniz. Aksi halde enfeksiyon ya da diğer hastalıklar tekrarlayabilir ve bu durumda daha uzun süreli bir ilaç tedavisinin uygulanması gerekir. Aynı zamanda doktorun önerdiği dozajın altında ya da üstünde ilaç almayın. Sadece belirtilen periyotlarla ve belirtilen dozajda ilaç kullanımını tercih edin.

Gebelikte Antibiyotik Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamile olan kadınlara reçete edilen antibiyotiklerin B grubu ilaçlar olduğunu söyleyebiliriz. B grubu antibiyotiklerin kullanılması durumunda bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu gelişmediği tespit edildi. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi B grubu antibiyotiklerin de sadece doktor tarafından reçete edilmesi durumunda kullanılması gerekir. Antibiyotik ilaçların etken maddeleri farklı olabiliyor ve gebelikte antibiyotik kullanılması gerektiğinde etken maddesinin bebeğe zarar vermediği ilaç türleri tercih ediliyor.

Aşağıda sıraladığımız etken maddelere sahip olan antibiyotiklerin ise hamilelikte kullanılmaması gerekir.

 • Tetrasiklin
 • Minosiklin
 • Doksisiklin
 • Trimetoprim sulfametaksazoletkin

Merak edenler için –> Cinsel ilişki olmadan hamile kalma

Hamileliğin İlk Döneminde Antibiyotik Kullanımı

Gebeliğin ilk döneminde anne karnındaki bebeklerin son derece hassas olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle gebelikte antibiyotik kullanımından doğan risklerin en güçlü olduğu zamanlardan biri de hamileliğin ilk dönemleridir. Halk arasında hamileliğin ilk aylarında bebeklerin ilaçlardan etkilenmeyi şeklinde bir düşünce hakim olsa da bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Kullanacağınız her bir ilaç için önceden doktorunuza danışmanız ve sadece doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanız, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve dünyaya gelmesi bakımından önemlidir.

Bilgi sahibi olun –> Ertesi gün hapı

Mutlaka Doktorunuza Danışmanız Gerekiyor

Hangi rahatsızlığı yaşıyor olursanız olun, gebelikte antibiyotik kullanımından önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Sadece birkaç adet antibiyotik içmenin bir zararının olmayacağını düşünmeyin. Bu ilaçlar oldukça güçlüdür ve gelişigüzel kullanımı hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından riskli olabilir. Yaşadığınız sağlık sorunları hakkında doktorunuzu bilgilendirirken hamile olduğunuz bilgisini de aktarmalısınız. Bu sayede gebelikte kullanılabilen ilaçlar reçete edilir.

İlginizi çekebilir –> Zevk suyu hamile bırakır mı