Kadınlarda mastürbasyon kişinin kendini cinsel anlamda tatmin etmesi için yapılan bir aktivitedir. Pek çok farklı yolla yapılabilen mastürbasyon, bazı toplumlarda halen bir tabudur. Bu eylemin günah olduğu, sağlığa zararlı olduğu gibi düşüncelerle halen karşılaşmak mümkündür. Bu konuların tamamına değineceğiz ve en çok merak edilen sorulara da net yanıtlar vereceğiz. Öncesinde mastürbasyonun ne olduğunu kısaca açıklayalım.

Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon, kadınların ya da erkeklerin kendi kendilerine cinsel tatmine ulaşmasıdır. Mastürbasyon yapmak son derece normal bir davranıştır ve utanmaya gerek olmadığını da eklemek gerekir.

Kadınlar Nasıl Mastürbasyon Yapar?

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda mastürbasyon yapanların oranı erkeklere nazaran çok daha azdır. Bunun nedeni de kadınlarda cinsel dürtünün erkeklere göre daha az olmasıdır. Kadınların mastürbasyon yapma yöntemleri farklı olabilir. Bu durum nasıl haz aldıklarıyla da çok yakından ilgilidir. Genellikle elle mastürbasyon yapmayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

Kadınlarda Mastürbasyon Teknikleri

Kadınların sık tercih ettiği mastürbasyon tekniklerine bazı örnekler verebiliriz.

 • Sürtünmeyle mastürbasyon
 • Duşla mastürbasyon
 • Klitorise masajla mastürbasyon
 • Vajinal mastürbasyon
 • Vibratörle mastürbasyon
 • Elle mastürbasyon

Kadınlarda Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mı?

En sık merak edilen hususlardan biri kadınlarda mastürbasyon yapmanın zararlı olup olmadığıdır. Mastürbasyonun hiçbir zararı olmaz. Aksine kadınların vücutlarını ve nelerden haz aldıklarını çok daha iyi tespit etmelerini sağlar. Bu da cinsel ilişki konforlarını yükseltir. Ancak mastürbasyon sonrasında kişinin kendini suçlu hissetmesi ya da günah işlediğini düşünmesi gibi durumlar, psikolojik açıdan kadınlara zarar verebilir. Bu duygu ve düşünceler oluşmadığı müddetçe mastürbasyon yapmanın fizyolojik bir zararı yoktur.

Kadınlarda Mastürbasyon Cinsel İsteği Azaltır Mı?

Mastürbasyon, kadınların hayal gücünü arttırma etkisine de sahiptir. Bu yönüyle cinsel istekte azalmaya neden olmaz, aksine cinsel isteği arttırabilir. Kimi zaman kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu sorunu da yaşanabiliyor. Cinsel isteksizlik, orgazm olamama ya da boşalamama gibi bazı sorunlar yaşayan kadınlara mastürbasyon yapmaları önerilir.

Bu sayede kadınların kendi vücudunu daha iyi tanıması sağlanır. Sadece çok fazla mastürbasyon yapan kadınlarda cinsel ilişkiden haz alamama sorununun ender olmak kaydıyla yaşanabildiğini belirtebiliriz. Sonuç olarak aşırıya kaçılmaması yani çok sık yapılmaması durumunda mastürbasyon yapmanın cinsel isteği azaltması mümkün olmaz.

Kadınlarda Mastürbasyonun Faydası Var Mıdır?

kadınlarda mastürbasyonun faydası

Elbette kadınlarda mastürbasyon yapmanın bazı faydaları vardır. Bu faydalar arasında ön plana çıkanları kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Stres seviyesinin azalmasını sağlar.
 • Çok daha kaliteli bir uyku süreci yaşanmasını sağlar.
 • Kaygı ve üzüntüyü azaltır, rahatlama sağlar.
 • Duygu durumunu iyileştirir.
 • Daha kaliteli bir seks yaşanmasını sağlar.

Bu arada mastürbasyonun vajinismus tedavisinin bir parçası da olabildiğini eklemeliyiz. Özellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanan vajinismusta kadınlar mastürbasyona teşvik edilir ve böylelikle cinsel ilişkiyle ilgili endişelerinden, yanlış düşüncelerinden arınmaları hedeflenir.

Mastürbasyonla Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Klitorise dokunma ya da sürtünme yolu ile kadınlarda mastürbasyon yapılması halinde hymen dokusu yani kızlık zarı olumsuz etkilenmeyecektir. Bu yolla yapılan mastürbasyon kızlık zarının bozulmasına, yırtılmasına neden olmaz. Ancak mastürbasyon esnasında parmağın ya da sert bir cismin vajina içine sokulması durumunda kızlık zarı çok yüksek olasılıkla yırtılır. Eğer kızlık zarının korunması isteniyorsa sürtünme ya da klitorisi uyanma şeklinde mastürbasyonun yapılması gereklidir, vajina içine parmak da dahil olmak üzere sert cisimle sokulmamalıdır.

Klitorisi Nasıl Bulabilirim?

Klitoris, vajina girişinde yer alan deliğin hemen üst kısmında yer alan küçük bir organdır. Sadece kadınlarda bulunan bu organ, cinsel ilişki esnasında kadınların orgazm olmasında ve cinsel ilişkiden haz almasında son derece önemli bir görev üstlenir.

Gebelikte Mastürbasyon Zararlı Mı?

Hamilelik döneminde olan kadınların mastürbasyon konusuna biraz endişeli yaklaştıklarını biliyoruz. Bunun nedeni ise kadınlarda mastürbasyon gebelik döneminde yapılırsa zararı olur mu şeklindeki kaygıdır. Eğer herhangi bir risk yoksa hamilelik döneminde mastürbasyon yapmanın bir zararı olmaz. Eğer riskli bir gebelik geçiriyorsanız doktorunuz zaten size bu uyarıyı yapacaktır. Doktorunuz tarafından mastürbasyon yasağı konmadıysa herhangi bir sakınca da yok demektir.

Bu konuda bilinmesi gereken önemli bir unsur bulunuyor. Gebelik döneminde olan kadınların mastürbasyon yapması, yalancı doğum sancısı olarak bilinen Brakston Hicks kasılmalarına yol açabilir. Ancak bunun geçici bir durum olduğunu de eklemek gerekir. Bu yalancı kasılmalar genellikle dakikalar içerisinde kendi kendine geçer. Sadece erken doğum tehlikesi olan, düşük riski yüksek olan ve plasenta previa yani plasentanın önde olması sorununu yaşayan anne adaylarının mastürbasyon yapması tavsiye edilmez. Bunun dışında herhangi bir sakıncasının olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Mastürbasyon Yapmak Günah Mıdır?

Bazı toplumlarda kadınlarda mastürbasyon yapmanın günah olduğu düşünülüyor. İslam dininde mastürbasyonun günah olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor. Dolayısıyla bu inanışın doğru olmadığını söyleyebiliriz.

Mastürbasyon Yapmak Adeti Geciktirir Mi?

Mastürbasyon ya da cinsel ilişki ile adet dönemleri arasında herhangi bir bağ yoktur. Mastürbasyon yapmak ya da yapmamak adet döngüsü üzerinde herhangi bir değişime sebebiyet vermez. Bu durum adet düzensizliğine, erken adet görmeye ya da adet gecikmesine neden olmaz. Mastürbasyonun tamamen fizyolojik bir eylem olduğunu unutmamak gerekir. Aşırıya kaçılmaması halinde herhangi bir zararı da olmaz. Kadınların mastürbasyon yapması hamile kalma olasılığı üzerinde de bir değişime sebebiyet vermez.

Cinsel İlişkileri Olan Çiftler Mastürbasyon Yapar Mı?

Erkeklerde ya da kadınlarda mastürbasyon sadece partneri olmayan kişilerin tercihi olabilir şeklinde bir düşünce hakim olsa da bu bilgi gerçeği yansıtmaz. Partneri olan ve düzenli cinsel ilişki yaşayan çiftler de mastürbasyon yapabilir. Evli olan çiftlerin de mastürbasyon yapabildiğini ekleyelim.

Anal Mastürbasyon Nedir?

anal mastürbasyon nedir

Anal mastürbasyon, anüs ile rektum odaklı olarak gerçekleştirilen kendi kendini tatmin etme davranışıdır. Anüs ile rektum bölgesinin uyarılması şeklinde yapılan mastürbasyona, ana mastürbasyon adı verilir.

Merak edenler için –> Vajinoplasti

Vajinismuslu Çiftler de Mastürbasyon Yapar Mı?

Elbette vajinismusa sahip olan kadınlar da mastürbasyon yapabilir. Cinsel ilişkide tam olarak penetrasyonu sağlayamayan kadınların cinsel hazzı yaşamak için mastürbasyon yapabildiğini belirtelim. Vajinismus problemini yaşayan çiftler genellikle elle ya da sürtünme yoluyla mastürbasyonu tercih ederler.

Otoerotik Asfiksi Nedir?

Kişinin orgazm esnasında hazzı artırmak amacıyla kendini nefessiz bırakması otoerotik asfiksi olarak tanımlanır. Cinsel ilişkinin yanı sıra mastürbasyon sırasında da otoerotik asfiksi yapılabiliyor. Ancak bunun son derece tehlikeli olduğunu da belirtmek gerekir. Yapılan bazı araştırmalarda her yıl 500 ile 1000 kişinin mastürbasyon ya da cinsel ilişkide otoerotik asfiksi yaparken hayatını kaybettiği belirlendi. Özellikle ergenlik döneminde olan kişilerin sayısı bu oranın büyük bölümünü oluşturuyor.

Bilgi sahibi olun –> Labioplasti

Orgazm Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Orgazm, vajinada ve rahimde hissedilen kasılmalardan ve bu kasılmaların zevk vermesinden anlaşılabilir. Orgazm sürecinin vücuttaki fiziksel değişimlerin de zirve noktası olduğu söylenebilir. Bu faz, sempatik sinir sisteminin oluşturduğu bir myotonik cevaptır ve uyarılması ile oluşan gerilimin ani bir şekilde boşalması olarak tanımlanabilir. Kadınlarda orgazm yaklaştığında şu belirtiler ortaya çıkar:

 • İç dudaklarda pembeden kırmızıya doğru bir renk değişimi olması
 • Pelvik çizgili kaslarda ritmik kasılmalar olması
 • Rahimde kasılmalar olması
 • Prolaktin salınımı

Siz de kadınlarda mastürbasyon konusunda merak ettiğiniz hususları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Vajinismus tedavisi