Hipnoterapi, yönlendirilmiş hipnoz olarak da tanımlanabilir. Kişide farkındalık durumu ve yüksek bilinç elde etmek amacıyla gerçekleştirilen bu yöntem yoğun bir şekilde dikkat kullanılarak uygulanır. Hipnoz ile hipnoterapi sıklıkla birbirine karıştırılıyor olsa da aslında birbirinden çok farklıdır.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır?

Bu yöntemin mutlaka profesyonel bir hipnoterapist tarafından uygulanması gerekir. Kişinin seans esnasında bir trans durumuna geçmesi sağlanır. Bu sayede kişinin bilinçaltına direktifler verilir ya da mevcut sorunun bilinçaltındaki kaynağı tespit edilmeye çalışılır. Bu sayede sorunların ana kaynağının tespiti sağlanır yahut sorunun duygusal kaynağına seans esnasında direkt müdahale edilir. Bu terapi tekniği ile kişinin sorunlarına, korkularına, kaygılarına ya da bağımlılıklarında müdahale edilmesi mümkündür.

Hipnoterapi Çeşitleri Nelerdir?

T radyasyon

Bu teknikte semptomların yani şikayetlerin giderilmesi kişiye doğrudan önerilir. Kişinin hipnoz altına olması nedeniyle çözümlerin doğrudan bilinçaltına iletilmesi de mümkün olabilir.

Eriksonian

Dolaylı yoldan metaforlar, öneriler ya da hikayeler anlatılması yöntemiyle uygulanan tekniktir. Bu tekniğin geleneksel hipnoterapinin tam tersi şeklinde uygulandığını söyleyebiliriz. Çünkü kişinin dolaylı yoldan olan önerilere direnci daha az olur.

Çözüm Odaklı

Çözüm odaklı teknikte sorunun kaynağına değil çözüme odaklanılır. Bu tekniğin belirgin özelliği kısa zamanda fayda sağlıyor olmasıdır. Özellikle gelecekteki hedeflerin belirlenmesi, söz konusu tekniğin temel anahtarı olarak değerlendirilir.

Bilişsel / Davranışçı

Bilinçli zihin ile bilinçaltının gerçeklik anlayışının birleştirilmesini amaçlayan tekniktir. Temel amacının ise kişiyi korku ile zihin durumundan çıkarmak olduğu söylenebilir. Duygusal, davranışsal ve bilişsel değişim ile semptomatik değişimin amaçlandığını ekleyelim.

İyileştirici

Küratif olarak da adlandırılan iyileştirici hipnoterapinin amacı kişinin bilinçdışının semptomları neden ürettiğinin belirlenmesidir. Sorunun devam etme nedenlerinin belirlenmesinde kullanılan bu teknik aynı zamanda sorunu çözme odaklı olarak da gerçekleştirilir.

Hipnoterapi Ne İçin Kullanılır?

Pek çok farklı nedene bağlı olarak bu teknikler kullanılabiliyor.

Doğum

Özellikle doğum yapma konusunda aşırı korkusu olan kadınlar için uygulanabilen bir tekniktir. Anne adayının sakinleşmesini sağlar ve bu sayede doğum esnasında da aşırı stres ve korkunun yaşanmasının önüne geçilebilir. Korkudan özgürleşmeyi sağlayan HypnoBirthing tekniği tercih edilebilir.

Depresyon ve Anksiyete

Toplumda yaygın görülen depresyon ve anksiyete tedavisinde de tercih edilebiliyor. Kişinin benlik saygısı be ruh haliyle ilgili olan algının ele alınmasını amaçlar.

Stres

Pek çok hastalığın temel nedeni olan stres de hipnoterapinin uygulanma nedenlerinden biridir. Stresin temel kaynaklarının belirlenmesinde ve ortadan kaldırılmasında kullanılır.

Obezite

Yeme bozukluğunun tedavisinde hipnoterapiden sıklıkla faydalanılır. 1986 yılında yapılan bir araştırmada, hipnoterapinin kilo verme konusunda diyetten 30 kat daha etkili olduğu belirlendi.

Bağımlılık

Madde bağımlığının bırakılmasında da son derece etkili bir teknik olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle tütün ürünleri bağımlılığında bu yöntem oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir.

Hipnoterapide Olumlu Sonuçlar Almak İçin Neler Yapılmalı?

 • İlk olarak net ve olumlu düşüncelere sahip olunması gerekir.
 • Seanslarda kişinin hem kendine hem de terapistine karşı dürüst olması büyük bir önem taşır. Kişinin sorunlarını ve isteklerini açıkça ifade etmesi gerekir.
 • Sabırlı olunmalıdır. Bu yöntemin başarı sağlaması için gerekli seans sayısı kişiye göre değişir. Önemli olan ise seansları aksatmamak ve bir sonuç görmek adına sabırsız davranmamaktır.
 • Bu yöntemin temelinde rahatlama olduğu unutulmamalıdır ve bu nedenle kişinin rahat olması önemlidir. Kişinin gevşemesi ve kendini rahat, güvende hissetmesi gerekir.
 • Zorlanmamak da önem taşıyan unsurlardan biridir. Hipnotize olmaya çalışmak konusunda kişinin çok zorlanması doğru değildir.
 • Yöntemin başarı sağlaması için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri korkmamaktır. Pek çok kişi hipnoterapi sırasında kontrolünü kaybetmekten korkar ve bu da yöntemin başarısını olumsuz etkiler.

Bilgi sahibi olun –> Mezoterapi

Hipnoterapi İle Neler Tedavi Edilir?

Bu yöntem ile pek çok problemin ortadan kaldırılması mümkün olur. Genellikle aşağıdaki sorunlar yaşayanlar için hipnoterapi tercih edilir:

 • Kaygı bozukluğu
 • Depresyon
 • Uyku bozuklukları
 • Öfke kontrol problemi
 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Fobiler
 • Kilo sorunları
 • Madde bağımlılığı
 • Dikkat eksikliği
 • Kekemelik
 • Panik atak

Hipnoterapinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Elbette hipnoterapi yan etkisi olan bir metot değildir. Seanslar sırasında ya da sonrasında herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Kişinin kan basıncı, kan dolaşımı ya da solunum fonksiyonları gibi vücut sistemleri üzerinde herhangi bir değişime neden olmaz. Son derece güvenli bir yöntemdir, rahatlıkla tercih edilebilir.

İlginizi çekebilir –> Ozon tedavisi