vajina genişletme
Vajina genişletme ameliyatı
, doğuştan vajina darlığı olan ya da sonradan vajinal darlık gelişen kadınların tercih ettiği genital sağlık ve estetik uygulamaları arasındadır. Uygulama sonunda kadınlar cinsel ilişki esnasında acı ve ağrı çekme sorunundan kurtuluyor.

Peki, vajina darlığı neden olurvajinanın genişlemesi için ne yapmalı ve vajinal genişletme ameliyatı nedir nasıl yapılır?

Vajina Genişletme Nedir?

Kısaca vajina genişletme; vajinal darlık sorunu olan kadınlara uygulanan operasyonların genel ismidir. Vajina daraltma ameliyatının tersidir. Bu operasyonda amaç; vajinanın genişlemesini sağlamakla birlikte cinsel, sağlıksal ve sosyal sorunlara çözüm bulmaktır.

Vajina darlığı ameliyatı adıyla da bilinir. Cerrahi olmayan yöntemle yani lazerle girişimle de vajinal darlık sorununa çözüm sağlanabilir.

Vajina Genişletme Neden Yapılır?

Cinsel ilişkinin kadınlarda ağrıya neden olması çoğu zaman vajinal darlıktan kaynaklanır. Kimi zaman da vajina darlığı; kadınların cinsel ilişkiye girememe, cinsel soğukluk ve isteksizlik yaşamasına ve hatta jinekolojik muayene olmasına engel olur. Bu sorunları ortadan kaldırmak için de hastalarımıza vajinal genişletme ameliyatı ya da lazer yöntemini uyguluyoruz.

Vajina Genişletme Nasıl Yapılır?

vajina genişletme nasıl yapılır
Son yıllarda popülaritesi artan vajina genişletme ameliyatı için iki farklı yöntem uygulanabilir. Dolayısı ile vajina genişletme ameliyatı nasıl yapılır sorusunun yanıtı, kullanılacak olan yönteme göre farklılık gösterir. Kliniğimizde vajina genişletmek için uygulanan yöntemler şunlardır:

 1. Lazerle Vajina Genişletme
 2. Cerrahi Yolla Vajina Genişletme Ameliyatı

Hastalarımıza hangi vajina darlığı ameliyatı uygulanacağı yapılacak olan muayene sonrası belirlenmektedir. İşlemin yöntemi belirlenirken vajinanın yapısı ile birlikte hastalarımızın beklentileri de dikkate alınır. Hasta ve doktor işbirliği ile vajinal darlık sorununu çözmek için planlama yapılır.

1- Lazerle Vajina Genişletme Nedir?

Genel bir anlatımla lazerle vajina genişletme operasyonu, vajinal darlığı sonlandıran bir genital estetik işlemidir. Cerrahi bir operasyon olmadığı için iyileşme süresi daha kısadır. Kliniğimizde alanında uzman jinekologlarımızın uygulayacağı lazer ile cinsel ilişkide ağrıya ve acıya neden olan sorununuzdan dakikalar içinde kurtulabilirsiniz!

a- Lazerle Vajina Genişletme Nasıl Yapılır?

Bu genital estetik uygulamasında cerrahi ekipmanlar değil; yalnızca lazer ışınları kullanılır. Öncelikle hastalarımıza lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Daha sonra klinik ortamda uygulanan lazer ile vajinal darlık alanında kesi yapılır ve genişleme sağlanır.

Cerrahi vajina darlığı ameliyatlarından daha az risklidir ve iyileşme süresi daha kısadır. Ayrıca işlem sonrası kanama, acı ve ağrı şikâyetleri oldukça az görülür.

b- Lazerle Vajina Genişletme Acıtır mı?

Hayır. Lazerle vajina genişletme operasyonunda hastalarımıza lokal ya da genel anestezi uygulandığından işlem anında acı ya da ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında da doktorlarımızın reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar sayesinde acı ve ağrı hissi en aza indirilir.

c- Lazerle Vajina Genişletme Yaptıranlar Neye Dikkat Etmeli?

Bu uygulama ile vajina genişletme yaptıranlar, işlem sonrası verilen ilaç ya da kremleri düzenli kullanmalı, doktorlarımızın tavsiyelerine uymalıdır. Kısa sürede iyileşme için ve işlem sonrası riskleri en aza indirmek için doktorlarımızın belirttiği süre boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Lazerle vajina genişletme operasyonunun başarısı kullanılacak olan cihaza ve doktorun deneyimine bağlıdır. Kliniğimizde hizmet veren alanında uzman ve deneyimli jinekologlarımız ve kullanılan son teknoloji lazer cihazlarımız sayesinde bu işlemi güvenle yaptırabilirsiniz.

d- Lazerle Vajina Genişletme Riskli mi?

Sıklıkla tercih edilen lazerle vajina genişletme en az riskli yöntemdir. Ancak lokal ya da genel anesteziye bağlı olarak gelişebilecek riskler söz konusudur.

e- Lazerle Vajina Darlığı Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Genel olarak hastalarımızın hazırlık süresi ile birlikte lazerle vajina darlığı operasyonu 30-40 dakika kadar sürmektedir.

2- Cerrahi Vajina Genişletme Ameliyatı Nedir?

Vajinal darlık sorununa son vermek cerrahi girişimle de mümkündür. Lazerle vajina genişletme operasyonuna göre daha başarılı sonuçlar elde edilir. Çünkü bu operasyondan önce tam olarak vajinal darlık nedeni tespit edilir ve nedene göre ameliyat planlanır.

a- Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu işlemde öncelikle hastalarımıza en uygun anestezi yöntemi uygulanır. Ardından vajinal darlık nedenine göre cerrahi olarak işlem uygulanır. Dolayısı vajinal genişletmede ameliyatın nasıl yapılacağı, sorunun kaynağına bağlıdır.

Örneğin; sonradan kazanılmış vajina darlığı, vajinal doğum sonrası kazanılmış vajina darlığı, vajinal bölme kaynaklı vajinal darlık, Mayer Rokitansky Küstner Hauser Sendromu, jinekolojik ameliyatlar sonrası ortaya çıkan vajina darlığı durumlarının hepsi, farklı cerrahi girişimler ile sonlandırılır ve vajinal genişleme sağlanır.

Eğer siz de cinsel ilişkide acı, ağrı, yanma ve batma hissinden şikâyetçiyseniz, sorunun kaynağını tam olarak tespit etmek ve soruna son vermek için kliniğimizden destek alabilirsiniz.

b- Vajina Genişletme Ameliyatı Acıtır mı?

Hastalarımıza ameliyat öncesi lokal anestezi ya da genel anestezi uygulandığından acı ve ağrı hissi yaşanması söz konusu değildir. Ancak ameliyatlar sonrasında iyileşme sürecinde yanma, batma, ağrı ve acı gelişebilir. Bu süreçte gerekli ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı yapılacağından dolayı iyileşme süreci konforlu şekilde geçmektedir.

c- Vajina Genişletme Ameliyatı Yaptıranlar Neye Dikkat Etmeli?

Vajina darlığına son vermek amacıyla işlem yaptıran hastalarımız iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesi için doktor tavsiyelerine uymalı ve iyileşme sağlanana dek cinsel perhiz uygulamalıdır.

Bu ameliyatların başarısında doktor tercihi oldukça önemlidir. Eğer cinsel ilişkiye girmenize engel olan, cinsel ilişkiye girdiğinizde acı ve ağrıya neden olan sorununuza son vermek için arayış içinde iseniz; deneyimli doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

d- Vajina Genişletme Ameliyatı Riskli mi?

Vajinal darlık ameliyatı, cerrahi bir girişim olduğundan her ameliyat kadar risk barındırır. Ameliyat sonrası kanama, enfeksiyon riskleri vardır. Bu sebeple ameliyat sonrası genital temizliğe önem verilmeli, zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı, iyileşinceye dek cinsel ilişkiye girilmemeli ve ilaç kullanımı düzenli yapılmalıdır.

e- Vajina Genişletme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajinal genişletme ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürer. Ancak kapsamlı bir ameliyat ise süre 2-3 saate kadar çıkabilir.

Kimler Vajina Genişletme Ameliyatı Olabilir?

 • 18 yaşından büyük olanlar
 • Doğuştan vajina girişi dar ve sıkı olanlar
 • Sonradan vajina darlık sorunu gelişenler

Kimler Vajina Genişletme Ameliyatı Olamaz?

 • 18 yaşından küçükler
 • Hamile olanlar
 • Emziren anneler
 • Genital bölgede tümörü olanlar
 • Kanser hastaları
 • Kan sulandırıcı tedavi görenler
 • Anestezi almasında sakınca olanlar

Vajina Genişletme Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

vajina genişletme sonrası cinsel ilişki
Vajina genişletme ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebileceği, işlemin kapsamına göre değişir çünkü her işlemin iyileşme süresi farklıdır. Ancak ortalama olarak 5-6 hafta cinsel ilişki yasaklanır. En doğru zaman hakkında doktorlarımız sizi bilgilendirecektir.

Vajina Darlığı Neden Olur?

Vajina genişletilmesi operasyonu yapılmasını gerekli kılan vajina darlığı nedenleri oldukça çeşitlidir. Genel olarak hastalarımız şu nedenlerle vajinal darlığı sonlandırmak için başvurmaktadır:

 • Vajinal doğum sonrası vajinal girişi darlaşıp sıkılaşması,
 • Mayer Rokitansky Küstner Hauser Sendromu / Kör Vajina,
 • Vajinada septum (bölme) gelişmesi,
 • Kör vajina (doğuştan vajina yokluğu),
 • Vajinal doğumda yanlış kesi, dikiş atılması ve nedbe dokusu oluşması,
 • Geçirilen vajinal ameliyatlar sonrası vajinal darlık gelişmesi,
 • Vajina daraltma ameliyatında normalden fazla daraltma yapılması ve
 • Kızlık zarı doğuştan kalın sert ya da yüksek kenarlı olduğunda.

Kör Vajina Ne Demek?

Kör vajina; vajina yokluğu, vajina kısalığı olarak da bilinir. Mayer Rokitansky Küstner Hauser Sendromu (MRKH) olarak da adlandırılır. Bu sorun doğuştan kaynaklanır çünkü kör vajina olan kadınlarda, rahimin ve vajinanın bir kısmı doğuştan oluşmamıştır.

Vajina Darlığı ve Genişlemesi Hakkında Merak Edilenler..

Yazımızın bu kısmında siz değerli okurlarımız ve hastalarımız için vajinal darlık ve genişleme ile ilgili merak edilenleri yanıtlayacağız…

1- İdeal Vajina Genişliği Nedir?

Her kadının vajina boyu ve vajina yapısı farklıdır. Bu nedenle ideal vajina genişliği için bir ölçü verilemez. Ancak her kadın için en ideal vajina genişliği, uzman hekimlerimizin yapacağı muayene sonrasında belirlenir ve vajinal genişletme ameliyatı genelde bu ölçülere göre planlanır.

2- Vajinanın Geniş Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tabii ki vajinanın geniş olduğunu anlamak, vajinanın dar olduğunu anlamak kadar kolay değildir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı ve batma hissinin yaşanması vajinal darlık belirtisi olabilir. Bunun tersi olarak da cinsel ilişki esnasında hiçbir zorluk yaşanmaması, cinsel hazzın ve orgazmın çok hissedilmemesi vajinanın geniş olduğunu işaret edebilir. Ancak her iki durumda da kesin tanı için jinekolojik muayene gereklidir.

3- Cinsel İlişki Vajina Genişlemesine Neden Olur mu?


Çoğunlukla cinsel ilişki vajina genişlemesine neden olur ve olması gereken de budur. Normal şartlar altında cinsel uyarılma ve ilişki esnasında vajinanın iç duvarı ıslanarak gevşer. Bunun ardından duvarlar açılır (vajina genişler) ve sağlıklı bir cinsel ilişki için gerekli olan ortam oluşmuş olur. Cinsel ilişki esnasında genişleyen vajina daha sonra eski haline geri döner.

4- Cinsel İlişki Sırasında Vajina Ne Kadar Sürede Genişler?

Bunun belirli bir zamanı yoktur ancak cinsel uyarılmayla birlikte vajinanın genişleme süreci de başlar.

5- Vajina Darlığı için Ne Yapılmalı?

Eğer kendinizde vajina darlığı olduğundan şüpheleniyorsanız, yapmanı gereken ilk şey; uzman bir hekime danışarak jinekolojik muayene olmaktır. Doktorlarımız, vajinal darlık durumunda vajinal darlık nedenini de tespit edecek ve sizin için en uygun tedavi yöntemlerini belirleyecektir.

6- Vajinanın Genişlemesi için Ne Yapmalı?

Tabii vajinal darlık nedenleri çok çeşitlidir. Bu sebeple, her nedene bağlı olarak vajinanın genişlemesi için yapılacak olanlar da farklılaşır. Örneğin; vajina darlığı için krem ve vajina darlığı için egzersiz programları da vardır ancak bu herkeste etkili sonuç göstermez.

Çünkü vajina darlığı nedeni doğuştan kaynaklanabilir ya da yapılan vajinal ameliyat sonrası komplikasyonlardan, yanlış işlemden kaynaklanabilir. Bu durumda cerrahi yolla vajina düzeltme ameliyatı gerçekleştirilir.

7- Devlet Hastanesinde Vajina Darlığı Ameliyatı Yapılır mı?

Vajina darlığını genişletmek için yapılan operasyonlar genellikle estetik amaçlıdır ve bu nedenle devlet hastanelerinde yapılmaz.

Vajina Genişletme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Sıklıkla merak edilen vajina genişletme ameliyatları fiyatları, vajina darlığının nedenine ve yapılacak olan işlemin kapsamına göre değişir. Fiyat bilgisi tam olarak vajinal muayene sonrası kesinleşmektedir. Kliniğimize başvurarak vajinal darlık nedenini tespit edebilir ve yapılması gerekenler planlandıktan sonra fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

İstanbul da ya da Ankara da vajina genişletme fiyatları bilgisini, tedavinizi planladıktan sonra paylaşıyoruz. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler paylaştığım YouTube kanalıma buradan, Instagram paylaşımlarıma da buradan ulaşabilirsiniz.