pelvik cerrahisi
Rahim sarkması tedavisi için uygulanan operasyonlara tıpta, pelvik cerrahisi denilmektedir. Pelvik rekonstrüktif cerrahi ile idrar yapma ya da kaçırma, rahim, kalın bağırsağın son kısmı ve idrar kesesinin sarkması gibi sorunlar ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda kronik pelvik ağrılar, fallop tüpü tıkanıklıkları, yumurtalık kistleri ve kanseri gibi problemlerde bu cerrahiyle giderilebilmektedir.

Ankara’daki kliniğimde ve ayın belli günlerinde İstanbul’da hasta kabul ediyorum. Pelvik taban ile ilgili sağlık sorunları sebebiyle tarafımıza başvuran hastalarıma en iyi çözümleri sunuyorum. Dünyada lansmanını yaptığım ve kabul gören kişiye özel geliştirdiğim farklı tekniklerle tedavi seçeneklerimiz de bulunmaktadır.

Pelvik Ne Demek?

Kadınlarda pelvik bölge neresi? Bu bölge göbeğin altında kalan karnın en alt kısmıdır. Kadınların yumurtalıkları, vajinası, anüs, idrar yolları ve mesane bu bölümde bulunmaktadır.

Pelvis bölgesindeki rahatsızlıklar için evde pelvik taban egzersizleri uygulanabilir ve kas egzersizinin faydaları da olabilir. Ancak burada oluşan sağlık sorunlarının tedavisi yalnızca kegel egzersizleri yeterli olmayabilir. Pelvik cerrahisi ile bölgedeki söz konusu sorunların tedavisi mümkündür. Pelvis bölgesinde oluşan pelvik ağrıda tedavi gerektirir.

Pelvik Taban Hastalıkları

Kadınların pelvis bölgesinde idrarın, dışkının ve üremenin gerçekleşmesini sağlayan pelvik organları bulunur. Bu organlar ise rektum, idrar torbası, üretra, rahim, yumurtalıklar ve vajinadır. Ayrıca pelvis taban; esnek kas, sinirler ve bağ dokularına sahiptir.

Özellikle pelvis taban kaslarının kuvvetli olması hem cinsellik hem de idrar ve dışkı için son derece önemlidir. Bu kasların kuvvetli olmaması halinde ise dışkı ve idrar kaçması önlenemez hale gelir, cinsellikte zorlaşır.

Genellikle pelvik taban hastalıklarına, ilerleyen yaşta ve ayrıca doğum yapmış kadınlarda sıklıkla rastlanır. Tabii doğum sürecinde yaşanan zorluklar ve doğum sayısı da pelvis hastalıkların oluşum sebeplerindendir. Kalın bağırsak, ince bağırsak ya da rahim ameliyatları sonrasında, aşırı kilo, radyoterapi ve uzun süreli kabızlık gibi durumlarda pelvis taban hastalıklarının nedenlerindendir.

Pelvik Taban Hastalıkları Tedavi Edilebilir mi?

pelvik taban hastalıkları
Sıklıkla rastladığımız ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen pelvik taban hastalıkları, kesinlikle ciddi sağlık sorunlarındandır. Ancak çoğunluğun bu hastalıkları dikkate almaması ve sorunlarına çözüm aramak istememeleri, tedavinin ihmal edilmesine neden olmaktadır. Özellikle idrar kaçırma, uzun süreli kabızlık ya da ağrılar gibi sorunların normal kabul edilmesi de, kadınların tedaviden kaçınmalarının sebepleridir.

Bizde, günümüzde pek çok kadın hastalıklarını araştırmak ve önlemek amacıyla farklı pelvik cerrahisi uygulamalarını tercih ediyoruz. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu uygulamalarla da pelvik taban kasları hastalıklarına Ankara’daki kliniğimizde tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Pelvik Cerrahisi ile Neler Yapabiliyoruz?

Öncelikle pelvis bölgesiyle ilgili şikâyetlerle kliniğimize başvuran hastalarımıza, teşhis koymak için ön tetkikler yapılır. Ön tetkiklerde pelvik cerrahisi ile;

 • Eğer hastamızda ağrılar varsa ağrının sebebine bakılır ve nedeni belirlenir.
 • Herhangi bir doku kitlesi, yumurtalık kisti ya da tümörle ilgili anormal bir durum gözlemlediğimizde ise detaylı incelenir. Böyle bir durumda eğer varsa; yumurtalık, endometriyal ya da rahim ağzı kanserinin derecesi gözlemlenir.
 • Fallop tüpünüzde olabilecek tıkanıklar ya da ektopik hamilelik durumları araştırılır.
 • İnfertiliteye ve pelvik inflamatuara sebep olabilecek problemler incelenerek teşhis konur.

Tüm bunlara ek olarak; ayrıca gerekli gördüğümüzde pelvik laparoskopi esnasında biyopsi de yapılır.

Ayrıca pelvik cerrahisi tedavisi ile;

 • Endometriyozdaki skar dokusunun ve anormal kabul edilen dokuların kaldırılması,
 • Uterus, yumurtalıklar ya da fallop tüplerinin hasar görmesi halinde,
 • Ektopik hamileliğin kaldırılması,
 • Bu bölgede kanser olması halinde lenf nodlarının çıkarılması,
 • Apendektomi yapılması ve uterusun alınması gibi sağlık sorunlarını giderebiliyoruz.

Pelvik Organ Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyattan önce genel anestezi uygulayarak uyumanız ve böylelikle ağrı hissetmemeniz sağlanır. Ancak bazı durumlarda bölgesel anestezi kullanarak da bu operasyonu gerçekleştirilir. Lokal anesteziyle gerçekleştirdiğimiz pelvik organ sarkması ameliyatında, pelvis bölgenize anestezi enjekte ettiğimizde hafif yanma hissetmeniz mümkündür. Anestezi tamamen etkin olduğunda ise operasyona başlanır.

Bu operasyon göbek deliğinden küçük bir kesi açılarak yapılır. Pelvik organ sarkması ameliyatı esnasında açtığımız 3 küçük kesiden, özel bir teleskopla girilir. Böylelikle pelvis taban ve burada gerçekleştirilen her aşama ekrandan büyütülmüş olarak izlenir.

Operasyon sırasında sarkan pelvik organları tutulur ve erimeyen cerrahi iplerle hem kas hem de bağ dokuları dikilir. Cerrahi iplerin buradaki görevi; yaralı olan dokular arasında uzun süreyle destek vermesi ve köprü oluşturmasıdır.

Pelvik cerrahisi, bizimde kliniğimizde özellikle pelvik organları sarkmalarının tedavisinde sıklıkla tercih ettiğimiz hem pratik hem kolay hem de hastalarımız için konforlu bir uygulamadır.

Pelvik Cerrahisi Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

pelvik cerrahisi sonrası
Operasyondan sonra hastalarımızın dikkat etmesi gerekenler vardır. Bunlar hem operasyondan önce hem de sonra tarafımızca hastalarımıza söylenmektedir. Kliniğimizde yaptığımız pelvik taban ameliyatları sonrasında özellikle hastalarımıza dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

 • Önerdiğimiz süre boyunca dinlenmeli,
 • Günlük ihtiyaçlarınızı daha itinayla ve dikkatle yapmalı,
 • Ayrıca yapmayı düşündüğünüz önemli aktiviteleri tarafımıza danışmalı,
 • Ameliyattan sonraki ilk dönemlerde yavaş yürümeli,
 • Koşmamalı, zıplamamalı ve ağır şeyler kaldırmamalısınız.
 • Özellikle pelvis cerrahisi operasyonundan sonra, takriben 30 gün süreyle cinsel perhiz uygulamalı ve tarafmızca onay verilmeden cinsel ilişkiye girmemelisiniz.
 • Operasyona bağlı olarak ağrı hissetmeniz ya da bulantı kusma halinde tarafmıza danışarak, önerdiğimiz ilaçları kullanmalısınız.

Pelvik Taban Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

En bilinen pelvik taban cerrahisi avantajları şunlardır:

 • Bu cerrahi yöntemi, pelvis hastalıkların teşhisi için önemlidir ve kesin tanı sağlar. Böylelikle özellikle rahim hastalıklarında erken tedavi imkânı sunar.
 • Cerrahi ile vajina ameliyatı gereksinimi azalacağından vajina yaralarına neden olan risk faktörleri de ortadan kalkar.
 • Operasyondan sonra herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın pelvis anatomi kendiliğinden iyileşir.
 • Diğer açık yapılan ameliyatlarla karşılaştırıldığında, pelvik cerrahisi sonrasında iyileşme süresi kısadır ve vücuda hasarı çok yoktur.

Ankarada Pelvik Organları ve Taban Kasları Tedavisi

Kadın hastalıkları, genital estetik ve Ankarada pelvik organları tedavisi için benimle iletişime geçebilirsiniz. Tamamen şahsen geliştirdiğim, kişiye özel farklı teknikler de hem genital estetik hem de pelvik cerrahisinde kullanılmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde, geliştirdiğim tekniklerin lansmanını şahsen kendim yaptım ve tekniklerim dünyada kabul gördü.

Pelvis taban sorunlarınızda kliniğimizi arayarak, ön tetkiklerinizin yapılması için randevu oluşturabilirsiniz. Kliniğimizde kişiye özel tedavi seçenekleri de size sunuyoruz. Ön tetkikler ve tedavi için iletişim sayfamızda bulunan telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.