İdrar kaçırma ameliyatı
TOT (Trans Obturator Tape) ameliyatı, idrar kaçırma sorunu yaşayan kişilerin tedavisi için uyguladığımız cerrahi bir operasyondur. Tarafımıza idrar kaçırma rahatsızlığı ile başvuran hastalarımıza uyguladığımız operasyon sonrasında başarılı sonuçlar alınmaktadır. TOT ameliyatı (İdrar kaçırma ameliyatı) , mesanenin etrafında bulunan ve zayıflayan kasların daha güçlü bir hale gelmesi için askılama tekniğiyle yapılan bir ameliyattır. Ayrıca idrar kaçırma sorunu yaşayan kişiler için, diğer tedavi yöntemlerine göre daha hızlı iyileşme süreci sunan bir operasyondur.

TOT Ameliyatı Ne Demek?

TOT ameliyatı, stres üriner inkontinansı yaşayan hastalarımızı tedavi etmek amacıyla uyguladığımız bir operasyondur. İdrar kaçırma sorununa kalıcı çözüm sunması sebebiyle sıkça tercih edilen cerrahi bir uygulamadır. Mesane boynuna asılan tıbbi bantlar ile zayıflayan kasların güçlendirilmesi sağlanır.

Stres Üriner İnkontinans Ne Demektir?


Kadınlarda spor ya da egzersiz gibi fiziksel aktivite, öksürük, hapşırma, gülme veya ağırlık kaldırılması anında idrarın kaçması, tıpta stres üriner inkontinans olarak adlandırılmaktadır. Çoğunlukla pelvik taban kaslarının zayıflamasından sonra ya da bu kasların hasar görmesinin ardından yaşanılan idrar kaçırma rahatsızlığı, stres üriner inkontinans olarak ifade edilmektedir.

Bu sağlık sorunu, vajinal dokuların ya da kasların zayıflaması sonucu olmaktadır. Ayrıca hamilelik, menopoz ve obeziteye bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Stres üriner inkontinans, kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

İdrar Kaçırma Ameliyatı (TOT) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma sorununu çözmek için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Ancak TOT ameliyatı, diğer tüm tedavi yöntemlerinin arasında hastalarımıza en kalıcı çözümü sunan cerrahi bir operasyondur.

Operasyon hastamıza uyguladığımız genel ya da spinal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatta, vajinanın ön duvarına, kasıkların her iki yanına meş adı verilen askıların yerleştirilmesi için küçük bir kesi atılır. Bu kesilerden takılan askılarla mesanenin ve idrar torbasının yukarı kaldırılması hedeflenir. Operasyonla yerleştirilen meşler, kalıcılığını koruyan ve vücutta erimeyen tıbbi askılardır.

TOT Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalarımızın TOT ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

 • Olası muhtemel ağrılarınız için tarafımızca reçete edilen ağrı kesicilerin ve diğer ilaçların düzenli olarak kullanılması önemlidir.
 • Operasyondan sonra olabilecek kabızlığın önlenmesi gerekir. Bu sebeple içerisinde lif bakımından zengin ve sulu gıdalarla beslenmek kabızlığın önlenmesi için gereklidir. Ayrıca su tüketiminin de önereceğimiz miktarlarda olması gerekmektedir.
 • İyileşme sürecinde takriben 6 hafta süreyle cinsel birleşme yasağına uyulmalıdır. Hastalarımızın iyileşme sürecine bağlı olarak bu süre değişebilir.
 • Operasyondan sonra belirttiğimiz süre boyunca ağır kaldırmamalısınız.
 • Düzenli olarak bakım ve yeterli süre boyunca istirahat etmelisiniz.
 • Ameliyattan sonra idrar kaçırma sorununun tekrar etmemesi için özellikle kilo almamaya özen göstermelisiniz.
 • Sigara kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Aşırı çay ya da kahve tüketmemelisiniz ancak gün içerisinde en az 1,5 litre ile 2 litre kadar sıvı almalısınız.
 • Önerdiğimiz süre boyunca fiziksel aktiviteler ( egzersiz gibi ) yapmamalısınız.

Tüm bunlara ek olarak; idrar yaparken yanma ya da acı hissettiğiniz ve vajinadan süreklilik gösteren akıntıların gelmesi halinde tarafımıza durumunuzu bildirmelisiniz. Düzenli olarak kontrollerinizin yapılması da gerekmektedir, bu sebeple randevularınızı aksatmamalısınız.

İdrar Kaçırma Ameliyatının Riskleri Var mı?

Cerrahi operasyonların hepsinde olduğu gibi TOT ameliyatında da ender rastlanan bazı riskler vardır. Bunlar:

 • Operasyondan sonra mesanede duyarlılık,
 • Cerrahi alanda ya da idrar yolunda enfeksiyon riski,
 • TOT ameliyatı sonrasında idrar yapmada güçlük,
 • Vücudun meşi kabul etmemesi ( bu tür durumlarda askının çıkarılması ),
 • Ameliyattan sonra ağrı ve kanama gibi riskler olabilmektedir.

TOT Ameliyatının Başarı Oranı Nedir?

Genel olarak, TOT ameliyatının başarı oranı yüksektir ve idrar kaçırma sorunlarını çözmekte etkilidir. Bu oran %82 ile %96 arasında değişmektedir ve başarı oranı aynı zamanda operasyonda kullanılan meş askının kalitesine ve hastanın dokusunun uyumuna da bağlıdır.

TOT Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Diğer cerrahi idrar kaçırma tedavisi yöntemlerine göre TOT ameliyatı, daha az ağrılı ve daha hızlı iyileşme süreci sunabilir. Ayrıca, iyileşmenin hızlı olması sayesinde hastalar daha erken aktivitelerine dönebilirler. Özellikle hastalarımızda idrar kaçırma sorunları sona erdiği için yaşam kalitesi artar. İdrar kaçırma sorununun tedavisiyle hastalarımızın yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir. Bu da zaten hastalarımız için en önemli gereksinimdir.

Tot Ameliyatından Sonra Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

TOT ameliyatından sonra cinsel aktiviteye dönme süresi hastalarımızın durumlarına, ameliyat tekniğine ve hastalarımızın kendilerine uyguladıkları bakıma bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, hastalarımız için önerdiğimiz 5-6 haftalık cinsel yasak süresinden sonra düzenli cinsel aktiviteye dönebilirler. Ancak, hastalarımız cinsel aktiviteye dönerken ağrılar yaşayabilirler ve bunun için tarafımızca belirtilen önerilere uyulması önemlidir. Eğer hastalarımız cinsel aktivite sırasında ağrı veya herhangi bir rahatsızlık hissederlerse, bu tür durumlarda da kliniğimden randevu alarak benimle görüşmelidir.

Ankarada TOT Ameliyatı Fiyatları

Her hastamızda idrar kaçırma sorunu farklı olabilmektedir. Bu sebeple, TOT ameliyatına karar vermeden önce, ön muayene ve tüm tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Ancak hastamıza uygulayacağımız tedavi yöntemini belirlendikten sonra, TOT ameliyatı fiyatları ile ilgili hastalarımızı bilgilendiriyoruz. Fiyatlar hastalarımıza uyguladığımız tedavi yöntemi ve hastalarımızın idrar kaçırma seviyesine göre değişmektedir. Tedavi sürecini başlatmak için kliniğimi arayarak randevu alabilir ve ön tetkiklerinizin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki iyileşme döneminin tamamlanmasından sonra idrar kaçırma sorununuz ortadan kalkacaktır. İdrar kaçırma tedavisi, TOT ameliyatı ile mümkündür ve bu tedavi hastalarımıza daha konforlu bir yaşam sunar.