Vulvar vestibulit sendrom
Vulvar Vestibulit Sendrom
 (VVS), vajinanın dış kısmında yer alan vestibulm bölgesinin aşırı hassas hale gelmesi sonucu oluşan bir durumdur. VVS yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında vajinanın giriş kısmında ağrı, batma ya da acı hissedebilir. Hastalarımızın yoğun bir acı hissettiği bu durum, genellikle enfeksiyon kaynaklı ya da vajinal kuruluk sebebiyle oluşur.

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi Nedir?

Cinsel ilişki sırasında bazı kadınlar, vajina girişindeki bölgede yanma hissi duyabilir. Kızlık zarının alt kısmını oluşturan bu bölgede duyulan acı, ufak bir dokunuşla bile algılanabilir. Kliniğimize başvuran hastalarımız, yaşadıkları acıyı “Bıçak kesiyor gibi hissediyorum”, “Sanki orada bir yara var ve yaraya tuz basılıyor” gibi ifadelerle tanımlamaktadır.

Vulvar Vestibulit Sendrom Muayenesi Nasıl Yapılır?

Vulvar vestibulit sendrom tanısı koymak için jinekolojik muayene sırasında pamuk uçlu test ismi verilen bir yöntem kullanılır. Pamuk uçlu çubuk vestibulm bölgesine dokundurulur ve hastanın ağrı hissedip hissetmediği takip edilir. Bazı muayenelerde, bölgede kızarma oluşabilir. Bu, bölgenin aşırı hassaslaşmasından kaynaklanmaktadır.

Vulvar Vestibulit Sendrom Neden Olur?

VVS, genellikle enfeksiyon kaynaklı oluşan bir cinsel sağlık sorunudur. Hassaslaşan vestibulit bölgesi, kadınların cinsel ilişkide ağrı ve acı hissetmesine neden olurken; cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Bu sağlık sorunu HPV enfeksiyonlarına bağlı olarak da gelişebilir.

En çok karşılaştığımızVulvar Vestibulit Sendrom nedenleriaşağıdaki gibidir:

 • Sıkı kot giymek,
 • Mantar enfeksiyonları,
 • Vajjnöz türü enfeksiyonlar,
 • Kokulu tuvalet kağıtları kullanmak,
 • Tampon kullanmak,
 • Tahrişe neden olabilecek ped seçimi ve
 • Vajinal duş.

VVS Kaynaklı Olası Sorunlar Nelerdir?

Vulvar Vestibulit Sendrom yaşayan kadınlar, ilişki sırasında acı ve ağrı hissettikleri için cinsel isteksizlik duyabilirler. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise vajinismus durumunda olduğu gibi cinsellik yaşayamama sorununa yol açabilir.

Vulvar Vestibulit Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ankara da vulvar vestibulit sendrom
Vulvar vestibulit sendrom tanısı 
konulduktan sonra, tedavi süreci başlatılır. Tarafımıza başvuran hastalarımız, ilişki sırasında çok yoğun acı hissettiklerini belirtirken; uygulama sonrasında cinsel hayatlarında çok daha mutlu olduklarını söylemektedir.

Bu sorunu yaşayanların tedavi süreci, söz konusu bölgenin irritan maddelerden temizlenmesi ile başlar. Vajinal enfeksiyonlar devam ederse, ilaç tedavisine başvurulur ve kişi, cinsel sağlığına kavuşabilir. Enfeksiyona bağlı olarak şikayetler hala devam ediyorsa, cerrahi dışı ve cerrahi olmak üzere iki tür uygulamaya başvurulur.

Ameliyatsız Vulvar Vestibulit Sendromu Tedavisi

İlaç tedavisi sonucunda şikayetlerin azalmaması durumunda, cerrahi dışı uygulamalara başvurulabilir. Hafif düzeydeki enfeksiyon sorunlarında aşağıdaki yöntemler tercih edilebilir:

 • Genital Radyofrekans,
 • Genital Karboksiterapi,
 • Genital PRP ve
 • Genital Lazer.

Bu noktada şunu belirtmeliyiz ki, her hastamız kendisine özel ihtiyaçlara ve tanıya sahip olacağı için hangi cerrahi dışı uygulamanın etkili olacağına muayene sonrası karar verebiliriz.

Ameliyatla Vulvar Vestibulit Sendromu Tedavisi

VVS ameliyatı, enfeksiyonun giderilememesi durumunda başvurulan cerrahi yaklaşımdır. Tarafımızca uygulanan VVS ameliyatı, zor olmayan fakat yetkinlik gerektiren bir işlemdir. Operasyon 25 ile 30 dakika kadar sürer. Ameliyattan 1 gün sonra günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

VVS ameliyatısırasında, vajinal enfeksiyon oluşan bölgeden ince bir tabaka alınır. Biz, uygulamalarımız sırasında bu tabakayı patoloji laboratuvarımıza gönderiyoruz. Böylece olası herhangi bir cinsel sorun konusunda erken teşhis şansı sunuyoruz.

Hassasiyet kaynaklı isteksizlik yaşayan kadınlarımız için ise cinsel terapi sürecini önermekteyiz. Fiziksel olarak tedavisi tamamlanan hastalarımız, cinsel terapi ile eski istekli dönemlerine kolayca dönebilirler. Çok daha rahat ve mutlu bir birliktelik yaşayabilirler.

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Vulvar Vestibulit Sendrom tedavisi fiyatı, uygulanan tekniklere göre değişiklik gösterir. Tedaviniz boyunca takip edilecek adımlar ve bu adımlarda yapılacak uygulama fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı hassasiyetle takip eden hekimlerimiz ile muayene ve tedavi sürecini güvenle planlayabilirsiniz. Uyguladığımız tedavilerle kesin olarak çözüme kavuşabilirsiniz.

Ankarada Vulvar Vestibulit Sendromu Tedavisi

Bu tür sağlık sorunları ile karşılaşanlar bizimle iletişime geçebilirler. Tedavi için kişiye özel geliştirdiğim farklı tekniklerde bulunmaktadır. Bu tekniklerin lansmanı dünyanın çeşitli ülkelerinde tarafımca gerçekleştirilmiştir ve kabul görmüştür. Sizin için en uygun tedavi uygulamasını sizinle birlikte görüşmelerimiz esnasında belirliyoruz ve tedavi süresinizi planlıyoruz.

İstanbulda ve Ankarada Vulvar Vestibulit Sendromu tedavisi için kliniğimizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.