labial füzyon tedavisi
Halk arasında rahim kapanması ya da rahim yapışıklığı olarak adlandırılan genital yapışıklık, tıpta labial füzyon hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Labial füzyon tedavisi genellikle cerrahi tedaviyle mümkündür. Hemen hemen yaşta ve genellikle çoğu kadında olabilen bir hastalıktır. Genital yapışıklık olan hastalarımızda, çoğunlukla cinsel birleşme anında ya da idrar yaparken ağrı, acı ve bunlar gibi benzeri şikâyetler olmaktadır. Bu sebeple, labial füzyon tedavi edilmesi gereken ve tedavisi mümkün olan önemli bir genital bölge hastalığıdır.

Labial Füzyon Nedir?

Hastalarımızın rahim kapanması olarak adlandırdığı labial füzyon hastalığı, genital bölgedeki iç dudakların birbirine yapışmasıdır. Ayrıca rahim kapanmasıyla herhangi bir ilgisi de yoktur. Çoğunlukla doğuştan meydana gelen bu hastalık, hastalarımızda iç dudakların tamamen ya da bir kısmının kapanması şeklinde görülebilir. Hem çocuklarda hem de yetişkin tüm kadınlarda bu hastalık olabilmektedir.

Labial füzyon hastalığının tedavisi, tarafımızca yapılan muayene ve tetkikler sonrasında mümkündür.

Labial Füzyon ( Genital Yapışıklık ) Neden Olur?

Çocuklarda labial füzyonun nedenleri tam olarak bilinmese de, genellikle anneden bebeğe aktarılan östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak oluştuğu varsayılmaktadır.

Çoğunlukla genç yaşlardaki kadınlarda, bu hastalığa daha çok rastlanılmaktadır. Yetişkinlerde ve özellikle menopoz dönemini sonrasında oluşan labial füzyon hastalığının nedenleri de yine östrojen hormonunun eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Özellikle menopoz dönemindeki hormon dengesizlikleri, labiumlar arasındaki dokuların zayıflamasına neden olabilir ve bu sebeple de iç dudaklarda birleşme görülebilir. Östrojen hormonunun eksikliğinin dışında; vajina ya da idrar yollarında enfeksiyonların oluşması, genital bölge için uygun olmayan jellerin ve sabunların kullanılması ya da genital bölge temizliğinde ıslak mendil kullanımı gibi nedenlerde bu hastalığın sebepleri arasında bulunabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak; labial füzyon, lichen sclerosus hastalığına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Labial Füzyon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık genellikle çoğu kadının kendi kendine fark edemediği bir rahatsızlıktır. Ancak ileriki dönemlerde labial füzyon belirtileri ve sikayetleri şunlar olabilmektedir:

  • Vajinal ağrı, kaşıntı, kanama, akıntı gibi belirtiler,
  • İdrar yapma anında zorlanma ya da güçlük,
  • Vajina ve idrar yolu enfeksiyonları,
  • Cinsel birleşmede orgazm sorunları,
  • Ve ayrıca disparoni adı verilen cinsel birleşmede yaşanılan ağrılar.

Labial füzyon hastalarında, ileri safhalarda tam genital yapışıklıkta olabilmektedir. Bu tür durumlarda ise cinsel birleşmenin yaşanması ve adet kanaması (regl) mümkün olmayabilir.

Labial Füzyon Tanısı Nasıl Konur?

Tarafımızca yapılan jinekolojik muayene ile iç dudaklardaki yapışıklıkların, labial füzyonun varlığı ya da yokluğu belirlenebilir. Hatta muayene esnasında iç dudaklardaki yapışıklığın hangi safhada olduğu da anlaşılabilir. Muayeneyle varsa, klitorisi kaplayan ya da vajina içerisinde olan yapışıklıklarda gözlemlenebilir.

Labial Füzyon Tedavisi Nasıl Yapılır?


Genital bölgede oluşan bu yapışıklıkların tedavisi için öncelikle hastalığın hangi safhada olduğu, hastanın ihtiyaçları ve şikâyetleri belirlenir. Hafif ve orta safhada görülen yapışıkların tedavisi için öncelikle medikal tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedaviyle birlite aynı zamanda birbirine yapışmış olan iç dudaklar elle ayrılarak açılır.

Ancak labial füzyon hastalığının genital bölgede ileri düzeyde olduğu tanısını koyarsak, bu tür durumlarda da cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi operasyon gerektiğinde, ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Ayrıca operasyondan sonra ek olarak; lokal östrojen uygulanması da gerekebilir. Bu tür durumlarda tarafımızca belitilen uygulamaların ve önerilerin düzenli bir şekilde yapılması, hastalığın ileriki dönemlerde tekrarlamasını da önleyebilmektedir.

Labial Füzyon Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalarımızın özellikle labial füzyon tedavisinden sonra dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Tedavi sonrasında tarafımızca belirtilen önerilere uymak, hastalığın tamamıyla iyileşmesini ve tekrarlamamasını sağlayabilir.
  • Tarafımızca önerilen egzersizlerin düzenli yapılması, labial füzyonun tekrar etmemesi için çözüm olabilir. Ayrıca labial füzyon sonrası iyileşmeye sürecinde de etkilidir.
  • Genital bölge hijyeninin tedaviden sonra önerdiğimiz şekilde, doğru yapılması gerekmektedir.
  • Tedaviden sonra düzenli kontrollerin tarafımızca yapılması gerekir. Bu kontroller tedaviden sonraki iyileşme sürecini gözlemleyememiz için gereklidir.

Labial Füzyon Hastalığı Tekrarlar mı?

Evet, labial füzyon hastalığının tedavisi tamamlandıktan sonrada % 30 ya da %35 gibi bir oranla tekrar olabilir. Hem tedaviden sonraki iyileşme sürecinde hem de sonrasında düzenli kontrollerin yapılması gerekir. Bu kontroller sayesinde hastalığın tekrarlaması da önlenebilir.

Labial Füzyon Nasıl Açılır?

İç dudaklardaki yapışıklığı açmak için bazı hastalarımızda cerrahi operasyon gerekebilir. Operasyon çoğunlukla lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat esnasında iç dudaklardaki birbirine yapışık olan labial doku kesilir ve böylelikle iç dudakların birbirinden ayrılması sağlanır.

Labial Füzyon Hangi Kremlerle Tedavi Edilir?

İleri düzeyde labial füzyon tanısı koyduğumuz hastalarımızda, hastalığın çoğunlukla cerrahi operasyonla tedavi edilmesi gerekiyor. Ancak operasyondan sonra reçete edeceğimiz kremlerin kullanılması da gerekebilmektedir. Hafif ya da ileri düzeydeki labial füzyon hastalığında, öncelikle hastamıza uygulayacağımız tedavi yönteminin belirlenmesi için jinekolojik muayene önemlidir. Hastalığın durumu ve ciddiyeti hastalığın tedavisi için belirleyici unsurlar olmaktadır.

Ankarada Labial Füzyon Tedavisi Fiyatları

Labial füzyon tedavisi fiyatları, ancak hastalarımızı ön tetkiklerden geçirdikten ve teşhis koyduktan sonra uygulayacağımız tedavi yöntemine göre belirlenmektedir. Ankarada labial füzyon tedavisi için kliniğimizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz ve ön tetkiklerin tarafımca yapılmasını talep edebilirsiniz.