Mezoterapi, çeşitli cilt rahatsızlıkları, selülit problemi ya da genital bölge ile alakalı bazı problemleri gidermek amacıyla uygulanan bir tedavi metodudur. Deri altına uygulanan mezoterapiyle vücutta bulunan elastin ve kolajen yapılarının uyarılması amaçlanır. Böylelikle bir yandan daha genç ve sağlıklı bir cilt görünümü elde edilirken diğer yandan çeşitli problemlerin giderilmesi sağlanır.

Genital bölgeye de mezoterapi yöntemi uygulanabilir. İç ve dış genital bölgenin yanı sıra perianal bölgeye de uygulanması mümkündür. Bu yöntemde genellikle hyaluronik asit, vitaminler ve bazı ilaçlardan oluşan kokteyller kullanılır. Bu materyaller kolajen üretimini hızlandırma özelliğine sahiptir. Elbette kişiye özel olarak kullanılan materyallerin kişiselleştirilmesi mümkündür. Bu sayede cilt yapısına ve mevcut soruna en uygun malzemeler tercih edilebilir.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Günümüzde mezoterapi tedavisinin vücudun pek çok bölgesi için kullanılabiliyor. Özellikle ciltte çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen kızarıklık, leke ve çatlak görüntüsünü yok etmek için uygulandığını söyleyebiliriz. Vajinal bölgede ise cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkili bir çözümdür. Genital bölgede meydana gelen kararmalar ya da renk değişiklileri gibi sorunların mezoterapi ile etkin bir şekilde ortadan kaldırılması mümkündür.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Genital bölgeye mezoterapi yönteminin uygulanmasından önce cildin çok iyi temizlenmesi gerekir. Bunun için de özel olarak formüle edilen solüsyonlar kullanılır. İşlemden önce bölgeye anestezik krem sürülür ve bu sayede hastanın konforu sağlanır.  Son derece ince uçlu olan enjektörler ile kişiye özel olarak hazırlanan materyaller cilt altına enjekte edilir. İşlem prosedürü toplamda bu kadardır. Hasta açısından gayet konforlu bir süreçte tamamlanır ve toplam süre de 15 dakika dolaylarındadır.

Çok sayıda kadının bu işlemden öğle arasında dahi faydalanabildiğini belirtelim. Çünkü kişiyi fiziksel ya da psikolojik olarak yoran bir işlem değildir. Dakikalar içerisinde bu yöntemden faydalanabilir ve iş hayatınıza, sosyal hayatınıza, günlük rutininize geri dönebilirsiniz.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Genital bölgeye mezoterapi tedavisi pek çok farklı durumda uygulanabilir. Bunların ilki deride meydana gelen kararmalardır. Özellikle hormonal değişimler ya da menopoza girme gibi durumlarda vajinal bölgede kararmalar meydana gelebiliyor. Bu durumda birkaç seans halinde mezoterapinin uygulanması ile renk değişimleri ve kararma sorunu giderilebilir.

Doğum sonrası travma izlerinin giderilmesinde de bu yöntemden faydalanılabilir. Ciltte meydana gelen ve kişiyi rahatsız eden görüntünün ya da yara izlerinin giderilmesinde önemli bir teknik olduğunu söyleyebiliriz. Çok sayıda kadın doğum sonrasında bu yöntemden faydalanıyor ve yaşadıkları şikayetlerden rahatlıkla kurtulabiliyor.

Orgazm olamama, mezoterapinin uygulandığı problemlerden biridir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesine bağlı olarak bu bölgede meydana gelen yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için de söz konusu teknik uygulanabilir. Çeşitli nedenlerle vajinal kuruluk sorunu yaşayan kadınlar için ideal bir yöntemdir.

Hangi Durumlarda Mezoterapi Uygulanmaz Veya Uygulanması Sakıncalıdır?

Bu yöntemden dileyen herkesin faydalanabildiğini söylemeyiz. Maalesef bazı durumlarda uygulanması sakıncalı olabilir. Bu durumlara ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Hamile olmak
 • Emzirme döneminde olmak
 • Daha önce felç geçirmiş olmak
 • İnsülin bağımı şeker hastalığına sahip olmak
 • Kanın pıhtılaşması ile ilgili bir sağlık sorununa sahip olmak
 • Kanser hastası olmak
 • Kullanılacak materyallere karşı alerjik reaksiyon riskinin olması
 • Ürtiker hastalığına sahip olmak
 • Kalp hastalığının olması

Mezoterapinin Özellikleri Nelerdir?

Genital bölgeye uygulanan mezoterapi işleminin özellikleri şöyledir:

 • Cildin gençleşmesini sağlar ve daha sağlıklı bir cilt görüntüsü sunar.
 • Ciltteki lekeleri ve renk değişimlerini ortadan kaldırır.
 • Vajinal bölgede meydana gelen kararma sorununa karşı etkilidir.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler sadece ciltte hafif düzeyde kızarıklık, morluk olmasıdır. Cilt yapısı hassas ise birkaç gün içinde, hassas değilse aynı gün dahi bu görüntü ortadan kalkabiliyor.

Bilgi sahibi olun –> Hipnoterapi

Mezoterapi Tedavisine Cevap Ne Zaman Alınır?

Mezoterapinin ne zaman etkisini göstereceği kişinin yaşı, cilt yapısı ve mevcut sorunun ne kadar ileri düzeyde olduğuna bağlıdır. Dolayısıyla her kadında etki süresinin aynı olduğunu belirtmek güçtür. Çoğunlukla 2 ya da 3 seans uygulama yapılmasının ardından tedavinin etkisi gözlemlenmeye başlanır.

Mezoterapi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrasında hızlı bir şekilde günlük hayata dönülebilir. Sadece işlem yapılan bölgenin temiz ve kuru kalması sağlanmalıdır. Hijyene dikkat edilmesi ve bölgenin ovulmaması, masaj yapılmaması gerekir. Enjeksiyon bölgeleri iyileşene kadar deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlardan uzak kalınmalıdır. Ciltte küçük morarmalar, kızarıklıklar olabilir ancak bu sorunlar kısa zamanda kendiliğinden geçer. İşlem sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Ozon tedavisi