histeroskopi

Histeroskopi serviks bölgesi ve rahim içerisinin daha detaylı şekilde incelenmesini sağlayan bir metot olarak açıklanabilir. Çeşitli rahatsızlıkların tanısında ve tedavisinde son derece faydalı bir yöntemdir. İnce bir formda olan histeroskop yardımı ile uygulanan yöntem kapsamında kamera sistemi de kullanılır. Kamera ile rahim içi yapıların çok daha detaylı ve net bir şekilde gözden geçirilmesi mümkün olur.

Rahim içi kanamalarının nedenlerinin belirlenmesi, anomalilerin tespit edilmesi gibi amaçlarla da bu işlem yapılabilir. Bu işlemin cerrahi bir müdahale olmadığını, vücuda herhangi bir kesi uygulanmadan gerçekleştirildiğini de eklemeliyiz. Kadın üreme sağlığı bakımından son derece önemli ve faydalı bir işlem olduğunu aktarmak gerekir. İşlemin hangi hastalıkların tespitinde kullanıldığını, ne kadar sürdüğünü ve sonrasında neler yaşandığını aktaracağız. İlk olarak nasıl yapıldığını aşama aşama aktaralım.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Genel olarak histeroskopi aşamaları şu şekildedir:

Hazırlık

Bu aşamada bazı tetkiklerin yapılmasına gerek duyulabilir. Hangi anestezinin kullanılacağına hastanın sağlık geçmişi kapsamında karar verilir.

Anestezi

Çoğunlukla bu işlem lokal anestezi altında yapılır ancak ender durumlarda genel anestezi uygulanmasına ihtiyaç duyulabilir.

Histeroskop Girişi

Vajina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla temizlenir ve sonrasında ince bir formda olan histeroskop rahim ağzından vajina içine ve rahme sokulur.

Gözlem/Müdahale

Cihazın uç kısmında yer alan kamera yardımı ile rahim içi gözlemlenir. Mevcut sorunlar tespit edilir ve şayet gerekiyorsa bir müdahale de yapılabilir. Müdahale gerektiğinde küçük cerrahi aletler kullanılır. Bu sırada biyopsi örneğinin de alınması mümkündür. Bu aşamaların ardından işlem sonlandırılır ve histeroskop dikkatli bir şekilde çıkarılır.

Histeroskopi Ne Kadar Sürer?

Çoğunlukla histeroskopi işlemi 30 – 40 dakika sürer ancak hastaya hangi amaçla bu işlemin yapılacağına bağlı olarak süre değişebilir. Sadece gözlem amacıyla yapılması durumunda daha kısa zamanda işlemin sonlandırılması mümkün olur. Fakat biyopsi örneği alınması ya da bazı basit müdahalelerin yapılması gerektiğinde işlem süresi de bir miktar daha uzun olacaktır. Bu nedenle histeroskopinin net süresi hakkında bir bilgi veremeyiz.

Histeroskopi Hangi Hastalıkların Teşhisinde Kullanılır?

histeroskopi işlemi

Aşağıdaki rahatsızlıklar ile alakalı olarak tanı ve tedavi amacıyla histeroskopi yapılabilir.

Normal Olmayan Kanama

Polip ya da miyom gibi bazı oluşumlar kanamaya sebebiyet verebilir. Normal olmayan bu kanama lekelenme şeklinde de olabilir. Kanamaya neden olan unsurların tespit edilmesinde ise bu yöntem kullanılabilir.

Rahimdeki Anomaliler

Rahim septumu ya da rahimdeki bazı anomalilerin tespit edilmesinde de bu yöntemden sıklıkla faydalanılır.

İnfertilite (Kısırlık)

Kısırlığa neden olabilecek durumların araştırılmasında kullanılan bir yöntemdir. Rahimdeki yara dokusu ya da yapışıklık gibi hamileliği önleyebilen faktörler bu yöntemle tespit edilebiliyor.

Rahim Kanseri

Rahim kanseri tanı ve tedavi başarısının gözlemlenmesi gibi bazı amaçlarla bu işlem yapılabiliyor. Ayrıca biyopsi örneği alınması için de histeroskopiden istifade edilir.

Histeroskopi Avantajları Nelerdir?

Genel olarak histeroskopi işleminin avantajlarından biri doğru teşhis konmasını sağlıyor olmasıdır. Mikro kamera ile rahim içinin daha detaylı görüntülenmesi sayesinde tanı konması çok daha kolay olur. Bu durum tedavi seçeneklerinin de çok daha iyi değerlendirilmesine olanak tanır. Örneğin rahimdeki polipler daha net tespit edilir ve yerleşim yerleri, büyüklükleri gibi bilgiler de elde edilebilir. Bu sayede hastaya en uygun tedavinin belirlenmesi sağlanır.

Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların histeroskopi sonrasında dikkat etmeleri gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doktor tarafından belirtilen kontrollerin tarihlerini geçirmemek ve kontrolleri ihmal etmemek gerekir.
  • İşlem sonrasında dinlenmeniz önerilir ve bu sürede vücudu zorlayan ağır aktivitelerden uzak durmalısınız.
  • Şayet ağrı olursa sadece doktorun önerdiği ağrı kesici ilacı kullanmanız önemlidir. Eğer gerekirse sıcak kompres de uygulayabilirsiniz.
  • Hafif kanama ve vajinal akıntı normaldir. Ancak fazla olması durumunda doktorunuza bilgi vermelisiniz.
  • Bir süre cinsel perhiz uygulanması önemli hususlardan biridir ve enfeksiyon riskini önlemek için bu yasağa uyulmalıdır.
  • Yüksek ateş, kötü kokulu vajinal akıntı gibi enfeksiyon belirtileri ortaya çıktığında doktorunuza bilgi vermelisiniz.
  • İşlemden sonra birkaç gün sauna, hamam gibi ortamlara girmemeli ve çok sıcak suyla banyo yapmamalısınız.
  • Doktorunuz bazı ilaçları reçete ederse kullanımına özen göstermelisiniz.

Histeroskopi İşlemi Ağrılı Mıdır?

Hastalar histeroskopi işlemi sırasında acı ve ağrı hissedeceklerinden endişe ediyor. Bu işlemin lokal anestezi altında yapıldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla acı ya da ağrı hissedilmeden gerekli gözlem ya da müdahale gerçekleştirilir. Ağrı yaşanacağı ve acı duyulacağı konusunda bir endişeye gerek olmaz. Doktorunuz histeroskopiden önce bu konuda size bilgi verecektir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

Hastanın durumu, hastalığın durumu ve mevcut şikayetlerin neler olduğu gibi hususlara bağlı olarak histeroskopi ne zaman yapılır sorusunun yanıtı değişiyor. Eğer kanama olması, rahim kanserinden şüphe duyulması, rahim içi polip ya da miyom mevcudiyeti gibi bazı durumlar söz konusu ise doktorunuz acil olarak bu işlemin yapılmasını talep edebilir.

Histeroskopi Kimler İçin Uygundur?

Rahim ile alakalı bazı şikayetleri ya da rahatsızlıkları olanlar için histeroskopi işlemi yapılabilir. Normal olmayan kanama sorunu, polip ve miyom varlığı, rahim içi yapışıklıklar nedeniyle gebe kalamama gibi şikayetler olduğunda bu işlemin yapılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak gebelik döneminde yapılamaz.

Histeroskopi Sırasında Anestezi Kullanılır Mı?

Evet, histeroskopi işleminden önce hastaya anestezi uygulanır. Bu da işlemin hasta bakımından çok daha konforlu bir süreçte tamamlanmasını sağlar ve genellikle lokal anestezi uygulanır. Bazı spesifik durumlarda genel anestezinin uygulanması da gerekebilir. Bu arada anestezi altında yapılıyor olması ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanmasını da sağlar.

Histeroskopi İşlemi Sonrasında Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Kişinin histeroskopi sonrasında bir süre cinsel ilişkiye girmesi önerilmez. Nedeni ise işlem sırasında potansiyel tahriş durumunun olması ve bunun da enfeksiyon riskini bir miktar yükseltmesidir. Dolayısıyla doktorunuzun belirttiği süre boyunca cinsel ilişkiye ara vermeniz önemlidir. Bu süre zarfında genital bölge temizliğine ve hijyene dikkat etmeniz de son derece önemlidir.

Tıkla öğren –> Kolposkopi

Histeroskopi Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Hastanın uyarıları dikkate alması ve deneyimli bir hekimin tercih edilmesi durumunda histeroskopi sonrasında komplikasyon gelişme riski düşük olacaktır. Enfeksiyon ve kanama riskler arasındadır. Olası diğer komplikasyonları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Perforasyon

İşlem esnasında rahim duvarına delik açılmasıdır.

Alerjik Reaksiyon

Kullanılan ilaçlara vücudun alerjik reaksiyon göstermesidir. Bunu önlemek için bazı maddelere alerjiniz varsa doktorunuza iletmelisiniz.

İyileşme Sorunları

İyileşme olması gerekenden daha uzun sürebilir. Böyle bir durumda doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Üreme Sorunları

Çok ender de olsa üremeyle alakalı bazı sorunlar yaşanabilir.

Hormonal Etki

Bu işlem vücudun hormon dengesini etkileyebilir. Ancak bu komplikasyonun da çok nadir yaşandığını belirtmek isteriz. Hormonal düzensizlikler ortaya çıkabiliyor olsa da gerekli tedavi ile bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Histeroskopi Sonrası Kanama Görülür Mü?

Çok hafif düzeyde olmak kaydıyla histeroskopi sonrasında kanama olabilir. Bu kanama lekelenme şeklinde olur ve normaldir fakat fazla oranda olması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Çünkü işlem sonrasında aşırı kanama olması normal kabul edilemez.

İlginizi çekebilir –> Rahim Ağzı Kanseri