kızlık zarı dikimi
Çeşitli sebeplerle kızlık zarı dikimi bir gereksinim olabilmektedir. Ancak geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır konusuna değinmeden önce, kızlık zarı nedir, detaylandırmak gerekir. Kızlık zarı, tüm toplumlarda kadınların bekâretini ifade etmektedir ve kızlık zarı tıbbi adını eski evlilik ve düğün tanrısı olarak bilinen Hymenaeus’tan almıştır. Tıp dilinde kızlık zarı bu nedenle hymen olarak adlandırılmıştır.

Aynı zamanda günümüze kadar gelen tüm toplumlarda kadınlarda kızlığın bozulmamış olması bekâretle birlikte saflığı da temsil etmiştir.

Türk Toplumunda Kızlık Zarı


Ülkemizde, evlilik öncesinde kızlığın bozulması çoğunlukla kabul edilmemektedir ve hatta bu bir tabu olarak da görülebilmektedir. Toplumumuzda geleneksel olarak geç kızlar evlenirlerken gelinliklerini giyindiklerinde, bellerine bekâreti ve saflığı temsil eden kırmızı bir kuşak takılır. Ancak bazen hymen zarı bozulan ve evlilik aşamasında olan genç kızlarımız için bu durum korkuya ve hatta maalesef ki istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor.

Evlilik öncesinde herhangi bir nedenle isteyerek ya da istemeyerek kızlığı bozulan genç kızlar için kızlık zarı dikimi de bir gereksinim haline gelebiliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü, tarafımıza başvuran genç kızlarımız ya geçici kızlık zarı dikimi ya da kalıcı kızlık zarı dikimi talep edebiliyorlar. Peki, kızlık zarı nerede bulunur ve hymen zarının anatomisi nasıldır?

Kızlık Zarının Anatomisi Nasıldır?

Hymen zarı, aslında bir zar değildir. Anne karnındaki ceninin 7. ve 12. haftalarında eğer cenin kız ise, genital bölge oluşurken küçük ve büyük dudaklarda oluşur. Bu esnada da genital bölgedeki küçük ve büyük dudak oluşurken zar dokusu meydana gelir.

Bekâret sembolü olarak tanımlanan kızlık zarının anatomik yeri ise vajinanın iç giriş kısmındadır. İç dudakların takriben 1 ila 1,5 santim kadar içerisindedir. Aynı zamanda iç dudaklara da bağlıdır. Tabii vajinadan gelen salgıların dışa akması içinde zarın ortasında ya bir boşluk ya da açıklık bulunur.

Kızlık Zarı Türleri Nelerdir?

Hymen zarı, birkaç farklı yapıya sahiptir. Kızlık zarı türleri; elastikiyet, şekil ve kalınlığına göre değişmektedir. Bu zarın; halka, deliksiz, perdeli ve çok delikli olmak üzere 4 farklı türü bulunmaktadır. Kadınlarda sıklıkla görülen tür ise % 60 ila % 95 oranla annüler adı verilen halka şeklindeki kızlık zarıdır.

Deliksiz kızlık zarı türüne sahip olan genç kızlar, adet kanaması dışa atılmayıp vajina içerisinde biriktiği için regl döneminde hem ağrı yaşarlar hem de adet kanaması görmezler. Bunun sebebi de vajina girişinin kapalı ve dolayısıyla kızlık zarının deliksiz olmasındandır. Kanamanın vajina içerisinde aşırı birikmesi halinde ve ağrıların bu dönemde dindirilmesi için ise kızlık zarında operasyonla minik deliklerin açılması gerekebilir.

Kızlık Zarı Dikimi – Hymenoplasti Nedir?


Tıpta hymenoplasti olarak adlandırılan kızlık zarı dikimi iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan biri geçici kızlık zarı dikimi ve bir diğeri ise kalıcı kızlık zarı dikimi olarak adlandırılmaktadır. Kalıcı ya da geçici zar dikimi talebiyle tarafımıza başvuran hastalarımıza uygulanır. Her iki dikim arasında farklar bulunmaktadır.

Kızlık zarı dikiminin amacı, zarı onarılmasından sonra cinsel birleşme ile yeniden yırtılmasını ve kanamasını sağlamaktır. Zar dikimi, cerrahi bir operasyonla ve lokal anestezi ya da genel anesteziyle gerçekleştirilir. Kızlık zarı dikimi, yalnızca hasta ve doktor arasında gizlilikle sağlanır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi


Bu uygulama, planlanan kanamanın cinsel birleşmeden 3 ila 7 gün öncesinde gerçekleştirilmelidir. Geçici kızlık zarı dikimi sonrasında kısa süre için çözüm olabilmektedir. Takriben 5 ila 15 dakika gibi çok kısa bir sürede tamamlanan cerrahi bir operasyondur.

Flep Tekniği ile Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi


Bu yöntemle kızlık zarı onarımı gerçekleştirildikten sonra zar, uzun vadede planlanan ilk cinsel birleşmeye kadar kalıcılığını korur. İstenilen zamanda uygulanabilir. Flep tekniğiyle yapılan dikim operasyonunda, vajinadaki flep dokusu kaldırılır ve yeni bir kızlık zarı dikilir. Zarın tamamen yeninden yenilenmesi sebebiyle de bu operasyona, kalıcı kızlık zarı dikimi adı verilmektedir.

Takriben 30 ila 40 dakika süren bir cerrahi operasyonla gerçekleşir. Operasyon sonrasında iz kalmaz ve hastamız günlük yaşamına hemen dönebilir. Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra hastalarımızın yapması ve bilmesi gerekenlerde tarafımızca söylenmektedir.

Hymen Zarı Dikimi Hakkında Merak Edilen Sorular


Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranlar ve yaptırmak isteyen hastalarımızın kuşkusuz merak ettiği sorular, tarafımıza sıkça sorulmaktadır. Genellikle bu sorular aşağıdakiler olmaktadır:

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra Anlaşılır mı?

Zar dikiminden sonra bir uzmanın kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak kızlık zarı dikimi, ilk cinsel birleşmeden sonra kesinlikle anlaşılmaz. Zaten kızlık zarı dikimi sonrası yorumlar da, cinsel ilişki esnasında dikimin anlaşılmadığını göstermektedir. Hastalarımızın kızlık zarı dikimi yorumları da kızlık zarı dikimi anlaşılır mı sorularına cevap olabilmektedir.

Evde Kızlık Zarı Dikimi Mümkün müdür?

Hayır. Evde kızlık zarının dikilmesi mümkün değildir. Zar dikimi yalnızca biz hekimler tarafından ve hijyenik ortamda yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Tutmayanlar Var mı?

Bu konuda geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi yaptıranların yorumları araştırılmaktadır. Tabii tarafımıza da bu soru sıkça sorulmaktadır.

Cerrahi operasyonla tarafımızca gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi işlem sonrası dikkat edilmesi gerekenleri hastalarımıza söylemekteyiz. Bunlara uyulması halinde kızlık zarı tamirinde tutmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kızlık Zarını Diktirmek Riskli midir?

Her ne kadar tüm cerrahi operasyonlarda, risk her zaman söz konusu olsa da kolay ve kısa zamanda gerçekleştirilmesi sebebiyle ve önemler alındığında risk bulunmaz.

Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır?

Bekareti ifade eden kızlık zarı; cinsel ilişkiyle, geçirilen herhangi bir travma sonucunda ya da zar muayenesi esnasında yırtılabilir. İlk ilişkide penisin vajinaya girmesiyle yırtılır ve kanama olur. Ancak kızlık zarının yırtılmasından sonra, kanamanın olmaması da olası muhtemel bir durumdur.

Bazı genç kızların kızlık zarlarının türü sebebiyle, penis vajinaya girdiğinde bazı kişilerde çok az miktarda kanama ve bazı kişilerde ise hiçbir şekilde kanama olmayabilir. Özellikle esnek kızlık zarı yapısı, ilk cinsel birleşme esnasında kanama görülmemesinin nedenidir. Esnek kızlık zarı çoğunlukla kadınlar doğum yaptıkları sırada yırtılmaktadır.

Kanama olmaması halinde ilk geceden sonra çiftler arasında kişisel sorunlar olabilmektedir ve hatta çiftler boşanmaya kadar giden sonuçlarla da maalesef ki karşılaşabilmektedir.

Bazen kaza sebebiyle kızlık zarının bozulması ya da zedelenmesi olabilmektedir. Özellikle kaza, travma, zedelenme gibi durumlar nedeniyle kızlığı bozulan kişilerin, evlilik öncesinde kızlık zarı dikimi bir ihtiyaç haline gelebilmektedir ve tarafımıza bu sebeplerle başvurulmaktadır.

Kızlık Zarı Yırtıldığında Ne Kadar Kanar?

İlk cinsel birleşmede kanamanın miktarı zarın türüne göre değişmektedir. Aslında penisin vajinaya girmesinden hemen sonra çok az miktarda kanama görülür. Ancak bazı kişilerde hiçbir şekilde kanama görülmemesi de mümkündür. Kızlık zarının anatomik yapısına bağlı olarak;

Çok nadir olmak üzere; bazı genç kızlardaki kenarları yüksek, damarları fazla ve kalın bir anatomik yapıya sahip olan kızlık zarı türünde ilk cinsel birleşmede normalin üzerinde kanama görülür. Tabii kanamanın miktarının fazla olması bazen, partnere ve genç kızın ilk gecede kendisini kasmasıyla da alakalı olabilmektedir. Bu sebeple ilk cinsel birleşmede çiftlerin rahat olması da gerekmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?


Dikim gereksinimi ile tarafımıza başvuran hastalarımız için öncelikle kızlık zarı muayenesi yapılması gerekir. Ayrıca bazı durumlarda kızlık zarı muayenesi gerektiğinde de bu muayene yapılabilir.

Jinekologlar tarafından yapılan kızlık zarı muayenesi, ağrısız, oldukça kolay bir şekilde ve çok kısa bir sürede gözlemlenerek tamamlanır. Bu sebeple muayene esnasında genç kızlarımızın ürkmemesini öneriyorum. Doğru sonuç için, muayeneyi yapan doktorun hassasiyeti ve tecrübesi de oldukça önemlidir.

Kızlık zarı muayenesi, gazlı bez kullanılarak ve büyük dudakların çekilmesiyle yapılan bir işlemdir. Doktorun değerlendirmesiyle sonucu belirlenir.

Geçici ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarının dikimi için tercih edilen teknikler, fiyatların en belirleyici unsurlarındandır. Yeni tekniklere bağlı olarak kızlık zarı dikimi fiyatı 2024 dan farklılık gösterdi. Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı 2021 ‘den sonra geliştirilen teknolojilerin operasyonda tercih edilmesine bağlı olarak belirlenmeye başladı.

Aynı zamanda uygulanan anestezi tekniği ve bunun dışında gereken ek işlemlerde fiyatların değişiminde etkilidir. Kızlık zarı dikimi Ankara da yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sitemizde kızlık zarı muayenesivajinoplastivajinismus ve genital gençleştirme konularında da içerikler bulunmaktadır. Jinekolojik veya genital estetik tedavileriniz için iletişim sayfamda bulunan telefon numaralarını arayabilirsiniz.