Vajina genişletme ameliyatı vajina darlığı problemi yaşayan kadınlar için uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Vajina bölgesinde ideal genişliği oluşturma amacıyla yapılan bu operasyon 35 – 40 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Kısa bir iyileşme döneminin ardından kadınların günlük yaşamlarına geri dönmeleri mümkün olur ve vajina darlığından kaynaklanan sorunlardan da kurtulmuş olurlar.

Vajinada darlık sorunu doğuştan olabildiği gibi sonradan da meydana gelebilir. Bu durum özellikle cinsel ilişki sırasında kadınların çeşitli sıkıntılar yaşamalarına sebebiyet verir. Disparoni olarak adlandırılan ve cinsel ilişkide ağrı yaşama sorunu, bu sıkıntılar arasında en yaygın olanıdır. Hatta bazı kadınların vajina darlığı nedeniyle cinsel ilişkiye hiç girememe problemi yaşadığını da söyleyebiliriz. Bu sorunları ortadan kaldırmak için vajina genişletme ameliyatı uygulanır.

Kadınlar bu operasyonun nasıl yapıldığı ve ameliyat sonrası süreç hakkında pek çok detayı merak ettikleri biliniyor. Bu soruların tamamına açıklık getireceğiz ancak öncesinde kimlerin vajina genişletme operasyonundan faydalanabileceği, kimlerin ameliyat olamadığı konusundan başlamakta fayda olacaktır.

Vajinal Genişletme Ameliyatları Kimlere Yapılır?

Öncelikle vajina genişletme ameliyatı olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Daha erken yaşlarda bu ameliyatın yapılması kesinlikle önerilmiyor. Sadece vajinanın çok dar olması ve buna bağlı ciddi sağlık sorunları yaşanması gibi spesifik durumlarda 18 yaş öncesinde ameliyat düşünülebilir. Hem doğuştan vajina darlığı olanlar hem de sonradan herhangi bir nedenle vajinada darlık oluşanlar için operasyon yapılabilir.

Hamile olanlar ve emzirme döneminde olan anneler de bu ameliyattan faydalanamıyor ve öncesinde emzirme dönemini tamamlamış olmaları gerekiyor. Kanser rahatsızlığı olan hastalara ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara da ameliyat uygulanamaz. Anestezi almasında bir sakınca olanlar ya da ameliyata engel bir sağlık sorunu olanlar için de bu operasyon yapılamaz. Son olarak genital bölgede tümör olanların da ameliyattan faydalanamadığını eklemek gerekir.

Vajinal Darlık Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Basit bir jinekolojik muayene ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından vajinada darlık olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer cinsel ilişki sırasında acı hissetme, ağrı hissetme ya da batma hissinin olması gibi şikayetleriniz varsa kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Bu sayede muayene yapılır ve vajinada darlık sorunu olup olmadığı belirlenebilir. Şayet yapılan muayenede vajina darlığı tespit edilirse vajina genişletme ameliyatı planlaması yapılabilir.

Vajinal Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

vajina genişletme operasyonu

Operasyon çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve sadece müdahale edilecek bölgenin uyuşturulması sağlanır. Hastanın durumu ve genel şikayetleri ile birlikte doku durumu gibi detaylar da dikkate alınarak vajina genişletme ameliyatı planlaması gerçekleştirilir. Operasyonda bazı hastalarda vajina girişindeki darlığın lazer ise kesi yapılması yoluyla ortadan kaldırılması mümkün olur.

Çoğunlukla 1 saatten daha kısa zamanda vajina genişletme ameliyatı tamamlanır ancak doğuştan olan anomaliler nedeniyle vajina darlığı söz konusu olduğunda ve ender durumlarda operasyon süresi biraz daha uzun olabilir. Çünkü bazı kişilerde ameliyatta yeni bir vajina yolu yapılması gerekir. Yeni kanal içine deri grefti konur ve bu sayede kapanmanın olması önlenir. Elbette bunun için daha uzun süreli bir cerrahi müdahaleye gerek duyulur.

Bazı hastalarda ise kızlık zarının yüksek olmasına bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşanabiliyor. Bu hastalarda ise lazer ile kızlık zarının kesilmesi ve çıkarılması sağlanır. Sonuç olarak operasyonun tamamen doku durumuna göre planlandığını söyleyebiliriz. Ameliyatın ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır ve operasyon tamamlanmış olur.

Vajinal Genişletme Ameliyatı Riskli Midir?

Uygulanan vajina genişletme ameliyatı cerrahi bir müdahale anlamına gelir ve tüm ameliyatlarda bazı riskler olur. Haliyle bu operasyonun risksiz olduğunu belirtmek mümkün olmayacaktır. Anestezi uygulandığı için anestezi ilacından kaynaklı bazı riskler bu ameliyatta geçerlidir. Bununla birlikte kanama ve enfeksiyon risklerinin de olduğunu eklemek gerekir. Hastaların genital bölge temizliğine çok fazla dikkat etmeleri büyük bir önem taşır ve bu sayede enfeksiyon riskinin daha düşük seviyelere gerilemesi de sağlanabilir. Ameliyat sırasında vajina bölgesinden istenenden daha fazla genişlik oluşması gibi bazı risklerden de söz edebiliriz. Tecrübeli bir cerrahın seçilmesi önemlidir ve bu sayede risklerin minimum seviyeye gerilemesi sağlanabilir.

Kızlık Zarı Çıkartılması Da Yapılabilir Mi?

Evet, vajina genişletme ameliyatı esnasında hymen olarak adlandırılan kızlık zarı dokusunun çıkarılması mümkündür. Ancak bu her vajina genişletme operasyonunun bir parçası değildir. Kızlık zarı sadece kalın olduğunda, yüksek kenarlı olduğunda ya da sert olduğunda cinsel ilişki esnasında çeşitli problemler yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda hymen dokusunun çıkarılması, bu ameliyata dahil ediliyor. Sonuç olarak vajinada genişleme sağlanması için mutlaka kızlık zarının çıkarılması gerekmez. Yalnızca bu işleme ihtiyaç olduğunda kızlık zarının vücuttan tahliyesi sağlanır.

Vajina Genişletici Ameliyat Ne Tür Nedenlerle Yapılır?

Farklı nedenlerle vajina genişletme ameliyatı yapılabilir ve bu nedenleri 3 başlık altında toplayabiliriz.

Doğuştan Gelen Nedenler

Bazı kadınlarda doğuştan vajina girişi olması gerekenden daha dar ya da daha sıkı olabilir. Kadınlar bu durumu genellikle ilk cinsel ilişkide fark ederler. Cinsel ilişki sırasında ağrı olması ve acı duyma gibi nedenlerle vajinanın bir miktar genişletilmesine ihtiyaç duyulur ve devreye bu operasyon girer. Bazı kadınlarda septum olarak adlandırılan ve vajinada yer alan ara bölmeler cinsel ilişki esnasında çeşitli sıkıntılar yaşanmasına neden olabiliyor. Perde olarak da bilinen bu septumlara müdahale edilmesi gerekebiliyor ve bu durumda da yine söz konusu ameliyat uygulanıyor.

Sonradan Gelen Nedenler

Sonradan meydana gelen nedenlerin ilki daha önce vajinal bölgeyle alakalı bir cerrahi operasyon geçirmiş olmaktır. Vajinayı etkileyen bazı operasyonlardan sonra vajinada cinsel ilişkiye giremeyecek düzeyde daralma olabiliyor. Bu durumda bir operasyon ile vajinaya olması gereken genişliğin kazandırılması gerekiyor. Bunun en sık nedeni hatalı yapılan vajinoplasti ameliyatıdır. Vajinaya idealden daha dar bir form kazandırılması nedeniyle böyle bir sıkıntı yaşanabiliyor.

Vajinal Doğum Kesi İzleri

Epizyo kesisi izlerinin düzgün iyileşmemesi nedeniyle de böyle bir sorun yaşanabiliyor. Doğum kesileri skarlarının vajina girişinde darlığa neden olması durumunda bu operasyonun uygulanması ve sorunun giderilmesi mümkün oluyor.

Ameliyattan Sonra Kanamam Olacak Mı?

Sadece birkaç gün ve sızıntı ya da lekelenme şeklinde bir kanama olması vajina genişletme ameliyatı sonrasında sık yaşanan bir durum olmakla birlikte gayet normaldir. Bu kanama kendiliğinden geçer, bir müdahale yapılmasına gerek duyulmaz. Ancak şiddetli bir kanama olması halinde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir –> Vajinal Tampon

Vajina Genişletme Ameliyatı ile Aynı Zamanda Doğum Dikiş İzleri De Alınabilir Mi?

Evet, vajina genişletme ameliyatı ile beraber gerek duyulması halinde doğum kesilerinden kaynaklanan dikiş izleri de alınabilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Ameliyat fiyatına dair net bir rakamdan söz edilemez çünkü vajina genişletme ameliyatı her hasta için farklı olarak planlanabiliyor. Dolayısıyla ameliyatta uygulanacak anestezi, doktorun deneyimi, kızlık zarının çıkarılıp çıkarılmayacağı gibi hususlara göre fiyatlar da değişkenlik gösteriyor. Randevu alarak muayeneden geçmeniz halinde nasıl bir operasyon yapılacağı planlanır ve fiyat bilgisi de netleştirilerek tarafınıza bildirilir. Vajina genişletme ameliyatına dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tıkla öğren –> Vajinismus Tedavisi