Adet öncesi sarı akıntı Pek çok kadının yaşadığı durumlardan biridir ve çoğu zamanda endişeye sebebiyet verir. Vajinal akıntı, vajinal sıvılar ile mukusun karışımıdır ve adet döngüsü boyunca vajinal akıntı olur. Ancak akıntıda bazı farklılıklar olması da çeşitli hastalıkların habercisi olarak kabul edilebilir. Elbette her değişim bir hastalığı işaret etmez. Önemli olan adet öncesi sarı akıntı da dahil olmak üzere hangi durumlarda doktora başvurulması gerektiğinin bilinmesidir.

Adet Öncesi Sarı Akıntının Nedenleri

Kadınlarda vajinal akıntının gayet normal olmasına karşın kimi zaman çeşitli hastalıkların belirtilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Normal vajinal akıntı ile normal kabul edilmeyen akıntı arasındaki farkların bilinmesi önemlidir. Beyaz ve şeffaf olan akıntı normal olarak kabul edilir ve adet döngüsü içerisinde akıntının renginde beyazlaşma, şeffaflaşma gibi hafif değişimler olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bir kadında vajinal akıntıda kötü koku olmaz. Eğer adet öncesi sarı akıntı gözlemliyorsanız bunun nedenleri aşağıda sıraladığımız unsurlar olabilir.

Adet Döneminin Yaklaşması

Adet dönemi yaklaştığında vajinal akıntıda bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden biri de adet öncesi sarı akıntı olmasıdır. Özellikle regl dönemine çok kısa bir süre kaldığında akıntı daha sulu ve daha açık renkte olabilir. Nedeni ise regl dönemi çok yaklaştığında vajinanın mukus üretiminin artmasıdır. İlk günde ise adet kanaması lekelenme şeklinde oluyorsa vajinal akıntı kanla karışabilir ve rengi de hafifçe değişebilir. Bu değişim krem rengi, bulanıklaşma ya da sararma şeklinde de olabilir. Eğer adet dönemi çok yaklaştıysa, akıntı renginde sararma dışında bir şikayetiniz yoksa, yüksek ateş ya da akıntının kötü kokulu olması gibi sorunlar bulunmuyorsa bu durum normal kabul edilir ve dolayısıyla endişe edilmesine gerek yoktur.

Adet Döngüsünün Kısa Olması

Adet döneminin bitmesinin hemen ardından kısa bir süreliğine vajinal akıntının rengi sarı olabiliyor. Bu nedenle adet öncesi sarı akıntı gibi adetten hemen sonra sarı akıntı nedeni de merak ediliyor. Bunun nedeni yine adet kanı ile vajinal akıntının karışıyor olması, kanın akıntıya renk vermesidir. Adet kanamasının bittiğini düşünebilirsiniz ancak çok hafif düzeyde lekelenme şeklinde devam edebilir. Siz fark etmeseniz de akıntıyla karışabilir ve bu da akıntının renginde hafif bir değişime yol açabilir. Adet döngüsü kısa olan kadınlarda bu durumun daha sık yaşandığını söyleyebiliriz.

Enfeksiyon Oluşumu

Sarı renkte vajinal akıntı nedeni enfeksiyon olabilir. Eğer enfeksiyon varsa akıntıda kötü bir koku da olur. Sarı renkteki vajinal akıntının nedeni enfeksiyon ise bu durumda bozulmuş balık kokusuna benzer bir koku oluşumu da meydana gelir. Bazı kadınlarda yüksek vücut ateşi şikayeti de olur. Elbette böyle bir durum söz konusu ise zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması önemlidir. Yüksek ateş şikayeti olmasa da kötü kokulu akıntı durumunda doktora gitmelisiniz.

Trikomoniyaz

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan trikomoniyaz adet öncesi sarı akıntı nedenlerinden biridir. Bu hastalığın belirtilerinden bir diğeri de akıntının köpüklü olmasıdır. Ancak bu konuda kritik bir detaydan da söz edelim. Trikomoniyaz hastalığında akıntı her zaman sarı renkte olmayabilir. Yeşil ya da yeşile yakın bir renkte de olabilir ve çoğu zaman akıntıda bozuk balık kokusuna benzer bir koku da olur. Genital bölgede kaşıntı şikayeti de belirtiler arasında yer alır. Trikomoniyaz hastalığının belirtileri arasında cinsel ilişki esnasında ağrı olması ya da idrar yaparken ağrı hissedilmesi de bulunuyor. Elbette en kısa zamanda doktora gitmeniz gereken durumlardan biridir.

Bel Soğukluğu veya Klamidya

Klamidya ile bel soğukluğu hastalıkları da vajinal akıntıda sarı renge yol açabiliyor. Bu iki hastalık da cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alır. Genellikle akıntı iltihaplıdır ve en kısa zamanda doktora başvurmanız gerekir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık

Bel soğukluğu ya da klamidya hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda bu hastalık üreme sistemine yayılır. Böylelikle pelvik inflamatuar hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıkta adet öncesi sarı akıntı olabildiği gibi daha farklı şikayetler de yaşanır. Özellikle rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların zarar görebileceğini ekleyelim. Söz konusu hastalıkta vajinal akıntının kötü kokulu olduğunu da ekleyelim ve bu kötü koku oldukça net bir şekilde hissedilir. Aşağıdaki şikayetler de gözlemlenir:

 • Karında ağrı
 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı
 • Adet düzensizliği
 • Sık sık lekelenme şeklinde kanama olması
 • Cinsel ilişkide ve sonrasında ağrı

Bu hastalık, bakterilerin vajinadaki doğal dengelerin bozulmasına yol açan bakteriyel vajinozis hastalığına da sebebiyet verdiğini ekleyelim.

Servisit

Servisit, en genel şekli ile rahim ağzı bölgesinde iltihaplanmanın meydana gelmesidir. Bu problem de adet öncesi sarı akıntı nedenleri arasında yer alır. Servisitin pek çok farklı nedeni olabiliyor ve bunlar arasında en yaygın olanı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Aynı zamanda vücutta alerjik reaksiyonların gelişmesi ya da vajinadaki bakterilerde aşırı artış olması gibi nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Vajinal akıntıda sarı renk ile beraber kötü koku da oluyor ve akıntının miktarının da bir hayli yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle vajinal akıntıda iltihap da olur. Sarı rengin yanı sıra akıntının yeşil ya da kahverengi de olabileceğini belirtelim. İdrar yaparken ağrı hissetme, cinsel ilişkide ya da sonrasında ağrı olması, cinsel ilişki sonrasında kanama olması gibi belirtileri de vardır.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Kadınların adet öncesi sarı akıntı nedenleri kadar ne zaman doktora başvurmaları gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmaları önemlidir. Akıntının kötü kokulu olması, akıntıyla birlikte genital bölgede bir kaşıntı ya da tahriş gözlemlenmesi halinde doktora gidilmesi gerekir. Tüm bunlarla birlikte akıntının topaklanmış halde olması, köpüklü olması ya da idrar yaparken ağrı ile yanma hissedilmesi gibi durumlar da kısa zamanda doktor başvurmanızı gerektiren bir tablodur. Doktora gittiğinizde bazı bilgileri iletmeniz durumunuzun doktorunuz tarafından çok daha iyi değerlendirilmesini sağlar. Bu bilgilere şu örnekleri verebiliriz:

 • Akıntı ne zaman başladı?
 • Akıntının rengi, kıvamı ve diğer özellikleri neler?
 • Akıntının dışında farklı şikayetler var mı?
 • Vajinal duş yapılıyor mu, yapılıyorsa parfüm içerikli kozmetikler kullanılıyor mu?
 • Cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip mi?

Adet Öncesi Sarı Akıntı Hamilelik Belirtisi Midir?

hamilelik belirtisi midir

Hamilelik belirtileri arasında adet öncesi sarı akıntı yoktur. Bu nedenle vajinal akıntıyı gebelikle ilişkilendirmek doğru olmayacaktır.

Tıkla öğren –> Erken Adet Görme

Adet Öncesi Sarı Akıntı Geldikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Daha önce de değindiğimiz gibi adet öncesi sarı akıntı pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu renkte akıntının gelmesinden sonra adet döneminin ne zaman başlayacağına dair bir bilgi verilemez. Enfeksiyon ya da daha farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olma ihtimali de bulunur ve bunun adet döneminin başlayacağı gün ile bir ilgisi olmaz.

Kokusuz Adet Öncesi Sarı Akıntı Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda adet öncesi sarı akıntı kokusuz olabilir ve bunun de nedenleri değişir. Bu akıntılar bakterilerden kaynaklanıyor olabileceği gibi mantardan ya da enfeksiyondan kaynaklanabilir. Dolayısıyla bir doktor kontrolünden geçmenizi öneririz. Siz de bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Genital Hijyen